×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Elektrības cenas: Jezgas iemesls ir atšķirības starp veco un jauno strāvu (17)

elektriba_sh-664x526

“Vai ir normāli, ka par saņemto produktu maksā tik, cik tas maksā?” uz manu jautājumu par “Sadales tīkla” abonēšanas maksas ieviešanas sekām ar pretjautājumu atbild Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis (“Vienotība”). Viņš tai saredz līdzību ar gāzes un mobilo tālruņu abonēšanas maksu, kurai pieskaita arīdzan faktiski patērēto gāzes daudzumu vai norunātās sarunu minūtes. “Apakšā ir cieta loģika. Pat tad, ja gāzi netērē un pa tālruni nerunā, ir izmaksas gan gāzes, gan sakaru tīkla uzturēšanai. Vecā kārtība nerosināja patērētājus domāt par izmaksu efektivizēšanu, viņš piebilst.

Par visu maksājot tikai lielie ražotāji. Tāpēc EM ir norūpējusies, ka tautsaimniecības izaugsme, konkrēti apstrādes rūpniecība, kurai 2020. gadā būtu jāsasniedz 20% īpatsvars no IKP, neattīstās, kā cerēts. Kopš 2010. gada tās īpatsvars kritis no 13,4% līdz 12,2%. Latvijas mērķis vidējā termiņā ir sasniegt tikpat zemu elektroenerģijas cenu energointensīvajiem ražotājiem kā Vācijā, proti, 79 eiro/Mwh. Sarunā ar V. Ķirsi jūtams, ka viņš iestājas par lielajiem ražotājiem, tostarp “Knauf”, “Latvijas finieri” un citiem.

Politiķis uzsver – jaunā kārtība ir taisnīgāka nekā iepriekšējā, kas nerosināja saimnieciski izmantot elektroenerģiju. Patlaban jaudas esot pārskatījuši 25 000 elektroenerģijas patērētāju, kas “Sadales tīklam” ļaujot darboties efektīvāk nekā agrāk. Bet vienlaikus “LA” ienāk signāli, kas ļauj secināt – šī kārtība ļauj vairāk pelnīt uz to mazo patērētāju rēķina, kas izdevumus optimizēt nevar.

V. Ķirsis atgādina, ka mājsaimniecības ar maziem naudas ienākumiem maksājumam par elektroenerģiju var saņemt valsts atbalstu. Patlaban no aptuveni 170 000 mājsaimniecību, kam atbalsts pienākas, pieteikušās ir aptuveni 80 000 mājsaimniecību.

Arī OIK dažādošanas iecere, ko valdība jau apstiprinājusi un nosūtījusi Saeimai, vedina uz to. V. Ķirsis vērš uzmanību uz saistību par OIK maksātāju skaita kāpumu un tā maksājamās summas kritumu. Ja uzņēmēji atstās Latviju, palikušajiem rēķini kāps. Par OIK diferencēšanu vēl būs nopietna diskusija Saeimā, piesaka V. Ķirsis.

Reinis Āboltiņš, neatkarīgs enerģētikas eksperts, norāda, ka vislielākā jaunās pieslēguma maksas ietekme ir uz juridiskajām personām. “Problēmas ir ar patērētājiem juridiskajām personām, kam ir trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas stiprumu vismaz 23 A. Dažos lauksaimniecības uzņēmumos 200 A vietā ir 800 A jauda. Pamatojums – ja neuzstādīs šādu jaudu, tad “Sadales tīkls” negarantē kvalitatīvas elektroenerģijas piegādi. “Sadales tīkls” lieto terminus “vecā strāva” un “jaunā strāva”. Proti, vecās strāvas ievadaizsardzības aparātiem bija uzrādīts daudz lielāks strāvas stiprums nekā īstenībā. Patērētāji šo elektroenerģiju saņēma lētāk, nekā tā maksāja. Šo iemeslu un to, ka mainīsies arīdzan skaitļi rēķinā, “Sadales tīkls” neizskaidroja. Tas ir visas jezgas iemesls. Patlaban, kad pārslēdz līgumus un mēra faktisko strāvas stiprumu, “Sadales tīkls” fiksē faktisko jaudu, un izrādās, ka vajag vairāk, nekā bija agrāk,” tā skaidro Reinis Āboltiņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Prāta vētra –
  Latenergo dalīšana ir tas pats kas auto dalīšana pa daļām – vienam braukšana; otram apkopes un trešajam bākas pildīšana un rezultāts… Murgs un izmaksas. Kurš uz to pelna – vairāk naudiņas varēs atvēlēt obligātā iepirkuma komponentei ( gan 3 A to panāks ) un kam tā vajadzīga? Valstij, patērētājiem, vai 3 A pietuvinātiem …
  Visi pazīst sapraužamo ( drošibas ) adatu kā vienu veselu un pēc šodienas dalījuma būtu vismaz 3 detaļas un katra atsevišķi līdz…atnāktu divi sanitāri (vai policisti) pēc autora…par pielietojuma zaudējumu.

