Mobilā versija
+1.1°C
Urzula, Severīns
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
6. janvāris, 2012
Drukāt

Fizikālas rotaļas ap rasas punktu. Fizika pirtī

Foto - Daina KalniņaFoto - Daina Kalniņa

Pirtī uz ķermeni visspēcīgāk iedarbojas siltums un mitrums, tāpēc ļoti svarīgi šo iedarbību izprast un regulēt, lai varētu vadīt.

 

LA.LV lasītāj! Ja esi pirtsmīlis, piedalies konkursā “Slimība  – mana skolotāja”, jo BALVĀ – pirts ar profesionālu pirtnieku 2 personām! Vairāk var lasīt ŠEIT.

 

Tie, kuriem nav izdevies atrast sev pastāvīgu pirti, tāpēc apmeklē to, kas pa rokai, parasti jūtas pārsteigti, cik atšķirīga gaisotne tajās valda. Ir pirtis, kurās galvenais – izturēt. Jo svelmīgāk uz augšējās lāvas, jo labāk. Turpretī citās godā tāda mērenība, ka jāsāk domāt, vai labāk nepalikt mājās un neiztikt ar dušu – garu uzmest nevar, jo akmeņi tik tikko čūkst, gaiss pērtuvē smags un mitrs.

Protams, rodas jautājums, kura labāka un pareizāka.

“Siltuma un mitruma sabalansēšanai pirtī būtu aplam izvirzīt vienu pareizuma normu – katram pirtniekam savi ieskati, katrā pirtī sava gaisotne. Taču, ja sapratīsim, ka šo mijiedarbību galvenokārt nosaka fizikas likumi, pirtsrituālu būs vieglāk ievirzīt gan labsajūtai, gan veselības stiprināšanai,” uzskata Alvis PaeglītisPaeglitis_Alvis_1_DB, klasiskajai medicīnai piederīgs vīrs, kurš pievērsies arī pirtszinībām.

 

Rotaļāšanās – smalka un individuāla

Prasme zinīgi apieties ar rasas punktu jeb iztvaikošanas un kondensācijas procesu miju ir galvenais kvalitatīva pirtsrituāla priekšnoteikums. Tā ir ļoti smalka, bet vienlaikus individuāla balansēšana uz robežas, kur mitrums te pāriet rasā, te iztvaiko, bet karstais tvaika vilnis, kura smalkās lāsītes mazliet pat svilina un uz mirkli sastopas ar ķermeni, ar slotiņām īstajā laikā tiek aizvējots prom, lai neradītu pārkaršanas sajūtu.

 

Ja kāds ar ķermeņa temperatūru ap 37 grādiem bez iepriekšējas uzsildīšanās izvēlētos mesties guļus lāvas telpā, kurā gaisa temperatūra ir plus 60 grādi, un vēl uzmestu garu, panākot augstu gaisa relatīvo mitrumu, viņa ķermenis līdzīgi kā loga rūts mitrā telpā acumirklī norasotu. Bet uz ādas nosēstos gandrīz vai plaucējoša ūdens plēvīte ar 60 grādu temperatūru.

 

Šī procesa nodrošināšanai pērtuvē vajadzīgs atbilstīgs mitrums, ko nodrošina ar gara liešanu. Jo karstāks gaiss virs uzkarsētās virsmas, uz kuras lej ūdeni, jo izveidojušais gars sastāv no mikroskopiskākiem pilieniņiem. Saskarē ar ādu tāds nodrošina kvalitatīvāku ķermeņa izsildīšanu. Turpretī, ja akmeņi krāvumā nav pietiekami sakaituši, gaiss virs tiem nespēj uzņemt visu radušos tvaiku. Ūdens molekulas uzreiz sāk kondensēties, veidojot smagu un smacīgu sutu.

