Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Fantastiskais četrinieks7

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis (no kreisās) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers. Foto – Evija Trifanova/LETA

Ēnu kabinets jau sastādīts. Graube būs Valsts prezidents, Jaunsleinis – spīkers, Krīgers ies Kučinska vietā un Loginovs – par satiksmes ministru.

Varas partijām veselība vairs nav sevišķi stipra. “Vienotībai” vēl jāpierāda, ka nav tik veca un slima, kā izskatās, ZZS jāsalāpa morālā pusbankrota izplēstie caurumi, un NA jāiztīra reputācijai uzmestie traipi. Partijnieki izmisīgi meklē balsu pelnītāju papildspēkus, jaunas sejas ar nevainojamu dzīvesstāstu, kam vēlētāji uzticētos. Bet kokakolas paaudzei politika neinteresē, nopietni cilvēki ne striķos vesti neļaujas iepīties šaubīgu grupējumu tīklos.

Tikām tepat blakus ir krunkaini, no citiem māliem taisīti vīri, kuri pusmūža uzziedā dzīrušies pa otram lāgam ieiet vēsturē. Priekšlaiku pensionējušies, bet gadu nesaliektais arodnieks Krīgers, drošsirdīgais ģenerālis Graube, ostinieks Loginovs un pašvaldību priekšnieks Jaunsleinis – fantastiskais četrinieks vienojies lielajā koalīcijā, lai dibinātu jaunu partiju.

Sirmot sākušos kungus sasārtušiem vaigiem “LA” korespondents sastapa iemīļotajā aluspagrabiņā, saskandinot krūzes, atkalsatikšanās priekā pulksten 6 vakarā pēc kara. Pa gabalu skanēja dziedātā “Gadi skrien kā stirnas” un militārie marši. Nokopjamais darbalauks sastāvēja no alus kausiem un uzgriežamajiem, ko Dieviņš devis. Šovakar bija devis – bairīšdesas, stores gabalu, sivēnu ar mārrutkiem un etiķī ietaisītu siļķi. “Flote un jūrnieki būs ar mums!” sauca Leonīds. “Armija!” atzīmēja Raimonds, “pie varas turēsimies uz kanādiešu bataljona durkļiem!” “Pamatšķira par!” piemetināja Pēteris. “Man LZA pazīstami veci, jukuši zinātnieki, sastellēs partijas programmu, ka pirkstiņus aplaizīsi!” paziņoja Andris. “Galvenais, neaizmirst pierakstīt, ka validols, termofors un mugurā rīvējamais fastumgels par brīvu!” seniori uztraucās un sita dūrēm pa galdu, ka salēcās līdzpaņemtais rokdarbu groziņš ar šķērēm, diegiem un peņģerotiem.

Raugi, kas par lietu. No valsts dienesta aizgājušie veterāni varēja vadīt laimīgas, nodrošinātas vecumdienas. Ārpusmiega nodarbībās iet bekot, šķirstīt žurnālu “Lielie pupi” un, seģenēs satīti, šūpuļkrēslā liedaga smiltīs skatīties uz jūru.

“Pamācīt mūs nevajadzētu!” – caur uguni un ūdeni izgājušie vīri, kas nenoveco, sanervozējās. Kā pilnbriedā kvernēt rokas klēpī salikušiem, ja pulveris sauss un asinsspiediens 120/80, bet valstī viss sapičkāts sviestā un salaists dēlī. Cilvēkiem, kas oduši biszāļu dūmus, mostas gatavība ziedoties uz tēvzemes altāra, tērējot personīgos ietaupījumus, kapitālus un pensiju. Politiķiem, kam nav aknu un saprašanas, pēc vēlēšanām nāksies atdot iesildītos posteņus. Ēnu kabinets jau sastādīts. Graube būs Valsts prezidents, Jaunsleinis – spīkers, Krīgers ies Kučinska vietā un Loginovs – par satiksmes ministru. “Razbainiekus un pienapuikas, kam nedīgst ūsas, partijā neņemsim!” galdabiedri uzstāja, “piemīlīgi meitieši, glīti sievieša cilvēki – lūgtum! Gaidām pievienojamies Vairu Vīķi-Freibergu! Raimondu Paulu! Šitos, kāviņsauc, no “Džimlairūdirallā”!”

“Kāda būs politiskā spēka platforma?” korespondents izprašņāja. Vecmeistari aplītī sāka kliegt. Tikai Donalds Tramps! Latvija vispirms! Lai dzīvo Kārlis Ulmanis! Krodziņa apmeklētāji pēc šiem vārdiem piecēlās kājās un kopā ar miera stāju ieņēmušiem oficiantiem korī nodziedāja “Ne jau slinkojot un pūstot”.

Vizionāri, jedritvaikociņ dievodamies, paskaidroja, ka ar attīstītām tēva jūtām pret valsti piežmiegs kangarus un Maskavas gultas klājējus. Tauta cieš, un režīmam, kas vairāk gādā par bēgļiem un transpersonām nekā zolīdiem latviešiem, ar kaunu un skubu jātin makšķeres.

“Kāda būs jaunā spēka ideoloģija?” “Būsim centrā! Pašā centrā!” pieredzes bagātie vecmeistari noducināja un uzsvilpa kroguspapum rēķinu. Uz nakts-klubu! Uz Alhambru! Nē, tur nespēlē “Jasmīn baltais”! “Aiziet, zirgos!” – svaigi kā rozes pumpuriņi vīri cēlās, ka kauli vien krakšķēja.

Drošības policija par aktivitātēm informēta.

LA.lv