×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Amizantie pundureži
 kā mājdzīvnieki (1)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Dzīvnieku audzētavā “Golden Fenix” Lielvārdē jau divus gadus mitinās seši Āfrikas pundureži. Divi puikas un četras meitenes. 


 

Šī pundurežu šķirne radīta salīdzinoši nesen – pirms 20 gadiem, Āfrikas savvaļas pundurezi sakrustojot ar Alžīrijas ezi. Savvaļā šādus ežus sastapt neizdosies. Ceļojot pa Āfriku, var ieraudzīt tikai savvaļas pundurezi, kas ir aizsargājams dzīvnieks. No brīvā dabā dzīvojošā brāļa mākslīgi radītais Āfrikas pundurezis atšķiras ar košāku adatu kažoku – no šokolādes brūna līdz pat gaiši rudam un baltam, turklāt vienā kažokā nereti mēdz būt vairāki krāsu toņi. Šiem ežiem iespējamas pat 90 krāsu variācijas.

Valteru ģimene savus ezīšus atveda no Vācijas. Kad saimnieku nav mājās, tie dzīvojas pa terāriju, kurā ievietots rats, kurā griezties, mīksta mantiņa, ar ko rotaļāties, un miga, kurā saldi pačučēt.

Vienmēr pieejams svaigs ūdens. Par pakaišiem ezīšiem drīkst izmantot tikai ēvelētās, nevis granulētās skaidas, stāsta ezīšu saimniece Anete. Jo granulētās skaidas, mitruma ietekmē izšķīstot, rada putekļus. Tos ieelpojot, ezīšiem var rasties smaga alerģija, kas dzīvnieciņu var novest pat līdz nāvei. Par siltumu – ne mazāk kā 20 grādiem – terārijā gādā infrasarkano staru lampa. Vakaros, kad Valteru saime atgriezusies no dienas gaitām, ezīšus laiž pastaigāties pa mājokli, bet bez pieskatīšanas atstāt tos nedrīkst ne mirkli, piekodina Anete. Jo tie var ielīst aiz skapja vai dīvāna un tur iesprūst. 
ezis2

Vislabāk ezis jūtas, ja būrī ir viens. Vienā būrī kopā var turēt divas ežu meitenes, bet puikas gan ne, jo tie rīkos savstarpējus cīniņus.

Puiku un meiteni pārošanas nolūkos drīkst likt kopā tikai reizi gadā. Biežāka grūtniecība nodarīs pāri ežu mammas veselībai. Mazuļu gaidības šīm radībiņām ilgst tikai vienu mēnesi. Vienā metienā parasti piedzimst divas līdz četras atvasītes. Rekordu sasniegusi viena no “Golden Fenix” ežu mammām, pasaulē laižot septiņus bērneļus. Mazuļi piedzimst sīciņi – piecus sešus centimetrus gari. Bet, tiklīdz tie sasnieguši divu mēnešu vecumu, meitenes no puisīšiem jānošķir. Citādi jau tādā agrīnā vecumā tie var sākt radīt pēcnācējus, bet tik tuvu radinieku pārošanās nav vēlama. Atvasītes var piedzimt ar smagām iedzimtām kaitēm.

Arī nepareiza ēdināšana un pārbarošana ezim var radīt veselības problēmas. Āfrikas pundureži jābaro ar profesionālo sauso kaķu barību. Izvēloties pat vislabāko barību, gadās, ka ezim tā izraisa alerģiju un nākas nomainīt pret citu. Vienmēr pieejamam jābūt svaigam ūdenim. Pāris reizes nedēļā adataiņus var palutināt ar mazos gabaliņos sagrieztu jēlu vai vārītu vistas fileju un miltu tārpiem. Pienu ežiem dot nedrīkst, tas izraisa caureju. Arī dārzeņi un sēnes šīm radībiņām nepavisam nav piemēroti.

Eži ir nakts dzīvnieki, taču, ja pa dienu ņem rokās un citādi nodarbojas, tie labprāt pielāgojas cilvēka dzīves ritmam. Tomēr jārēķinās, ka arī naktī ezis nedaudz trokšņos. Raksturs šīm radībiņām mēdz būt atšķirīgs. Cits ezis ir drošāks un ātri pierod pie cilvēka rokām un, kad tam pieskaras, nesavelkas kamolā. Tāda ir viena no Valteru ežu meitenēm. Sava komunikablā rakstura dēļ tieši viņa jau vairākkārt izvēlēta dalībai dzīvnieku izstādēs. Taču viens no ežu puikām ir īpaši bailīgs. Savelkoties kamolā, izslejot adatas un radot skaņas, līdzīgas klusinātam ložmetēja šaušanas troksnim, viņš liek saprast, ka labāk to netraucēt. Vai ezis var iekost? Izrādās – jā. Viena no ežu meitenēm Anetei ne reizi vien iekodusi, tā izrādot nepatiku pret pārāk ilgu mīļošanu, bet viegli, nesāpīgi. Eži arī mazgājas un dara to, vispirms uzspļaujot uz kažoka, bet pēc tam ar garu mēli nolaizot. Izskatās gana amizanti, teic Anete.

 

 

Āfrikas pundureži:

ezis1šķirne izveidota pirms 20 gadiem

nakts dzīvnieki

grūtniecība ilgst vienu mēnesi

metienā vidēji dzimst 2 – 4 mazuļi

pārtiek no sausās kaķu barības

nedrīkst dot pienu, dārzeņus, sēnes

mīl siltumu – jānodrošina ne mazāk kā 20 grādu temperatūra

mūžs – 6 – 9 gadi

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Atsaucieties kaut viens ,kuram pundurezis dzīvojis ilgāk par 6 gadiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+