×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Bērtona ekskursija mākslas pasaulē “Lielās acis”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Bez ierastajiem aktieriem Džonija Depa un Helēnas Bonemas Kārteres Tims Bērtons uzņēmis pēc patiesiem motīviem veidotu biogrāfisku filmu „Lielās acis”, kur galvenās lomas atveido Eimija Ādamsa un Kristofs Valcs un kurā nav ne grama no tās vizuāli sižetiskās ekstravagances, kas parasti saistāma ar viņa vārdu.

Šogad aprit trīsdesmit gadi, kopš Tims Bērtons strādā pilnmetrāžas kino, un jau ar savu pirmo lenti „Pī Vī lielais piedzīvojums” viņš iemina taciņu, ko pavada neparasti, nereti – nesaprasti, ekstravaganti un amizanti varoņi, izteiksmīgs vizuālais stils un melns humoriņš, kura saknes ielaistas gan gotiskajā literatūrā, gan sapņu nosacītībā. Un tieši tāpēc Tima Bērtona kinolentēm ir savs uzticīgs fanu pulks, kas piever acis arī uz tām filmām, kuras par izdošanos grūti nosaukt, pat ja visi nosacījumi bijuši tādi, ka atkal aiz astes notverta veiksme.

Taču pēdējos gados nepamet sajūta, ka Bērtons turpina atražot savu stilu ar tādu apmātību, ka pats sev kļuvis garlaicīgs, tāpēc ziņa, ka viņš ķersies klāt amerikāņu mākslinieces Margarētas Kīnas dzīvesstāstam, bija kā svaiga gaisa malks. Galu galā – biogrāfisko filmu „Eds Vuds” (1994) Bērtons ne vien padarīja par vienu no stila odziņām, bet arī par vienu no izcilākajiem darbiem, kas centušies notvert Holivudas ikdienas sajūtu. Taču ar „Lielajām acīm” nav tik vienkārši, un piezemētais stāsts, kas veiksmes gadījumā kalpotu par platformu īstenām kaislībām, šķiet izķeksēts no otrdienas vakara melodrāmu kambara.

Klišejisko varoņu vaibstus kustina Eimijas Ādamsas (piecas nominācijas „Oskaram”) un Kristofa Valca (divi „Oskari”) sejas – abi nominēti „Zelta globusam” -, katrs savā karjerā nospēlējot kārtējo drostaliņu un nejauceni un kā pēc definīcijas uzdodot toni sižetiskajam samezglojumam, kas 20. gadsimta mākslas kontekstā ierakstīts ar iespaidīgu naudas summu kā vāju mierinājumu par Margarētas Kīnas cieņas un goda aizskaršanu. Tas sekoja vairākiem gadiem, pavadītiem vīra tirānijā un teju vai maskuballes dekorācijās, absolūti uzspļaujot uz sievietes iespējamo dalību ģimenes kopīgo lēmumu pieņemšanā un vairāk nekā skaidri atkārtojot, ka uzticēties nevar nevienam, pat tuvākajam ne, citādi kļūt par manipulāciju upuri ir garantēts par visiem simts procentiem.

UZZIŅA:

„Lielās acis”/”Big Eyes”

ASV, 2014.

Režisors: Tims Bērtons

Lomās: Eimija Ādamsa, Kristofs Valcs, Džeisons Švarcmens, Denijs Hjūstons, Džons Polito, Kristena Ritere, Terenss Stemps

No 9. janvāra „Kino Citadele”, „Splendid Palace”, „Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+