Kultūra
Kultūrpolitika

Imants Lancmanis: Rundāles pils jumta nomaiņa tiks veikta plānveidīgi0


Rundāles pils.
Rundāles pils.
Foto – Rundāle

Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, skaidrojot nedēļas nogalē medijos izskanējušo informāciju par problēmām, kas saistītas ar Rundāles pils jumtu, pauda, ka tā nomaiņa tiks sākta jau šogad.

Muzeja direktors Imants Lancmanis skaidro: “Televīzijā pārraidītais sižets izsaucis plašu ažiotāžu sabiedrībā, taču problēma ir bijusi vairāku gadu garumā. Šis nav ārkārtas gadījums, kad būtu jāmeklē līdzekļi neparedzētiem gadījumiem. Pils jumta nomaiņa tiks veikta plānveidīgi, darbus sadalot vairākās kārtās – pirmos no tiem uzsākot jau šogad.”

2017. gada nogalē pabeigta pils jumta pārbūves projekta (izstrādātājs SIA “CMB”) izstrāde, kas paredz būvdarbus četrās kārtās. Izvērtējot nepieciešamo finanšu apjomu un iespējas to apgūt, sagatavots darbu grafiks. Tajā plānots, ka 2018. gadā tiks organizēta iepirkuma procedūra par darbu izpildi un, atkarībā no pieejamā finansējuma, pils jumta pārbūve tiks īstenota turpmākajos gados vienā vai divās kārtās – attiecīgi četru vai divu gadu periodā. “Rundāles pils muzejs cer uz Kultūras ministrijas atbalstu 2019. gadā, kad būs nepieciešamas finanses pils jumta nomaiņai,” piebilda Imants Lancmanis.

Rundāles pils kolektīvs operatīvi spējis organizēt laika zoba radīto problēmu novēršanu. 2012. gadā tika konstatēts, ka caur jumtu virs Baltās zāles telpā ieplūst ūdens. Toreiz cieta ģipša veidojumi un apmetums. Problēma tika novērsta pagaidu līmenī, zālē veica kosmētiskus uzlabojumus, lai novērstu vizuālus defektus.

2013. un 2016. gadā sistemātiski notika dažādas jumta konstrukcijas un seguma izpētes, arī jumta nomaiņas projekta izstrādes laikā 2017. gadā izdarīts jumta tehniskais apsekojums. Pēc šīm pārbaudēm konstatēts, ka jumta segums ir nolietojies un, veicot iepriekšējo pārbūvi un seguma nomaiņu 20. gadsimta 60. – 70. gados, ir izmainīta jumta konstrukcija – saīsinātas piespāres. Veicot jumta pārbūvi, tās būtu jāatjauno.

Saistītie raksti

Vēlāk tika konstatēts, ka Baltās zāles griestos un sienās parādās plaisas, kas varētu būt saistītas ar jumta konstrukcijas deformāciju. Veiksmīgi sadarbojoties ar Būvniecības valsts kontroles biroju, visa 2016. gada garumā tika veikts monitorings, lai fiksētu iespējamās konstrukciju kustības, taču tādas netika novērotas.

Jau ziņots, ka, atsaucoties uz Rundāles pils muzeja lūgumu, 2017. gadā Kultūras ministrija piešķīra finansējumu vairāku avārijas situāciju novēršanai, ieskaitot staļļu ēkas jumta seguma nomaiņu.

LA.lv