 2. “Politiķis uzsver – jaunā kārtība ir taisnīgāka nekā iepriekšējā, kas nerosināja saimnieciski izmantot elektroenerģiju. ”
  1.No teiktā var saprast, ka tagad elektroenerģiju izmanto taupīgāk. Tad kāpēc taupīgāka rīcība maksā dārgāk??? Varbūt dzīvosim izšķērdīgāk un lētāk !?
  2. Latvijā jau sen zudis jēdziens “maksā tik maksā”. Argumenti prasītu daudz laika un vietas, bet tie zināmi jebkuram pašam.

 3. Kas tur ko brīnīties? Tas viss ir mežonīgais kapitālisms -fāze, kas jāizdzīvo.Tāpat kā tie Bībeles 40 gadi. Varētu cerēt,ka pēc tās daudzu ļautiņu nesātīgā alkatība būs daļēji apmierināta ,un iestāsies kaut cik ciešams periods pārējai tautas daļai.

 4. Pēc V.Ķirša komentāriem jāsaprot, ka līdz šim Latvenergo tirgoja elektroenerģiju zem pašizmaksas. Man mācīja, ka cenu veido ne tikai pašizmaksa, bet tai piemet klāt amortizāciju, visādus papildus izdevumus, reklāmu utt. Tas viss bija spēkā,kamēr pastāvēja vienots Latvenergo. Un vislielāko peļņu spekulanti iegūst sev, ja veiksmīgi dabojošos uzņēmumu sadala daļās un monopolists slogu uzliek patērētājiem.

 5. Ar to arī vajadzēja sākt! Mērīt vispirms, noteikt cik tad īsti patiesībā vajag un tad uzstādīt optimālo aizsardzības sistēmu. Bet kā jau Latvijā – viss no otra gala. Kā tam zaķītim – vispirms nogriež un tad skatās ko nogriezuši un vai pareizi nogriezuši.
  Taču ierēdniecības darbā ne par ko nav jābrīnās, jo tie vadās pēc principa – jo sūdīgāk ražotājiem un mājsaimniecībām, jo labāk ierēdniecībai. Bet mīļie – nu nav tā, kad jūs beidzot sapratīsiet, ka jums algas maksā no šo cilvēku sastrādātā, un tieši jums būtu jārīkojas tā, lai valstī darba rūķiem darba laikā nebūtu jāklīst pa kantoriem, bet šie cilvēki varētu ražīgi strādāt savās darba vietās.

