Pasaulē
Vēsture

Tāda izskatījās būrēja? Tiesu eksperti rekonstruējuši raganu prāvā notiesātas sievietes seju 16

Dandī universitātes vizualizācija.

Tiesas eksperti rekonstruējuši seju sievietei, kura pirms vairāk nekā 300 gadiem Skotijā notiesāta kā ragana, raksta “Live Science.com”.

Liljesa Edija bija pavecāka sieviete, kura dzīvoja Skotijā, Toribērnas ciemā. Saskaņā ar vietējām leģendām, 1704. gadā kaimiņš viņu apsūdzējis par ļaunu plānu kalšana saziņā ar nelabo. Nopratināšanā sieviete atzinusies sadarbībā ar nelabo, taču nomira cietumā neilgi pirms nāvessoda – sadedzināšanas uz sārta – izpildes.

Sievietes galvaskauss tika glabāts Dandī universitātes Anatomijas un cilvēku identificēšanas centrā, taču kādā 20. gadsimta brīdī neizskaidrojami pazudis, saglabājušās vien fotogrāfijas. Tieši tās tiesu eksperti arī “apaudzējuši” ar audiem, radot sen mirušās “raganas” seju, kura izrādījusies pārsteidzoši labdabīga.

“Liljesas stāstā nebija nekā tāda, kas viņu mūsdienās ļautu uzskatīt par ko citu, kā vien briesmīgu apstākļu upuri,” atzina tiesu medicīnas eksperts Kristofers Rinns, kurš veia rekonstrukciju. Tieši tādēļ viņš arī izvēlējies sievietei piešķirt neitrālu seja sizteiksmi.

Laikā starp 15. un 18. gadsimtu Eiropā raganu prāvās tika notiesāti starp 40 000 un 60 000 cilvēku, lēš vēsturnieki. Aptuveni 75% notiesāto bija sievietes.

Tipiski tiesu medicīnas ekspertiem nepieciešamas desmit līdz 20 stundas, lai rekonstruētu cilvēka seju pēc galvaskausa. Edijas gadījumā procesa ilgums gandrīz dubultojās, jo pamatā bija nevis pats galvaskauss, bet tikai tā fotoattēli no dažādiem rakursiem.

Saistītie raksti
LA.lv