×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Keramiķe Aira Lesiņa veido filigrānas kafijas krūzes no porcelāna (7)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

"Agrās celšanās diskomforta pārvarēšanai ļoti svarīgs ir rīta kafijas rituāls, kurā īpašā krūze ieņem nozīmīgāko vietu. Krūzes iekšpusē ierakstīts rīta vēstījums, tā labi guļ plaukstā. Pulētais porcelāns glāsta acis... Es šo rituālu saucu par dienas prieka devu," stāsta māksliniece Aira Lesiņa.

Māksliniecei Airai Lesiņai vismīļākais materiāls ir porcelāns, no tā top krūzes, bļodas un sienas dekori. “Man pašai joprojām patīk rotaļāties. Smalki melnbaltie zīmējumi, to nianses un vieglums labi izskatās porcelānā. Lai arī rokraksta ķeburīgums un gaisīgais zīmējums dažus izbrīna, līnijas ir rotaļīgas un dzīves­priecīgas. Man pašai tās ir jaunības un laba garastāvokļa eliksīrs, ceru, citiem tāpat,” spriež māksliniece.

Pateicoties viegluma un ergonomikas apvienojumam, šobrīd īpaši populāras ir mākslinieces veidotās porcelāna krūzes, kas rotā daudzu mākslas cienītāju virtuves plauktus. Tās veidotas mākslinieces pašas izlolotā tehnikā – ārējā virsma tiek vairākkārt pulēta un pārklāta ar dekoru. Krūzi dekorē arī no iekšpuses. Zīmējumus pavairo ar sietspiedi un katru atsevišķi, pēc izjūtas, stiprina uz priekšmeta. Izmanto arī speciālu zemglazūras zīmuli. Kompozīcija nekad neatkārtojas.

Praktiskās porcelāna krūzes ar ažūro zīmējumu un savdabīgi matēto virsmu pircēji jau ievērojuši. Viņu vidū ir pat tādi, kas visu gadu garumā vāc jaunos krūžu modeļus un krāj. Sarunas ar cilvēkiem dod impulsus nākamajam darbam. Tieši pircēji ierosināja lielo krūžu klāstu papildināt ar espreso krūzītēm.

Krūžu izvēlei ir arī savs stāsts: “No rīta katram cilvēkam pamostoties vajag krietnu pozitīvisma devu. Agrās celšanās diskomforta pārvarēšanai ļoti svarīgs ir rīta kafijas rituāls, kurā īpašā krūze ieņem nozīmīgāko vietu. Krūzes iekšpusē ierakstīts rīta vēstījums, tā labi guļ plaukstā. Pulētais porcelāns glāsta acis… Es šo rituālu saucu par dienas prieka devu,” stāsta māksliniece.

Šobrīd top porcelāna “Visums” – lodveida lustra izstādei Šveicē. Lielie meistarstiķi tikai priekšā.

VĒRTĒJUMS

Inese Pētersone, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas keramikas izglītības programmas vadītāja: “Kopš Aira pabeidza Rīgas Lietišķās mākslas koledžas keramikas nodaļu, daudz kas mainījies un Aira kļuvusi par nobriedušu keramiķi. Tomēr vēl aizvien Airas diplomdarbs – “Apgleznoti porcelāna trauki” (vadītāja Daina Zvanītāja) ir skolas “zelta fonda” lepnums. Aira labi jūt materiālu, zīmējumu, līniju, un prieks, ka to viņa perfekti izmanto savos darbos. Funkcionālās krūzes ir spilgts apliecinājums keramiķes potencēm, jo savieno nevainojamu praktiskumu, novatorismu ar meitenīgu rotaļīgumu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Saņēmu dāvanu no īpaša cilvēka. Paldies, Kristiān, par skaisto Ziemassvētku dāvanu, un krūzītes teksts atbilst manai būtībai.Paldies tavai mammai, ka izaudzinājusi tik brīnišķīgu cilvēku!

  2. Tas ir jauki,skaisti. Lai veicas turpmaakajos darbos.
    p.s. shaadu kruuziishu minimaalaa cena Anglijaa ir ap 20 eiro !!!!! Prieksh porcelaana keramikjiem Anglija vareetu buut lielisks noieta tirgus.

  3. Lai veicas mākslinieciskā radošuma un izdomas ziņā, kā arī praktiskajā realizācijas ziņā! Tomēr ieteiktu izcelt mūsu unikālo-latvisko visās tās izpausmēs, ko vien pieļauj materiāls.

  4. vot,vot-krūzes kā kluči,kur tas filigrānums?

  5. nu šīs izliktās krūzes diez cik filigrānas gan neizskatās

  6. Vai tik bildē nav redzama Santa no Jēkabpils, kas ir mūzikas skolotāja?

  7. Kur var iegādāties,cik maksā?

Draugiem Facebook Twitter Google+