×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. novembris, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Valdis Zatlers novērtējis savu misiju politikā (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Šodien uz savu pirmo sēdi sanāk jaunievēlētā 12. Saeima, un, sekojot tradīcijai, ka par “aizgājēju” noteikti jāpasaka kāds labs vārds (vai arī nekas), pēdējās dienas pagāja tādā nedaudz nostalģiskā noskaņā. Lai gan it kā būtu īstais brīdis novērtēt iepriekšējā parlamenta sasaukuma paveiktos darbus, secinājumiem vairāk bija sajūtu raksturs. Piemēram, kāda Latvijas mediju iecienīta politikas “eksperte” pažēlojās, ka jaunā Saeima būšot sliktāka, jo atkal esot pieaugusi oligarhu ietekme. Tas gan dīvaini, jo daudzi citi eksperti uzskata, ka nekādas īpašas pārmaiņas vēlēšanas nav nesušas, kam apliecinājums ir arī jaunā Ministru kabineta sastāvs.

Lai gan 12. Saeimā nav ievēlēti vairāki līdzšinējie deputāti, pēdējās dienās lielāku uzmanību saņēma bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. Avīze “Vesti segodņa” viņu trāpīgi nodēvējusi par “Latvijas politikas mori”. Tas ir patapināts no labi zināmā citāta: “Moris savu izdarījis, moris var iet.” Šo frāzi Fridriha Šillera lugā “Fiesko sazvērestība Dženovā” saka moris, kurš palīdzējis grāfam Fiesko organizēt sazvērestību, bet jaunajai varai viņu īsti vairs nevajag. Bingo! Pats V. Zatlers tajā pašā “Vesti” īpaši uzsver, ka 12. Saeimā esot ievēlēti desmit deputāti no bijušās Reformu partijas. Turklāt “Vienotībā” bijušo reformistu ietekme šķiet pietiekami liela, lai pastrīdētos, vai tiešām “Vienotība” žēlsirdīgi devusi šiem politiskajiem “bezpajumtniekiem” patvērumu vai arī Reformu partija patiesībā ir iefiltrējusies “Vienotībā” un pārņēmusi to no iekšpuses. Vai tas nav arī viens no partijas pēcvēlēšanu haosa un apjukuma iemesliem?

Katrā ziņā bijušie Reformas partijas biedri, piemēram, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, atvadoties no 11. Saeimas, neaizmirsa Zatleram veltīt dažus atzinīgus vārdus, sak, viņš visu darīja pareizi, gan jau vēsture to kādreiz novērtēs. Arī pats Zatlers pelnus uz galvas sev kaisīt nedomā. Citādi ir ar viņa politiskajiem pretiniekiem, kas gatavi kritizēt un nomelnot visu, kam Zatlers savulaik pieskāries.

Taču, ja šobrīd atskatās uz bijušā Valsts prezidenta darbībām 2011. gadā, tad tās diez vai vajadzētu vērtēt kā vienotu veselumu. Ja runā par ierosinājumu atlaist Saeimu, tas bija sabiedrībā ilgi briedis noskaņojums sodīt politiķus par krīzes laika pārestībām. Sauklis “Atlaist Saeimu!” tobrīd jau bija iedzīvojies kolektīvajā apziņā un kļuvis par tādu kā paroli ik reizi, kad vajadzēja paust neapmierinātību ar politikā notiekošo. Jā, bija vēlēšanas, bet tās īsti neizpildīja sodīšanas funkciju un neapmierinātība palika. Tāpēc lēmums par Saeimas atlaišanu tika uztverts ar aplausiem un neviena partija pat nedomāja to apstrīdēt. Daudz lielāka Zatlera avantūra bija jaunas partijas veidošana. Arī te viņš centās iet pavadā sabiedrības pieprasījumam, taču jaunrade izrādījās daudz sarežģītāks pasākums nekā sodīšana, tāpēc sanāca kaut kāds liberālas ievirzes mistrojums, kas neizturēja jau pirmos politiskos pārbaudījumus. Lielīties, ka dažiem biedriem tomēr sanākusi laba karjera un ka partija piedalījusies vairāku nozīmīgu likumprojektu pieņemšanā un ar to faktiski izpildījusi savu misiju, gan ir ciniski. Taču nevar noliegt, ka šajos gados Zatlers ieguvis pieredzi, asāku politisko ožu un redzi, kas vienlaikus ar politisko brīvību ir labs komplekts politikas vērotāja lomai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. … ‘ … Zatlera aventura bija jaunas partijas veidosana. Ari te vins centas iet pavada sabiedribas pieprasijumam … ‘ !!!!!!!!!!!!!!!

