×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2014
Drukāt

Eksperimenta rezultātā Zolitūdes lielveikala jumta konstrukcijas pārlūzušas (1)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Zolitūdes lielveikala "Maxima" konstrukcijas brucināšanas eksperiments. Izmeklēšanas eksperimentam izveidotais baseins uz sabrukušā Zolitūdes lielveikala "Maxima" jumta, kas tiks piepildīts ar ūdeni un tā masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai. Zolitūde. 15/04/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Izmeklēšanas eksperimenta rezultātā šodien pusdienas laikā sagruvušā lielveikala “Maxima” jumta konstrukcijas nav izturējušas ūdens svara spiedienu un tā rezultātā pārlūzušas, pastāstīja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis.

Īsi pēc plkst.12 kopnes neizturēja ūdens svara spiedienu un jumta konstrukcija pārlūza. Jumts sabruka tā, kā eksperti to bija plānojuši. Līdz ar to eksperimenta mērķis ir sasniegts un ir iegūti visi nepieciešamie dati. “Ūdens ir palicis baseinos, taču jumta konstrukcija ir pārlūzusi,” uzsvēra Sadovskis.

Pašlaik eksperti datus apstrādā, vēlāk izanalizēs un uz iegūtajiem rezultātiem eksperti varēs balstīt savu slēdzienu, norādīja Sadovskis.

Policija jau vakar paziņoja, ka, turpinot izmeklēšanas eksperimentu sagruvušajā lielveikalā, vērojams, ka jumta kopnes turpina deformēties.

Eksperiments sākās 14.aprīlī.

Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins šodien žurnālistiem pastāstīja, ka eksperimentā nekādas blakusparādības nav konstatētas, lai arī no baseiniem nedaudz izlijis ūdens. Tagad uzstādītais aprīkojums tiks aizvākts un ūdens no teritorijas izpumpēts.

“Eksperimenta mērķis ir panākts – uzdevums jau nebija salauzt kopnes, bet iegūt pilnu informāciju, uz kuras pamata eksperti varēs izprast tos procesus, kas bija līdz 21.novembrim – traģēdijas dienai,” norādīja Grišins.

Lai arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers jau iepriekš paziņoja, ka pamatlietā aizdomās turētie varētu būt zināmi rudenī, Grišins prognozēs ir piesardzīgāks. “Pašlaik ir grūti prognozēt, kad būs pirmās aizdomās turētās personas. Tas notiks, tiklīdz būs nostiprināti pierādījumi,” uzsvēra Grišins.

Par blakus esošā daudzstāvu ēkas likteni būs jālemj tās īpašniekiem un pašvaldībai, norādīja Grišins.

Grišins jau iepriekš žurnālistiem paziņoja, ka eksperimenta mērķis ir iegūt zinātniskos datus, kurus pēc tam eksperti izmantos, sagatavojot galīgo ekspertīzes slēdzienu.

Ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no šīs nedēļas eksperimenta un dati no plānotā eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.

Policija sagruvušo lielveikalu plāno pamest maija beigās.

Pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus, un vainīgais sodu jau saņēmis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Sīkāk par sodīto vainīgo!

Draugiem Facebook Twitter Google+