Mobilā versija
+4.0°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
12. jūlijs, 2016
Drukāt

ES sāk sankciju procedūru pret Spāniju un Portugāli (1)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Eiro zonas finanšu ministri otrdien vienojās oficiāli sākt sankciju procedūru pret Spāniju un Portugāli par budžeta disciplīnas noteikumu pārkāpšanu, taču iespējamās sankcijas, domājams, nebūs bargas, baidoties vēl vairāk uzkurināt eiroskeptiķu popularitāti, kā arī bažījoties par sekām, kādas soda sankcijas varētu atstāt uz ekonomikas izaugsmi.

Ministri “konstatēja, ka Portugāle un Spānija nav efektīvi rīkojušās, lai reaģētu uz rekomendācijām par pasākumiem savu pārmērīgo deficītu koriģēšanai”, teikts ministru paziņojumā.

Spānijai un Portugālei tagad ir desmit dienas laika iesniegt lūgumu ES sankcijas nepiemērot, pievienojot tam plānu, kādā tās gatavojas uzlabot savu budžeta situāciju.

Tomēr pēc britu balsojuma par izstāšanos no ES pieaug spiediens uz Eiropas Komisiju (EK) nepiemērot Spānijai un Portugālei pārlieku bargas sankcijas, lai tādējādi neveicinātu tālāku eiroskeptiķu popularitātes pieaugumu.

Gan Spānija, gan Portugāle finanšu krīzes laikā ir īstenojušas bargus taupības pasākumus, taču pašreizējie politiskie apstākļi abās valstīs ievērojami apgrūtina tālāku valdības izdevumu apcirpšanu.

Saskaņā ar ES normām EK dalībvalstīm var piemērot sodanaudu, kura apmēri sasniedz 0,2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), ja to budžeta deficīts pārsniedz trīs procentus no IKP. Līdz šim nevienai dalībvalstij šādas sankcijas gan nav piemērotas, lai gan arī citas valstis iepriekš ir pārsniegušas budžeta deficīta griestus.

ES ekonomikas komisārs Pjērs Moskovisī paziņojis, ka EK mērķis nav dalībvalstu sodīšana un pastāv “inteliģenta” izeja no situācijas, kas neiedragāšot Spānijas un Portugāles tautsaimniecības izaugsmi.

Savukārt Francijas finanšu ministrs Mišels Sapēns pirmdien norādīja, ka jebkāda veida sankcijām, kas tiktu vērstas pret Portugāli, jābūt maigām, jo Lisabona “pagājušajā gadā pielikusi milzu pūles”, lai iegrožotu savu budžeta deficītu un “nav pelnījusi pārmērīgu sodu”.

Arī Spānijas finanšu ministrs Luiss de Gindoss pauda optimismu par gaidāmo EK lēmumu, izsakot cerību, ka Brisele izvairīšoties no “pilnīgas bezjēdzības”, kādu demonstrētu pret Madridi vērstas sankcijas.

Tomēr dažas dalībvalstis, īpaši Vācija, uzstāj, ka jāieņem stingrāka nostāja, lai panāktu finanšu disciplīnas ievērošanu.

Spānija un Portugāle jau kopš 2009.gada pakļautas ES finanšu disciplīnas uzraudzībai.

Lai gan Spānijai kopš 2012.gada, kad tās budžeta iztrūkums sasniedza gandrīz desmit procentus, izdevies deficītu ievērojami iegrožot, tā pērn nav spējusi to samazināt līdz 4,2% no IKP, kā to paredzēja ES un Madrides vienošanās.

Portugāle kopš 2012.gada savu deficītu samazinājusi no desmit līdz 4,4%, taču arī nav spējusi sasniegt iepriekš saskaņoto mērķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. iezīmē nākosos x-exit kandidātus.
    Iespējamo izpumpēja no turienes, tagad sāk spaidīt.

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+