Uncategorized

Digitāli iepaliekam0

Foto – Shutterstock

Lai arī lepojamies ar ātrāko internetu un mobilo datu pārraidi, ES Digitālās konkurētspējas indeksā Latvija ir zem vidējā – tikai 19. vietā Eiropas Savienībā, vakar paziņoja Eiropas Komisija.

Digitālās konkurētspējas indeksa (DESI, skat. ­https://ec.europa.eu/digital-agenda/desi) Latvijas faktu lapā minēts, ka valstī 91% mājsaimniecību ir pieejams ātrdarbīgs platjoslas pieslēgums un Latvijā ir paplašinājusies fiksētās platjoslas izmantošana – tā ir pieejama 65% mājsaimniecību. 75% Latvijas iedzīvotāju darbojas tiešsaistē, un 36% no tiem aktīvi izmanto e-pārvaldi.

Visvājākais sniegums ir digitālo tehnoloģiju ieviešanā uzņēmējdarbībā (biznesa digitalizācijā un e-komercijā), norādīts pētījumā. Kopumā ES tikai 16% MVU tirgojas tiešsaistē un mazāk nekā puse no tiem pārdod tiešsaistē pāri robežām (7,5%).

Lai gan šajā rādītājā novērojams neliels pieaugums salīdzinājumā ar pagājušo gadu, Latvijas rezultāts ir ceturtais sliktākais. Arī sliktākas digitālās prasmes nekā citām valstīm pasliktina Latvijas novērtējumu.

Latvija iekļauta tā dēvēto iedzinēju valstu grupā. Rezultāts ir zemāks par ES vidējo, toties pieaugums gada laikā ir augstāks par vidējo. Digitāli visattīstītākās ir Dānija, Nīderlande, Somija, Zviedrija un Beļģija. Tradicionāli salīdzināmies ar kaimiņiem: Igaunija DESI indeksā ir 7. vietā, bet Lietuva – 13. vietā.

“Digitalizācija aptver arvien vairāk cilvēku, uzņēmumu un publisko pakalpojumu. Tomēr pārāk daudziem vēl joprojām ir tādas problēmas kā ātrgaitas interneta pārklājuma un pārrobežu e-pārvaldes trūkums un grūtības, iepērkoties un tirgojoties pāri robežām. Mums tas jāizlabo,” vērtē Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks digitālā vienotā tirgus lietās Andruss Ansips. “Pirmo reizi Eiropas Komisija arī salīdzina bloka valstis ar pasaulē visvairāk digitalizētajām valstīm.

“ES virzās uz priekšu, taču par gausu. Ir vēl daudz darāmā. Mums ir jārīkojas, ja vēlamies panākt Japānu, ASV un Dienvidkoreju. Pamatojoties uz šodien publicēto indeksu, maijā nāksim klajā ar konkrētiem ieteikumiem ES dalībvalstīm par to, kā uzlabot savus rezultātus,” secina ES komisārs digitālās ekonomikas un sabiedrības lietās Ginters Etingers.

LA.lv