×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. februāris, 2013
Drukāt

HIV/AIDS ārstēt agrākā slimības stadijā, iespējams, sāks 2014.gadā

Foto - LETAFoto - LETA

HIV inficēto ārstēšanu agrākā slimības stadijā atbilstoši Pasaules veselības organizācijas (PVO) jaunākajām vadlīnijām Latvijā varētu sākt no 2014.gada, otrdien lēma valdība.

Valdība skatīja Veselības ministrijas (VM) atbildes vēstuli Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijai. Saeimas deputāti uzsvēra, ka Latvijā ārstēšana tiek sākta jau stadijā, kad HIV ir pārtapis par AIDS, kam nepieciešamas arī daudz lielākas izmaksas.

PVO jaunās vadlīnijas HIV un AIDS ārstēšanai noteic, ka šo slimību ārstēšanu ar antiretrovirālo terapiju lielākai efektivitātei vajadzētu sākt ātrāk, nekā to pašreiz jau dara Latvijā.

VM atzinusi, ka pašreizējā pieeja HIV un AIDS ārstēšanā patiesi ir novēlota, jo lielai daļai ar HIV inficēto pacientu slimība ir pārgājusi AIDS stadijā.

Ministrija atzīst, ka, sākot HIV pacientu savlaicīgu ārstēšanu, tiktu saglabāta arī HIV pacientu dzīves kvalitāte, kas savukārt dotu iespējas piedalīties darba tirgū, veicinot valsts ekonomisko izaugsmi, kā arī tiktu ierobežota HIV infekcijas izplatīšanās sabiedrībā, samazinātos to gadījumu skaits, ka HIV infekcija pāriet AIDS stadijā.

Pašlaik papildu līdzekļi ātrākai HIV un AIDS pacientu ārstniecībai nav paredzēti, bet VM, gatavojot informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam “Par finanšu situāciju veselības aprūpes jomā”, tajā iekļaus arī informāciju par papildu nepieciešamajiem līdzekļiem agrākai HIV pacientu ārstēšanai. Informatīvo ziņojumu plānots iesniegt valdībā līdz 2013.gada 1.aprīlim.

Jautājums par papildu valsts budžeta finansējumu šim nolūkam tiks izskatīts valdībā, lemjot par 2014.gada budžetu un vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014.–2016.gadam.

Ministrija arī norāda, ka 2013.gadā tā ir sākusi darbu pie jaunā HIV infekcijas izplatības ierobežošanas plāna 2014.–2016.gadam, kura sagatavošanā pieaicinās ieinteresētās institūcijas un nevalstiskās organizācijas. Plānā tiks risināts arī jautājums par HIV inficēto pacientu ārstēšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+