×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. janvāris, 2015
Drukāt

Gaisa siltumsūknis – ietaupījums un ērtības (7)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Agrāk gaisa siltumsūkņus vērtēju skeptiski, taču, iepazīstoties ar to lietotāju pieredzi, nākas secināt, ka daudzās situācijās tas ir izdevīgs risinājums.

Labs risinājums privātmājai

Jaunais uzņēmējs Jānis savai ģimenei kādā Pierīgas ciematā uzcēla 100 m2 lielu privātmāju. Pusi no platības aizņem pirmais stāvs, pusi – otrais stāvs.

Sākumā apkuri bija paredzēts nodrošināt ar “Jotul” krāsniņu, taču jaunā ģimene drīz vien saprata, ka tas nav ērti. No rīta jāceļas krietni agrāk, lai iekurinātu krāsniņu. Dienā visi strādā Rīgā, bet, vakarā atbraucot, tūdaļ jāķeras pie kurināšanas. Vakarā var doties gulēt siltā istabā, bet no rīta atkal piezadzies vēsums. Ja ģimene ziemā grib kādu atvaļinājuma nedēļu doties ārpus Latvijas, jāmeklē kurinātājs, citādi mājai aizsals ūdensvads.

Jānis izpētīja vairākus variantus. Ciematā ir ievilkta cauruļvadu gāze un daudziem kaimiņiem ir gāzes apkure, taču tās ierīkošana ir ļoti dārga. Kaut gan gāzes caurules ir zem katras ielas, projekta izstrādāšana, lai gāzi pievilktu līdz mājai, un gāzes pieslēgšana tagad maksā ap 4000 eiro. Papildus jāmaksā par gāzes katlu, apkures radiatoriem, caurulēm un šīs sistēmas montāžu. Mājai nav pagraba, tāpēc viena no pirmā stāva istabām būtu jāziedo kurtuves ierīkošanai.

Pat ja centrālapkure būtu ar cieto kurināmo (granulām, briketēm vai akmeņoglēm), jāpērk dārgs apkures katls un jālauž sienas, lai ievilktu apkuri.

Ierakt zemes siltumsūkņa caurules ir ērti vien tad, ja jaunbūves pagalms ir klajš lauks bez stādījumiem un celiņiem. Tāpēc Jānis izvēlējās gaisa siltumsūkni. Ēkas ārpusē stiprina siltumsūkņa ārējo bloku. Tas izskatās kā neliela kaste, līdzīga gaisa kondicionētājam. Siltumsūkņa iekšējam blokam jeb radiatoram ir žalūzijas, ar kurām var regulēt siltā gaisa plūsmas virzienu. Iekšējo un ārējo bloku savieno divas caurules, pa kurām plūst darba gāze R410, tautā saukta par freonu. Komplektā ir vadības pults. Iekārtas uzstādīšana aizņem tikai pusi dienas. Ierīkošanai privātmājā ar būvvaldi nekāds projekts nav jāsaskaņo.

Jāņem vērā, ka istabās nebūs apkures radiatoru, siltumu nodrošinās tikai siltā gaisa plūsma. Vissiltākā būs telpa, kurā atrodas siltumsūkņa iekšējais bloks, bet tālākās istabās būs vēsāks. Tāpēc Jānis pasūtīja divus “Panasonic” siltumsūkņus. Pirmajā stāvā uzlika lielāku (kopā ar uzstādīšanu tas maksāja 1300 eiro), bet augšstāvā – mazāku, aptuveni par 900 eiro. Darbdienās, kad visa ģimene strādā Rīgā, Jānis taimeri noregulējis tā, ka siltumsūknis dienā ir atslēgts un sāk darboties tikai piecos pēcpusdienā.

Siltumsūkņa ekonomiskais izdevīgums pierādījās jau pirmajā apkures sezonā. Samērā siltajā 2013. gada decembrī elektrības rēķins bija aptuveni 70–75 eiro, bet visaukstākajā ziemas mēnesī tas nepārsniedza 100 eiro. Kad 2014. gada septembrī Jāņa mājai aprēķināja izlīdzināto maksājumu par elektrību, bija jāmaksā 64 eiro mēnesī. Izdevumi apkurei veido tikai daļu no šīs summas, jo elektrību patērē arī ūdenssūknis, boileris, plīts, cepeškrāsns, cita sadzīves tehnika un telpu apgaismojums.


