Ekonomika
Bizness

“Enefit Green” saņēmusi atļauju 289 miljonus eiro vērtā darījuma noslēgšanai0


“Enefit Green” noslēdz darījumu ar “Nelja Energia”
“Enefit Green” noslēdz darījumu ar “Nelja Energia”
Publicitātes foto

Igaunijas konkurences padome ir devusi piekrišanu Igaunijas energokompānijas “Eesti Energia” atjaunojamās enerģijas uzņēmumam “Enefit Green” pabeigt kompāniajs “Nelja Energia” iegādes darījumu.

Šis ir noslēdzošais solis šajā uzņēmuma iegādes darījumā, jo Latvijas Konkurences padome savu apstiprinājumu sniedza jau šī gada jūlijā, bet Lietuvas Konkurences padomes piekrišana tika saņemta augustā.

“Eesti Energia” valdes priekšsēdētājs Hando Suters norāda, ka “Nelja Energia” iegāde atbalsta kompānijas stratēģisko mērķi palielināt no atjaunojamajiem energoresursiem saražotās enerģijas apjomu.

Pēc Sutera teiktā, “Eesti Energia” mērķis ir līdz 2022.gadam palielināt no atjaunojamajiem un alternatīvajiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas īpatsvaru līdz 40% no grupas kopējā ražošanas portfeļa.

Salīdzinot ar šodienas situāciju, tas ir daudzkārtējs pieaugums un pietiekami ambiciozs mērķis, atzīst H. Suters.

Tajā pašā laikā, visas Baltijas jūras reģiona valstis attīsta atjaunojamo energoresursu izmantošanu, ir gaidāmas vairākas izsoles jaunu enerģijas ražošanas projektu attīstītājiem, savukārt “Eesti Energia” ir labas izredzes iesaistīties jaunos attīstības projektos,” skaidro H. Suters.

“Nākotnē mēs ceram piedāvāt iespēju ikvienam interesentam būt par daļu no mūsu kompānijas attīstības veiksmes stāsta ar akciju publiskā piedāvājuma starpniecību,” papildina H. Suters.

“Enefit Green” vadītājs Āvo Kermass skaidro, ka “Enefit Green” ir Baltijas jūras reģionā strauji augoša atjaunojamās enerģijas kompānija.

Pēc Kermasa teiktā “Nelja Energia” aktīvu, kompetenču un attīstības projektu portfeļa iegūšana padara “Enefit Green” par spēcīgu spēlētāju atjaunojamās enerģijas nozarē.

“Mūsu izaugsme neapstāsies pie šī darījuma un mēs plānojam arī nākotnē turpināt investīcijas enerģijas ražošanā no atjaunojamajiem resursiem. Ņemot vērā mūsu attīstības portfelī esošos projektus, mums ir patiesi labs potenciāls izaugsmei visā Baltijā, kā arī citās Baltijas jūras reģiona valstīs, kurās strādā “Eesti Energia”.”

“Enefit Green” un “Nelja Energia” akcionāri uzņēmuma iegādes un pārdošanas līgumu parakstīja šī gada 29. maijā. Kopējā šī darījuma summa sasniedz 289 miljonus eiro. Papildus tam “Enefit Green” pārņem “Nelja Energia” aizņēmumus, kas pašlaik veido 204 miljonus eiro.

77% “Nelja Energia” akciju piederēja Norvēģijas kompānijai “Vardar Eurus”, kuras īpašnieki ir Norvēģijas vietējās pašvaldības (90%) un NEFCO (10%). Savukārt atlikušie 23% “Nelja Energia” akciju piederēja investoriem no Igaunijas.

“Enefit Green” šī darījuma sagatavošanai un īstenošanai piesaistīja “Swedbank Corporate Finance”, advokātu biroju “Ellex Raidla” un konsultāciju uzņēmumu “PricewaterhouseCoopers” un “ÅF”.

“Enefit Green” ir Igaunijas energokompānijas “Eesti Energia” atjaunojamās enerģijas uzņēmums, kas ražo elektroenerģiju videi draudzīgā veidā, izmantojot siltumu, vēju, sauli, biomasu, ūdeni un arī sadedzinot sadzīves atkritumus.

Līdz ar “Nelja Energia” iegādi, neskaitot vēja enerģijas parkus, “Enefit Green” ražošanas portfelim tiek pievienota granulu ražotne Latvijā un mazākuma akcionāra pozīcijas Igaunijas biogāzes spēkstacijās, kā arī vēja ģeneratoru apkopes un remonta uzņēmumā.

Saistītie raksti

Pēc darījuma noslēgšanas “Enefit Green” piederēs Baltijas valstīs izvietoti vēja enerģijas parki ar 398 megavatus lielu kopējo jaudu. Tāpat arī uzņēmumam pieder ar atjaunojamiem resursiem darbināmas koģenerācijas spēkstacijas ar 25 megavatu jaudu elektrības ražošanai un 85 megavatu jaudu siltumenerģijas ieguvei.

Pēc šī darījuma “Enefit Green” elektroenerģijas ražošanas kapacitāte pieaugs gandrīz trīskārtīgi, pārsniedzot vienas teravatstundas robežu.

LA.lv