Latvijā
Politika

Pašvaldību avīzes tomēr “ierāmēs”3

Foto – LETA

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti vienojušies labot iepriekš pieļauto kļūdu un tomēr ierobežot pašvaldību laikrakstu izdošanu, paredzot, ka tie varēs iznākt ne biežāk kā reizi mēnesī.

Komisijas apstiprinātais variants paredz, ka pašvaldība ir tiesīga izdot savus informatīvos materiālus, bet ne biežāk kā reizi mēnesī (šīs ierobežojums neattieksies uz informatīvajiem izdevumiem, kuros publicē tikai pašvaldību pieņemtos normatīvos aktus un to skaidrojumus).
Tāpat paredzēts noteikt, ka pašvaldību “laikrakstiem” jābūt pieejamiem bez maksas un veltītiem tikai informācijai par pašvaldības funkciju izpildi. Neviens no klātesošajiem deputātiem pret šādu ierobežojumu noteikšanu neiebilda, bet konkrētu grozījumu redakciju komisija sagatavošot nākamnedēļ.

Pret šādu ierobežojumu noteikšanu iebilst Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). “Tas būtiski ierobežos pašvaldību iespējas komunicēt ar saviem iedzīvotājiem. Mazākos novados tas nebūs tik izteikti, bet lielākās pašvaldībās ir nepieciešams izdot šādus laikrakstus biežāk kā reizi mēnesī,” norādīja LPS pārstāve Jana Bunkus. Turpretim Latvijas preses izdevēju un reģionālo laikrakstu pārstāvji pauž gandarījumu par šādu notikumu virzību.

Vairums pašvaldību laikrakstu jau tagad iznāk ne biežāk kā reizi mēnesī, bet aptuveni 15 vietās tie tiek izdoti biežāk – katru nedēļu vai divreiz mēnesī. Arī Iecavas novada dome savu biļetenu izdod katru piektdienu, par ko vietējais laikraksts “Bauskas Dzīve” pat vērsies tiesā.

“Ja ierobežojums pašvaldību laikrakstiem iznākt ne biežāk kā reizi mēnesī tiks iestrādāts arī likumā, tas novērstu nevienlīdzīgo konkurenci, reklāmas un preses tirgus graušanu no pašvaldību puses. Šobrīd mūsu pieredze ir tāda, ka Iecavas novada pašvaldību savu izdevumu izdod katru piektdienu, tātad četras reizes nedēļā. Tas iekļauts abonēšanas katalogā un publicē maksas reklāmas, tiek tirgots mazumtirdzniecības vietās. Un tas viss par dempinga cenām, jo saņem dotāciju no novada budžeta,” teica “Bauskas Dzīves” galvenā redaktore Anita Rozentāle. Administratīvā rajona tiesa pērnā gada nogalē lēma par labu “Bauskas Dzīvei” un noteica, ka Iecavas domei jāatlīdzina laikrakstam radītais mantiskais zaudējums. Pašvaldība šo spriedumu ir pārsūdzēj Administratīvā apgabaltiesā, kas savu lēmumu paziņos aprīļa otrajā pusē.

Janvāra sākumā “LA” jau rakstīja, ka šī pati Saeimas komisija, lemjot par grozījumiem likumā “Par pašvaldībām”, nolēma ļaut vietvarām izdot savus laikrakstus tik bieži, cik tās pašas vēlas. Šāds deputātu lēmums izraisīja Latvijas preses izdevēju un žurnālistu organizāciju sašutumu, jo iepriekš darba grupā visas iesaistītās puses bija vienojušās par kompromisa variantu, kurš rītā pirms komisijas sēdes pēkšņi tika atmests.

To kritizēja arī Konkurences padome. Kopš sēdes pagājuši divi mēneši un šonedēļ deputāti izlēma pieļauto kļūdu labot. Kā paskaidroja par likumprojektu atbildīgais deputāts Juris Šulcs (“Vienotība”) komisija nolēmusi vēlreiz “iziet cauri” grozījumiem Pašvaldību likumā, lai uz Saeimu varētu sūtīt ar visiem saskaņotu likumprojektu “bez liekām emocijām”.

LA.lv