Citi ciemata iedzīvotāji, kuri kurināšanai izmanto gāzi, apmēram par tādas pašas platības māju “Latvijas Gāzei” visu gadu maksā ap 120 eiro mēnesī – tātad divas reizes vairāk! Šai summai jāpieskaita arī maksa par elektrību, ko patērē ūdenssūknis (ciematā nav kopējā ūdensvada), sadzīves tehnika un apgaismes spuldzes.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Es visiem iesaku siltumsūkni kā risinājumu, bet ir jāizvēlas pareizais modelis.Ne visi ziemā silda pietiekoši labi, jo ir sūkņi,kas pie -7 vai -15 grādiem atslēdzas nost. Es iesaku rūpīgi papētīt manuāli,kuram ir lielākais cop ,tas ir koeficients uz apkuri. Man ir sūknis Mitsubishi,kam koeficients ir 5.65 pie +7 grādiem.Salā tas būs zemāks.Reālais elektrības patēriņš ir 200kwh mēnesī,ja laukā grozās standarta ziema -5…0 grādi pēc Celsija.,sildot 20kv metru telpu, griestu augstums 2.7m. Telpa siltināta no iekšpuses ar 5 cm vati, reģipsis virsū.Māja celta 1966 gadā, ķieģelis. Nu tā-rēķiniet vai tas ir dārgi ?

 2. reklāraksts ir reklāmraksts Atbildēt

  katram savādāka pieredze, katram savādāka situācija, nav viens pareizais risinājums visām dzives situācijām. lidzigu rezultātu teikim privātmājā viš butu ieguvis vienkāršā kombinācijā malkas krāsniņa + eļas elektiskiskais radiātors(vai jebkurš cits kas ļauj iestelet temperatūru) apmeram 1,5-2 kW jaudā.
  sākuma ieguldijumi butu nesalīdzināmi mazāki un tekošie izdevumi par apkuri tik nedaudz lielāki.
  man uz 100 kvadrātmetriem ir malkas plīts ar siltummūriti+ elektribas radiators ilikts uz 16 grādiem. kad kurina un istabā silts radiators atslēdzas un nesilda atiecigi netērē strāvu, tani pat laikā neļauj mājai atdzist ja esmu prom, naktī …. nu liela vēja sala gadijumā protams abi kopā knapi notr siltu māju, bet tas ir pāris dienas gadā, tas nav pasaules gals
  vienmer jāreiķina vai iegulditā summa jelkad atpelnisies un vai nav iespejami lētāki risinājumi. man elektribas rēķins tīri uz apkuri nesasniedz pat ne 200 eiro apkures sezonā. atiecigi es ietaupits 2000 eiro uz apkures uzstādišanu pilnobā nosedzu 10 gadu apkures izmaksas. 10 gados siltumsūknis būs jāremontē ne reizi vien, un elektrību viš ar tērē ne mazāk kā mans radiators…

 3. mums ari bija siltumsūknis bet aizmetām prom šausmīgi ēda elektrību un bija citas problēmas. Tagad ta vietā ir ekanomisks apkures katls. Stiepjam malku un nekas dszīvi esam.

 4. Gaiss/gaiss siltumsūknis ir ļoti labs apkures risinājums mājai, kurā
  1. nedzīvo pastāvīgi vai lielu diennakts laiku atrodas ārpus mājas
  2. ir atklāts telpu plānojums (netraucēta gaisa apmaiņa lielā telpā vai telpu grupā).
  Mīnusi.
  1. āra bloks saražo pietiekoši daudz kondensāta, kas nesmuki notek gar sienu; tāpēc iesaku padomāt par kondensāta kanalizāciju
  2. siltumsūknis strādā pēc klimatkontroles principa, sekojoši to kombinēt ar malkas krāsni ir neekonomiski – kad krāsns ir tikko izkurināta, siltumsūknis centīgi sāk dzesēt telpu 🙂

  • A kas tev liedz atslēgt siltumsūkni pēc krāsns izkurināšanas? Slinkums vai smadzeņu pelēkās vielas pamaz, ka tik glupu mīnusu liec!!!

  • Sūknim ir uz pults poga-“mode”,ko slēdz “sildīšana”, “dzesēšana”, “automātiskais režīms”.Ja ir palicis uzslēgts automātiskais režīms,tad protams,ka pie zināmas temperatūras slēgsies iekšā dzesēšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+