  … Milie, dargie letini, busim patiesi sev, un neturpinasim viens otru apmulkot ar mums uzpiestas ‘lielo melu’ ideologijas metodiku … !

  … Kad, kur un kas latviesu sabiedriba, iznemot kadas svesas varas turpinosi kompromitetos vecas nomenaklaturas parstavjus, un caur tiem padotiem portaliem, vai citu masu mediju informacijas kanaliem, kadreiz kads latviesu patriots bija pieprasijas pretvalstiski un pret Satversmi verstos SX kremlenus uznemt valdibas koalicija … ?????????????!!!!!!!!!

  … Viss cits par ZRP darbibu nobal un pazud sadas naivas vai viltu savitas politikas del. Parejais ZRP guvums, liekas ir tikai sagatavota, bet caurkritosa, gadijuma parpalikums … un pieviltiem partijas biedriem neatlika nekas cits ka attureties no talakam saistibam ar tankistiem …. bet gan jau tiks atklata patiesiba, un kads kadreiz pateiks, kas tad isti bija nodomats Bezabrenes nakotnei …!

 2. Par galveno- Ķirurgs V. Zatlers, būdams Valsts Prezidents rīkojās izlēmīgi: Redzēdams, ka 10. Saemā radies uztūcis korupcijas strutu pūslis, kurš nepakļāvās konservatīvai ārstēšanai, ņēma skalpeli un to uzgrieza… Ārpusē un un iekšpusē palikušie strutu baciļi to nespēj viņam piedot, pieminēdami “zvēru dārzus”, kas starp citu nebūt nav tā netīrākā un sliktākā vieta ko var apmeklēt kopā ar bēniem, un “honorārus aploksnēs”, ko , būdams godīgs cilvēks, V.Z. nenoliedza.
  Saīdzinot ar tautā iemīlēto raudulīgo pašreizējo prezidenta izstrādājumu, V.Z. tomēr bija un ir Personība. Protms bija arī kļūdas, to starp arī muļķīgas un grūti piedodamas, kā katrai lielai pretrunīgai personībai.

 3. Jā, tā sanācam, ka līdz ar Saeimas atlaišanu pazuda Šķēle un Šlesers. Šlesers vēl staipa galvu politikas virzienā, Lemberdzēns – nu mēs visi zinām… Taču uzskatu Zatleru par šovu meistaru – braukāšana ar bākuguņiem, blondīņu eskorts – visas tās blondās Zatlera juristes… un lLietuvas modes šovs sēru dienās pēc Zolitūdes. Njā, arī tas ir Zatlers!

 4. Zatlers ieies vēsturē kā viens no drosirdīgākiem prezidentiem kas atlaida saeimu un oligarhiem “apgrieza galvas”. Viņš ir otrais aiz Kārļa Ulmaņa.

 5. Domāju, ka ar Zatlera vārdu neviens nesaistīs Latvijas uzplaukumu un krīzes pārvarēšanu. Es, kā pozitīvu, būtu atzīmējis to, ka cenšoties ievilkt SC valdībā, tika skaidri pierādīts, ka to nedrīkst darīt. Pateicoties tam, šodien šajā jautājumā nevienam, pat Bērziņam nav šaubu. Tas ir solis uz to pusi, lai tādi veidojumi, kas runā par atsevišķu grupu interesēm, Latvijā, partiju līmenī, pazustu. Šodien pa tādu ceļu iet Krievija. Pie kā tas novedīs? – redzēsim.

 6. Lai saprastu to politisko virtuvi jāieskatās tālākā pagātnē.Zatlers pret Auderu ,divi latviešu ārsti ,divi tarakāni burkā.Zatleram aizmugure bija stiprāka un Auderu samala,par to jāpateicās un jādara ko kampējs vai kampēji liek darīt pēc apspriedes zoodārzā.Tālāk notiek Zatlera svaidīšanās no sākot ar frāzi ,,kas es esmu,, līdz saeimas atlaišanai,kas bija kāda spēka ieteikts vai paša iniciatīva.

Draugiem Facebook Twitter Google+