Ekonomika
Nauda

INFOGRAFIKA. Cik centu saņem nozares no katra nodokļos nomaksātā eiro 0

Latvijas Banka

Ikviens nodokļos samaksātais eiro ir nozīmīgs, lai valsts nodrošinātu būtiskākās funkcijas saviem iedzīvotājiem, atgādina Finanšu ministrija.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs ikdienā maksā dažādus nodokļus, sākot no pievienotās vērtības nodokļa, veicot pirkumus veikalā, līdz akcīzes nodokļiem par degvielas iegādi. Tomēr, runājot par godprātīgu nodokļu nomaksu, bieži vien iedzīvotājiem trūkst izpratnes, kur tiek novirzīti nodokļos samaksātie finanšu līdzekļi.

Tāpēc Finanšu ministrija ir izveidojusi infografiku, kurā uzskatāmi redzams, kur nonāk katrs cents no viena nodokļos samaksātā eiro.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Piemēram, izglītībai, zinātnei, sportam un kultūrai no viena nodokļos samaksātā eiro tiek novirzīti 8,8 centi, tāpat budžeta prioritātēm – sabiedriskajai kārtībai un drošībai tiek novirzīti – 5,5 centi, kas kopumā nozarei ir 6,4% jeb 574,8 milj. eiro, bet valsts aizsardzībai – 5,7 centi, kopumā nozarei veidojot 6,4% jeb 571,2 milj. eiro budžeta līdzekļu.

Savukārt no viena nodokļos samaksātā eiro lielākā daļa jeb 37,2 centi tiek piešķirti iedzīvotāju sociālajai aizsardzībai jeb tādiem izdevumiem kā iedzīvotāju slimības, invaliditātes, vecuma, ģimenes un bezdarbnieku pabalsti.

Tāpat no viena nodokļos samaksātā eiro 17,2 centi tiek piešķirti dotācijām pašvaldībām un nodokļiem pašvaldībām, ekonomiskajai sadarbībai, tai skaitā satiksmei un lauksaimniecībai – 5,8 centi un valsts parāda apkalpošanai un iemaksām budžetā tiek novirzīti 5,3 centi no katra nodokļos samaksātā eiro. 0,5 centi tiek vides aizsardzībai un 1,1 cents – Prezidenta kancelejai, Saeimai, Ministru kabinetam un ministrijām, savukārt 2,9 centi paredzēti pārējiem izdevumiem.

2018. gada valsts budžeta ieņēmumi ir 8,75 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi ir 8,95 miljardu eiro apmērā.

Salīdzinot ar 2017. gada budžetu, nākamgad plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 725 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi paredzēti par 625 miljoniem eiro lielāki nekā 2017. gada valsts budžeta likumā.

LA.lv