Ja kāds ar ķermeņa temperatūru ap 37 grādiem bez iepriekšējas uzsildīšanās izvēlētos mesties guļus lāvas telpā, kurā gaisa temperatūra ir plus 60 grādi, un vēl uzmestu garu, panākot augstu gaisa relatīvo mitrumu, viņa ķermenis līdzīgi kā loga rūts mitrā telpā acumirklī norasotu. Bet uz ādas nosēstos gandrīz vai plaucējoša ūdens plēvīte ar 60 grādu temperatūru. Pati par sevi karstuma un aukstuma izjūta ir daļēji subjektīvs jēdziens. Katra cilvēka organisms atšķiras gan ķermeņa veidojuma, gan vielmaiņas intensitātes un veselības stāvokļa ziņā, tomēr tik karsti pirtsprieki diez vai kādam īstu labsajūtu sagādātu.

Tāpēc prātīgāk sākt šo rituālu patīkami siltā telpā un ar mazāku gaisa mitrumu, lēni uzsildot ķermeni līdz plus 40 grādiem vai vēl augstāk, bet nepārkāpjot rasas punktu un kondensāciju uz ādas neizraisot.

Pirtnieka meistarība – ar prasmīgu gara liešanu pacelt telpā mitrumu līdz vēlamajam līmenim. Kad pēc brīža ventilācijas dēļ tas noplacis, mest garu atkal, rēķinoties, ka sakarsušie tvaiki sakrājas pie griestiem. Ar slotiņām mazliet plaucējošo mitruma vilni uzvēdināt ķermenim, bet minūti, ne vairāk. Un pagaiņāt nost.

Svarīgi nevis tikai mehāniski liet uz akmeņiem ūdeni un zvetēties ar slotām, bet apzināti vadīt procesu, kur mitrums pāriet rasā un atkal iztvaiko.

Ja pirts iecerēta mierīgai relaksācijai, nevis izturības pārbaudei, žonglēšanai abpus iztvaikošanas un kondensēšanās iespējām pārāk ilgai nevajadzētu būt. Turpretī, ja kādam tīkamāks ilgstošs plaucējoša tvaika vilnis, pēršanās priekiem jānododas ilgāk. Organisms ir trenējams, pierod pie visa. Arī tā var būt: izšaujoties no lāvas telpas, āda sarkana kā katlā iemestam vēzim, bet cilvēks laimīgs. Ja vien veselība ļauj, nevienam nav tiesību teikt, ka viņš rīkojas aplam. Katram pašam jāizvērtē, kas vairāk piemērots.

 

Daži nosacījumi, kas vienlīdz attiecas uz visiem

1. Ja pirtsrituālu nevada zinīgs speciālists, bet tajā piedalās vairāk vai mazāk nostiprinājusies domubiedru grupa, kurā katrs pats sev pirtnieks, vēlams tomēr iegaumēt dažus nosacījumus, lai viena labsajūta nekļūtu par apgrūtinājumu citiem.

 

 

2. Lāvas telpā kopā labāk iet tiem, kuri tobrīd atrodas vienā pirtsrituāla fāzē. Ja pērtuvē, kur relatīvais gaisa mitrums ir 100 procenti, ieietu cilvēks, kura ķermenis uzsildīts līdz plus 45 grādiem, uz viņa ādas rasa vēl neveidotos. Taču tāds, kurš nule ienācis, justos slikti, uzreiz nonākot plaucējošā karstumā.

 

 

3. Lāvas telpā jāizvairās no žampāšanās pa ūdeni. Ja cilvēkam, kurš peras vai kuru per, līdzās trauks, kurā ik pa brīdim tiek mērcēta slotiņa, šļakatu dēļ gaisa mitrums telpā strauji palielinās. Uz miesas kondensējas nevis patīkams sīkpilienu tvaiks, bet nosēžas blīva un smaga suta.

Vēlams, lai sakarsēto akmeņu krāvums nebūtu atsegts, bet pārklāts ar aizvirtni – tā vieglāk nodrošināt režīmu, kad telpā ir patīkami silts, bet akmeņi zem vāka – ļoti karsti.

 

 

4. Pirtī svarīga laba ventilācija. Nepietiek ar lodziņu sienā, kuru ik pa brīdim atver gaisa apmaiņai – pamatierīcei jābūt iebūvētai stacionāri. Tā sākas zem kurtuves, beidzas sienā zem lāvas, nodrošinot pastāvīgu smagā pirtstelpas gaisa apmaiņu ar svaigu. Pērtuves izmazgāšana ar šļūteni pēršanās starplaikos neder gaisa uzlabošanai, bet tik vien kā sienu vai lāvas dzesināšanai, ja siltuma starojums to pārāk sakarsējis.

