Publicitātes foto

Gaismojam dārzu 0

Noteiktām pagalma zonām izvēlas atbilstošus gaismas ķermeņus. Vienkāršākais variants, kā izgaismot dārzu bez elektropieslēguma, ir solārās lampas, kas darbojas ar saules baterijām, krēslas stundās atdodot dienā uzkrāto enerģiju. Tās ir viegli novietojamas un novācamas. Tā kā gaisma no šīm lampām būs niecīga, tās piemērotas mazu taciņu un nelielu atpūtas vietu iezīmēšanai.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Stabveida gaismas ķermeņi ir gan stacionāri stiprināmi, gan iespraužami zemē ar smailu, ķīļveida galu. Stacionārie stabiņi jāiebetonē, līdz ar to elektrības pieslēgumam arī jābūt zem zemes. Savukārt iespraužamos stabiņus var lietot tikai sezonāli, elektrības vadus starp gaismekļiem izstiepjot un nostiprinot turpat zālē. Gaismekļi stacionārajos stabiņos visbiežāk saplīst, ja tos nejauši aizķer ar dārza tehniku, taranē ar automašīnu vai trāpa ar futbola bumbu, bet iespraustie tikai sašķiebjas.

Iebūvētos gaismas ķermeņus lieto celiņu, kolonnu, kāpņu un kāpņu laukumiņu izgaismošanai. Tos iebūvē aptuveni 20 cm dziļumā, un jāizmanto mitrumizturības klase IP 54.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Sensorveida apgaismojums ir gana ekonomisks un praktisks veids, kā apgaismot tās dārza zonas, kurās notiek visintensīvākā kustība. Visbiežāk lieto krēslas slēdzi un taimeri.

 

Krēslas slēdzis nodrošina, ka apgaismojums automātiski ieslēdzas krēslas stundā, taču rīta pusē izslēdzas. Taimera režīmā apgaismojums ieslēdzas uz konkrētu laika sprīdi, kamēr cilvēks šķērso attiecīgo zonu. Ja dārzs atrodas cieši līdzās kaimiņu mājai vai tuvu ielai, svarīgi, kādā attālumā izvieto sensorus, kā arī to jutības izvēle – lai sensori neieslēgtos, tuvojoties katram garāmgājējam vai automašīnai.

Ar prožektorveida gaismas ķermeņiem lielākoties izgaismo fasādes vai dekorus, retāk konkrētus augus vai augu grupas. Vairāk piemēroti seniem dārziem un parkiem, kuros ir ievērības cienīgi un reti augi. Šos gaismekļus izvieto atstatus no objekta un virza gaismu noteiktā leņķī.

Iekarināmās un sienas lampas izmanto terasēm, lapenēm, nojumēm, jo tās vairāk piemērotas ierobežotai telpai, kurā rada atpūtai atbilstošu, mierīgu, atstarotu gaismu un mājīgu atmosfēru. Pie sienām lieto āra apstākļiem piemērotus (mitrumizturīgus) gaismekļus, savukārt iekarināt var dažādus lukturus, abažūrus, arī eglīšu virtenes.

 

Padoms

Noskaņas variēšana

Lai veidotu īpašu noskaņu pagalmā, dārza un ainavu dizaineri iesaka spēlēties ar dažādiem gaismas veidiem un krāsām:

* izmanto lejupvērstu gaismu (no fasādes lampām, gaismekļiem, kas iekārti koku zaros vai stabos), kas apgaismo plašāku teritoriju (var lietot arī krāsainas spuldzes);

* izgaismo tikai kādas augu grupas vai ēkas daļu, kam ir īpatnēja faktūra, forma utt.;

* izmanto augšupvērstu gaismu (gaismas ķermeni novieto cieši līdzās apgaismojamajam objektam);

Reklāma
Reklāma

* izmanto ūdens tuvumu un spoguļefektu – apgaismo to objekta daļu, kas atrodas tuvu ūdenim, tādējādi iegūstot objekta atspulgu;

* gaismas avotu novieto aiz dārza augiem, dekoriem vai nelielām konstrukcijām, lai tumsā izceltos objekta siluets;

* ievieto gaismekļus dīķos vai baseinos (jāizmanto speciāli ūdens izturīgi gaismekļi ar atzīmi IP68) – šādā variantā ļoti izteiksmīgi izskatās krāsainas gaismas.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.