×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. marts, 2012
Drukāt

Aizdomas par krāpšanos ar viltotiem degvielas iegādes čekiem

degvielas_uzpildes_kloki2

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodokļu kontroles pasākumu laikā arvien biežāk novēro tendenci, ka uzņēmumi grāmatvedībā uzrāda viltotus degvielas iegādes kases čekus, lai tā samazinātu valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

VID Sabiedrisko attiecību daļā aģentūra LETA uzzināja, ka Ieņēmumu dienestam ir radušās aizdomas par to, ka negodprātīgie uzņēmumi čekus uzrādīšanai grāmatvedībā pērk no degvielas uzpildes staciju darbiniekiem, jo VID esot grūti citādāk izskaidrot atsevišķu datu sakritību kases čekos.

Dienests pieļauj iespēju, ka degvielas uzpildes staciju darbinieki nodarbojas ar šo čeku tirgošanu negodprātīgo uzņēmumu pārstāvjiem, kuri vēlāk šos čekus “pilnveido” un uzrāda savā grāmatvedībā. Tādēļ VID aicina degvielas tirgotājus pievērst lielāku uzmanību tam, kas notiek ar pircēju nepaņemtajiem kases čekiem par degvielas iegādi.

VID arvien biežāk konstatējot pārkāpums uzņēmumu grāmatvedībā, kas saistīti ar viltotu attaisnojuma dokumentu – elektronisko kases aparātu čeku – uzrādīšanu grāmatvedības reģistros ar mērķi neatspoguļot uzņēmuma patiesos izdevumus un tādējādi samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Ieņēmumu dienests aicina uzņēmējus neizmantot šādu “nodokļu optimizācijas” paņēmienu, kas ir ne tikai administratīvi, bet arī krimināli sodāms nodokļu normatīvo aktu pārkāpums.

Dienestā arī pamanījuši, ka grāmatvedības dokumentos esošo čeku vizuālais noformējums ir ļoti līdzīgs nodokļu normatīvajos aktos noteiktajam, tomēr, salīdzinot šos čekus ar to uzņēmumu kases aparātu kontrollentēm, kuri it kā tos ir izsnieguši, VID nodokļu inspektori konstatē, ka šajos čekos tiek izmantoti uzņēmuma elektronisko kases aparātu klišeju dati, datumi un numuri, taču būtiski tiek mainīti preces daudzumi un pirkuma summas.

Šādā ceļā negodprātīgie uzņēmēji, pārkāpjot nodokļu normatīvo aktu nosacījumus, cenšas grāmatvedībā uzrādīt augstākus saimnieciskās darbības izdevumus, tādējādi samazinot valsts budžetā maksājamā uzņēmumu ienākuma nodokļa apmēru, un, palielinot pievienotās vērtībās nodokļa (PVN) priekšnodokli, samazināt arī valsts budžetā maksājamo PVN.

VID gan atzīst, ka šobrīd nav iespējams konkretizēt uzņēmumu skaitu, kas pieķerti šādās nelikumīgās darbībās, taču, dodoties pārbaudēs, VID speciālisti ar šādiem pārkāpumiem saskaras arvien biežāk, un arī visbiežāk šādi pārkāpumi tiek konstatēti, pārbaudot uzņēmumu grāmatvedībā uzrādītos čekus, kas saistīti ar degvielas iegādi.

Ieņēmumu dienests arī norāda, ka šobrīd, plānojot nodokļu kontroles pasākumus, tas pastiprinātu uzmanību pievērš uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar lielu degvielas izmantošanu lielos apmēros, bet tā tiek iegādāta par skaidru naudu.

VID aicina uzņēmējus neizmantot šādas nodokļu normatīvajos aktos aizliegtas metodes, pretējā gadījumā, konstatējot šādus darījumus, VID veiktā nodokļu audita rezultātā saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” tiks aprēķināts budžetā maksājamais PVN, uzņēmuma ienākuma nodoklis, soda un nokavējuma nauda. Savukārt gadījumos, ja grāmatvedībā uzrādītie viltotie čeki būs par degvielas iegādi, tie tiks izslēgti no grāmatvedības uzskaites.

Taču vienlaikus, saskaņā ar ceļazīmēm analizējot uzņēmuma autotransporta nobraukumu un tam patērēto degvielu, VID, veicot nodokļu auditu, norādīs uz, iespējams, nelegāli tirgotas degvielas iegādi un izmantošanu, kā rezultātā uzņēmumam uzrēķinās arī akcīzes nodokli, soda un kavējuma naudu. Papildus tam grāmatvedības dokumenti tiks nosūtīti arī Valsts policijai izvērtēšanai par kriminālprocesa uzsākšanu par dokumentu viltošanu.

Savukārt iedzīvotājus VID aicina ziņot, zvanot uz VID diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070, par gadījumiem, kad tirgotāji vai pakalpojumu sniedzēji nereģistrē ieņēmumus kases aparātos vai sistēmās vai veic kādas citas aizdomīgas darbības.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+