 

5. Tā kā lietošanā ērtas aparatūras pagaidām vēl nav, siltuma un mitruma sabalansēšana paliek galvenokārt pirtnieka jutības ziņā. Ja pēc gara uzmešanas pērējs var padzenāt pie griestiem uzkrājušos svelmi un rokām karsti, tomēr pirkstgali vēl nedeg, bet peramajam, izbaudot šo vilni, mazliet svilst krūšu galiņi, mitruma un siltuma attiecība uzskatāma par sabalansētu. Ja pērēja nagiem jau kļūst par šerpu, sarkanā līnija pārkāpta.

 

 

Fizika pirtī – mazliet jāzina

* Siltums ir enerģija, un jebkurā telpā starp priekšmetiem norisinās enerģijas pārnese – aukstākais sasilst, siltākais atdziest. Jo kāda lieta karstāka, jo siltuma elektromagnētiskā starojuma veids, ko sauc arī par infrasarkano starojumu, no tās plūst intensīvāk. Nostājoties tuvāk pirtskrāsnij, kurā deg uguns, jūtam lielāku karstumu, nekā atrodoties tālāk.

* Enerģija no ķermeņa uz ķermeni vai priekšmetu pāriet arī tieša kontakta ceļā. Tā ir saskares jeb konvekcijas enerģija: gaiss, piekļūstot ugunij vai versmīgiem akmeņiem, sakarst un, apņemot jebkuru ķermeni, kas telpā, atdod tam daļu sava siltuma.

* Arī mūsu organismā visu laiku noris sarežģītas oksidācijas jeb degšanas reakcijas, radot siltumu, bet pārpalikusī enerģija tiek izmesta – gan siltumvadīšanas, gan tiešo kontaktu ceļā. Lai sistēma nepārkarstu, izmantojam arī trešo enerģijas atdeves veidu – siltuma iztvaikošanu jeb svīšanu, ko organisms ieslēdz sevis atdzesēšanai, ja apkārtējā vide ir karstāka nekā ķermenis.

* Pirtsprocesa izpratnei svarīgi atcerēties, ka gaisā vienmēr atrodas iztvaikojis ūdens, kura daudzumu var mērīt gan gramos vienā kubikmetrā (absolūtais gaisa mitrums), gan aprēķināt procentos, pie esošās temperatūras salīdzinot patieso gaisā atrodamo ūdens tvaiku daudzumu ar maksimāli iespējamo (relatīvais gaisa mitrums). Temperatūru, pie kuras noteikta mitruma gaiss vairs nevar uzņemt ūdens tvaikus, sauc par rasas punktu.

Jo gaiss sausāks, jo rasas punkts ir zemāks, turpretī pie lielāka mitruma – augstāks. Ja gaisa relatīvais mitrums ir 100 procenti, jo kļuvis piesātināts, rasas punkts ir vienāds ar gaisa temperatūru.

Zem rasas punkta ķermeni silda infrasarkanie stari un karstais gaiss – lai atdzistu, tas svīst. Notiek iztvaikošana. Augsta temperatūra un zems absolūtais mitrums veicina ādas un gļotādas sausināšanos.

Virs rasas punkta infrasarkanos starus daļēji absorbē tvaika un ūdens molekulas, tāpēc ķermeņa sildīšana galvenokārt notiek, tā virsmai saskaroties ar karsto ūdens tvaiku kondensātu. Tas uz cilvēka ādas sāk kondensēties plānas karsta ūdens plēvītes veidā, ko sajūtam kā karstumu. Mēģinot to mazināt, ķermenis uzsilst.

 

 

LA.LV lasītāj! Ja esi pirtsmīlis, piedalies konkursā “Slimība  – mana skolotāja”, jo BALVĀ – pirts ar profesionālu pirtnieku 2 personām! Vairāk var lasīt ŠEIT.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+