 6. eksperta vecāmāte Atbildēt

  Latvju ikdiena – rebes un meli, meli un rebes …

 7. Kāda jaunā vecā strāva ?
  Cilvēki tagad iet uz KREDIT.LV lai nomaksātu rēķinus.
  Laiks mainīt EM vadību.

 8. Jā, kamēr bija viens kantoris, LATVENERGO, tarifi bija tautai draudzīgi. Tagad kad sadalīja, LATVENERGO un SADALES TĪKLI tarifi ir izauguši kosmiski. Ja paskatāmies reāli, līdz ar sadalīšanos ir izveidojušies divi birokrātijas aparāti, abi ar saviem DIREKTORIEM, SEKRETĀRĒM, VIETNIEKIEM un citiem darboņiem.
  Katrs ar savu OFISU, AUTOPARKU un citiem. Algas protams visiem astronomiskas, par kurām mēs tikai varam sapņot. AUTOPARKS, citi palīginstrumenti, izremontēti un iegādāti OFISI par paņemtiem BANKU KREDĪTIM ar procentu likmi. Par to visu mēs PATĒRĒTĀJI maksājam. Tāpēc valdība un šie divi sadalījušies uzņēmumi stāstīs visādas pasakas, pieņems visādus likumus un stāstīs cik tas būs izdevīgi patērētājiem. Tikai dzīvē notiek savādāk, izdevīgi ir BANKĀM un mūsu stagnējošajai valdībai.

 9. Cik SIMTUS miljonus Latvenergo ir saņēmis no ES. Domāju, ja katrs elektrības patērētājs, katru mēnesi maksātu 1 eiro, tas būtu apmēram 1 miljons mēnesī. Kā sadales tīkli plāno izsaimniekot šo savākto abonēšanas naudu, gribētu redzēt to līdz pēdejam centam. Tā ir Latvijas iedzīvotāju aplaupīšana, ka būsim nonākuši līdz tam, kad būs jāatsakās no elektrības un jādzīvo meža veidojot bunkurus. Kur skatās Saeima un Ministru kabinets, ka pieļauj šo laupīšanu.

  • Vienotība un Latvenergo ir uz vienu roku,tāpēc,ka naudu vajag visiem-algu paaugstinājumiem par 700Euro un >,un no pensionāra ir visvieglāk paņemt,arī no citiem,kas nemāk par sevi pastāvēt…

   • UN TIESI TAPĒC JA VJENOTĪBA IR UZ VIENU AR ŠO LAUPĪŠANU ,VĒLĒŠANĀS NECERIET UZ MANU BALSI ,UN NE TIKAI …VAI TIEŠAM VAIRS NAV KAUNA ,CILVEKI RAKSTA GUDRUS KOMENTĀRUS UN LAIKAM TOMĒR SAPROT ,KA TĀS ČAKARS ELEKTRO …VAI NEVADZETU IEKLAUSITIES ???

 10. Jamaksā būtu tikai par produktu, kuru patērēju, bet ne par taru, vai sadales tīklu. Tagad iznāk ka produkts ir lētāks par taru!
  Latvijā elektrībai arī būtu jābūt uz pusi lētākai, jo pusi saražoto rada hidroelektrostacijas, kur ūdens nemaksā gandrīz neko.

 11. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Nu gan Ķirsis melo. Lielākai daļai Es valstu lielajiem rūpniecības uzņēmumiem patērētā elektro enerģija maksā ap 50 E par vienu MWh, jo nav PVN. Latvijā rūpniecībā ir pasaulē dārgākā patērētā elektrība 78 E par vienu MWh. Liepājas Metalurgs piedāvāja maksāt 65 E, bet mūsu maz cienījamā partija un valdība nepiekrita. Tā LM bankrotē un būs jāmaksā aptuveni 800 000 E bezdarbnieku pabalstos.

 12. Vai viņi tiešām domā to pašu ko runā? Vai viņi ir nejēgas vai prasti demagogi un tautas apzadzēji?

 13. Muldoņas vai prasti tautas apzadzēji?!

 14. Vecā un jaunā strāva – kādas muļķības Sadales tīkls vēl ir spējīgs izdomāt? Vai tad man pārejot uz vienu fāzi patēriņš samazināsies? Vai pa jauno pieslēgumu man pieplūdīs kaut kāda jaunā strāva? Naudas kāšana visrupjākā veidā un valdība protams priecīgi berzē rokas, jo nu vairs ne viens centiņš nenonāks kārumos. Tautas aplaupīšanu visbrutālākā veidā ar labdara smaidu uz lūpām. Re kā mēs par jums rūpējamies. Tagad varēsiet maksāt arī par to ieekonomēto enerģiju.

Draugiem Facebook Twitter Google+