×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
21. maijs, 2013
Drukāt

Ierēdņi: Pusei 9. klases beidzēju būtu jāmācās profesiju

LETALETA

Pusei 9. klases beidzēju būtu jāmācās profesija un tikai pusei jāpaliek mācīties vidusskolā, otrdien uzsvēra amatpersonas, iepazīstinot ar pētījuma rezultātiem par darba īstermiņa prognozēm 2013.gadam un bezdarbnieku un darba meklētāju prioritārajiem apmācību virzieniem.

Latvijā šobrīd ir 107 tūkstoši reģistrēto bezdarbnieku, no kuriem 10,3% ir jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Šobrīd uz profesionālajām izglītības iestādēm aiziet 36% jauniešu pēc 9. klases beigšanas. Viens no rīcības virzieniem, ko amatpersonas iezīmēja – paaugstināt profesionālu izglītības iestāžu prestižu, daudzas skolas pēdējo gadu laikā modernizētas par Eiropas naudu.

“Segmentā, kas ir profesionālo izglītības iestāžu beidzēji, bezdarbs salīdzinoši ir mazāks, nekā segmentā, kas ir ieguvuši pamatizglītību un vidējo, kas būtībā pastiprina argumentu, ka tas ir labs ieguldījums jauniešiem tiem, kas ātrāk vēlas iekļūt darba tirgū un atrast apmaksātu darbu. Mūsu uzdevums turpināt celt profesionālo izglītības iestāžu prestižu un tuvināties 50 pret 50 sadalījumam pamatskolas beidzējiem, kas turpinātu mācības vidusskolā un 50% turpinātu mācības profesionālās izglītības iestādēs,” sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Sanda Liepiņa.

Atbildot uz jautājumu, kā panākt to, lai jaunieši apgūtu tās profesijas, kur varēs atrast darbu, Nodarbinātības Valsts aģentūras direktore Inese Kalvāne uzskata, ka jāmāca eksaktie priekšmeti un jāinformē par darba tirgu.

“Pareizākais risinājums būtu sākt ar skolu un nepieļaut tādu situāciju, ka bērni, mācoties vispārizglītojošās iestādēs, nepienācīgi mācās eksaktos priekšmetus. Tas būtu pats pirmais, ar ko būtu jāsāk. Tālāk ir svarīgi pareizi un mērķtiecīgi izstāstīt, kas darba tirgū ir nepieciešams un kādas ir iespējas tiem cilvēkiem, kas strādā vienu vai otru darbu,” teica Kalvāne.

Arī viņa uzskata, ka ir jākliedē mīts, ka mācīties profesionālajās izglītības iestādēs nav prestiži vai arī to dara tikai neveiksminieki.

Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme uzsvēra, ka izglītība pēc 9. klases ir noteikti jāturpina, jo aprobežošanās ar šādu izglītības līmeni ir drošākais ceļš uz bezdarbnieku rindām.

“Darba tirgus negaida personas ar 9.klašu izglītību bez profesijas, tas ir drošs ceļš uz bezdarbnieku rindām,” viņa norādīja jauniešiem, jo īpaši tagad, kad notiek izlaidumi un jauniešiem jāizvēlas, ko darīt tālāk.

Prioritārās nozares, kur ir un būs darba roku pieprasījums, ir apstrādes rūpniecība, transports un loģistika, tūrisms, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+