Mobilā versija
-1.9°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
5. marts, 2015
Drukāt

Atvērs ansambļa “Vabaļis” garīgo dziedājumu albumu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Piektdien, 6.martā, plkst. 13 Vaboles pagasta kultūras namā notiks etnogrāfiskā ansambļa “Vabaļis” Dienvidlatgales garīgo dziedājumu albuma “Lobais reits” ieskandināšana, pastāstīja kultūras menedžmenta centra “Lauska” pārstāvis Juris Zalāns.

Albumā apkopotas etnogrāfiskā ansambļa “Vabaļis” dalībnieču dziedātās katoļu dziesmas, kuras ļaudis jau vairākus gadsimtus dzied ikdienā un svētkos. “Līdzās tautasdziesmai katoļu dziesmas Latgalē ir viena no tradicionālās mūzikas pamatkategorijām, tomēr šāda veida ieraksti Latvijā līdz šim nav izdoti,” stāsta Zalāns.

Katoļu dziesmu teksti, kuras dzied katoļu baznīcas gada svētku laikā un kristībās, kāzās un bērēs, pārsvarā ir ņemtas no lūgšanu grāmatām, kuras latviešu valodā lielos metienos tika izdotas jau 18. gadsimta beigās. Tomēr dziesmu melodijas tika pārmantotas mutiskā ceļā, tāpat kā tautasdziesmas. Daudzām dziesmām tikusi pavisam konkrēta funkcija – ir no rīta un vakarā dziedamās dziesmas, dziesmas pret nelaimi un Antona dziesma pret pērkona negaisu, ir pat dziesma mazuļa zobu šķilšanās sāpju remdēšanai.

Albuma bukletā iekļauts muzikologa Mārtiņa Boiko komentārs par šo katolisko tradīciju, dziesmām un dziedāšanas veidu, piebilst Zalāns.

Albuma izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Daugavpils novada pašvaldība, Vaboles pagasta pārvalde un biedrība “Latgalīšu etnokulturys centrs”.

Pievienot komentāru

"KZ" jaunā rakstu ciklā apceļos Latvijas bibliotēkas. Pirmā pietura - Pelči2017. gadā "Kultūrzīmes" sāk jaunu rakstu sēriju "Kultūrzīmju literatūras klubs", kuras gaitā plānojam viesoties gan lielās, gan mazās novadu un arī galvaspilsētas bibliotēkās, iepazīstoties ar to darbu, lasītāju interesēm un analizējot kopējo valsts politiku bibliotēku jomā. No savas puses uz bibliotēku arvien centīsimies paņemt līdzi kādu autoru, kam svaigi iznākusi grāmata.
Draugiem Facebook Twitter Google+