Praktiski
Rokdarbi

Baltas, skaistas zeķes mežģīņrakstā. Adīšanas apraksts ar shēmām0

Foto – Anda Krauze

Piedāvājam skaistu zeķu mežģīņrakstā adīšanas aprakstu.

Materiāli

Pusotras fices (150 g) četrkārtīgās zeķu dzijas (100 g/420 m, sastāvs: 75% vilnas un 25% poliamīda), 2 mm zeķu adāmadatas un valdziņu marķieri.

No speciālās zeķu dzijas darināts adījums ne tikai ir īpaši izturīgs salīdzinājumā ar tīrvilnas dziju, daudz elastīgāks par kokvilnas vai lina materiālu, bet arī viegli kopjams. Izmantojot vilnai paredzēto režīmu un šķidro mazgāšanas līdzekli, var mazgāt veļasmašīnā.

Mežģīne

Vispirms ada šauru rievotā raksta mežģīni zeķes augšmalai. Uzmet 7 valdziņus un ada pēc mežģīnes shēmas. Pēc 8. kārtas pirmos 3 valdziņus norauc un sāk no sākuma. Atkārto 1.–8. kārtu, pavisam 24 reizes jeb kamēr sasniegts kājas apkārtmērs zeķes augšdaļā, tas ir, zem ceļa. Mežģīni nobeidz, adījuma pēdējās kārtas valdziņus sašujot ar uzmetuma valdziņiem.

Zeķes stulma daļā ada 16 raksta joslas, starp tām – kreilisko valdziņu joslas, kuras darba gaitā pakāpeniski tiek sašaurinātas.

Zeķes stulms

Pēc tam, adot labiski, uzlasa 96 valdziņus no mežģīnes sānu malas un sadala uz 4 zeķu adāmadatām – uz katras pa 24. Kārtu maiņu veic zeķes aizmugurē. Ada pēc shēmas, starp 7 raksta valdziņiem adot 5 kreiliskos valdziņus; uz katras adatas būs 2 raksta joslas.

Shēmā zīmētas nepāra kārtas. Pāra kārtas ada atbilstīgi rakstam – labiskos valdziņus un apmetumus labiski, bet kreiliskos valdziņus kreiliski. Adīšanas gaitā kreilisko valdziņu joslas pakāpeniski tiek sašaurinātas, 2 valdziņus saadot kreiliski.

Darba gaitā katru noraukuma kārtu atzīmē ar valdziņu marķieri – tas noderēs kā paraugs otras zeķes adīšanai.

Lai darba procesā zeķi varētu ērti pielaikot, uzvelkot kājā, valdziņus uzlasa uz apaļ­adāmās adatas.

Turpmākā darba gaita:

• 10 raksta atkārtojumu (7 v. raksts + 5 v. kreiliski) – šajā adījuma posmā zeķei jau vajadzētu būt pāri kājas liela resnākajai vietai,

• 3 raksta atkārtojumi (7 v. raksts + 4 v. kreiliski),

• 2 raksta atkārtojumi (7 v. raksts + 3 v. kreiliski),

• 2 raksta atkārtojumi (7 v. raksts + 2 v. kreiliski),

• 4 raksta atkārtojumi (7 v. raksts + 1v. kreiliski) – šajā vietā sāk adīt papēdi.

Pirms sāk adīt papēdi, valdziņus simetriski izkārto uz adāmadatām: 2. un 3. adatas valdziņi mežģīņrakstā – pēdas virspusei (abās malās jābūt pa vienam kreiliskajam valdziņam), bet 4. un 1. adatas valdziņi veidos papēdi un pēc tam – pēdas apakšpusi gludā labiskā adījumā.

Ada pēdu līdz mazā pirkstiņa pamatnei.

 

Zeķes noraukšana

Noraukuma kārtā saada 2 valdziņus katras adatas vidū un beigās (valdziņu skaits kārtā samazinās par 8). Pēc tam ada labiski tik kārtu, cik valdziņu ir starp saadījuma vietām. Atkārto noraukuma kārtu un labiskās kārtas, līdz uz katras adāmadatas palikuši 2 valdziņi. Dziju nogriež, pavediena galu iever lāpāmajā adatā, vēlreiz izver cauri pēdējiem valdziņiem un nostiprina adījuma kreisajā pusē.

Gatavu zeķi uzvelk uz šablona, caur mitru drānu uzmanīgi notvaicē (neliekot gludekli uz adījuma!) un atstāj izžūt.

LA.lv