×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2016
Drukāt

Atis Jansons: Vēlreiz par promilēm jeb Jāņu dzira ir viltīgas lamatas (2)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Diemžēl neizbēgams pirmssvētku temats. Aliņš ir labs… Tādēļ atgādinām.

Ja neesi pilnīgs atturībnieks, tev jāmāk skaitīt un jāpazīst sevi. Atļautās 0,5 promiles 80 kg smagam vīram sakrājas pēc divām šņabja glāzītēm (40 g katrā), pēc puspudeles (0,35 l) sausā vīna vai litra viegla alus. Šie skaitļi ir aptuveni un individuāli, tādēļ mīļā miera labad prātīgi ļaudis par normu uzskata pusi no augstāk nosauktā. Tiklīdz šī puse ir pārkāpta, motorizētu kustību no opciju saraksta izslēdzam. Pilnībā un galīgi.

Par izgulēšanos. Veselas 24 stundas esot jāguļ. Izcili piesardzīgajai rekomendācijai daļēja taisnība. Tiešām – droši nevar apgalvot, ka alkohola paātrinātai izvadei no organisma palīdz ēšana, peldēšanās, pirts. Vienīgais tīrītājs ir laiks. Taču – cik šo zāļu patiešām vajag? Dakteri saka – vienu stundu uz katrām 0,15 promilēm, ja organisms kaut cik normālā kondīcijā. 0,15 x 24 = 3,6 pm. Vai tiešām diennakts atpūtas rekomendētāji uzskata, ka visa latviešu tauta Līgo naktī būs tādā “ķēmā”, ka mums jau vairs nepietiek ar iedzeršanu, bet par normu kļuvusi galīga un dzīvībai pat bez braukšanas bīstama “pieliešanās”?

Kādā “alko eksperimentā” mēs uzpildījām divus večus līdz 2,2 promilēm (aptuveni 0,6 l šņabja katram). Ivars un Ģirts bija lieliskā kondīcijā – smaidīja varbūt mazliet glupāk, toties sirsnīgi, runāja varbūt mazliet nesakarīgāk, toties atklāti un no visas sirds. Tā teikt – dziesmai un dejai gatavi. Aizvedām mājās, nolikām gulēt. Nākamajā pusdienā piebraucām ar vissmalkākajiem alkometriem uz kontroli. Abiem rādījums – absolūtas nulles. Taču – dzerts tika tikai un vienīgi labs, tīrs šņabis. Uzkosts – kā pārtikušā namā klājas. Uzdzerts – kvass. Nekādas jaukšanas. Nekāda alus.

Aprēķini un eksperimenti rāda, ka apdziedātā un paaudžu paaudzēs lietotā veselīgā Jāņu dzira ir vienas viltīgas lamatas. Ar putām vien – sevišķi, ja tās nāk no lieliem plastmasas traukiem vai mucām – tādas gardas, tumīgas, dzīvas un saldenas – var uzvilkt baigās promiles, kuras pat pēc diennakts gulēšanas var būt organismā aizķērušās.

Tāds ir teorētiskais “šmigas” izvades grafiks, ja kaut cik saprātīgā līmenī (1,5 l alus, 200 grami šņabja) iedzerts līdz pusnaktij. Rīt pusdienā promiles būs nulle. Tas gan nenozīmē, ka jutīsies spirgts, ja pietiekamai snaudai laiku būs atņēmusi papardes zieda meklēšana.

Bet ja līdz rītam (pusspainis – 6 l putiņu, līdz pusnaktij piejaukti 150 g šņabja)…

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Katram sevi cienošam šoferim, ir jāprot dzert un jāzina savs mērs. Ja to neproti, jebšu negribi – tad jau labāk nesāc!

  2. Tas jau sen zināms, ka, jo mazāk grādīgs (par 40), jo lēnāk organismā uzsūcas un lēnāk tiek izvadīts ārā!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+