×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. augusts, 2012
Drukāt

Istaba skolēnam, darbam un atpūtai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Bērnam jāiekārto ērta darba un atpūtas vieta.

 

Skolas gaitu sākums katram mazam bērnam ir spēcīgs pārdzīvojums, tāpēc psihologi iesaka istabu iekārtot laikus, iesaistot procesā arī bērnu, lai viņš pie pārmaiņām varētu pierast pakāpeniski. Ja bērni ir vairāki, jāņem vērā katra vajadzība pēc kaut vai pavisam nelielas, bet savas zonas, kurā viņš var būt noteicējs. Tas arī atvieglo sadzīvošanu, mājas darbu gatavošanu un kārtības uzturēšanu vienā telpā.

Apdare

Ja telpa nav liela, sienu apdarei dizainere Baiba Ripa iesaka izvēlēties krāsojumu vai vienkrāsainas tapetes bez populārajiem multfilmu varoņiem, dzīvniekiem utt., jo tās istabu padara vizuāli mazāku un nevajadzīgi saraibina. Turklāt šādi attēli bērnu ātri nogurdina: “Labāk tikai vienu sienu pārklāt ar kādu dekoratīvu tapeti vai, gluži pretēji, atstāt sienu bez apdares un dot bērniem iespēju uz tās zīmēt pašiem.”

Ieteicamās krāsas sienām – mierīgi pasteļtoņi, bet par piemērotāko psihologi uzskata gaiši zaļo. Galvenais, jāizvairās no spilgtiem, piesātinātiem un tumšiem toņiem. Piemēram, sarkanais un oranžais bērnu uzbudina, padara nervozu, nogurdina acis, bet citi tīro, spilgto krāsu salikumi rada ilgstošu kairinājumu, kas nelabvēlīgi ietekmē bērna nervu sistēmu. Šādas krāsas nevajag lietot lielos laukumos, bet atsevišķos aksesuāros tās nekaitēs.

 

Apgaismojums

Ļoti svarīgs ir labs un pietiekams apgaismojums. Nepietiks tikai ar griestu lampu istabas centrā – jāizgaismo arī katra darbības zona atsevišķi.

 

Nereti vecāki iegādājas griestu lampas dažādu figūru, leļļu un citu tēlu veidā. Tā nav laba izvēle, jo šīs lampas nedod pietiekamu gaismu, ātri noput un smērējas. Vairāk gaismas dod griestu lampas ar vairākām spuldzēm, ko stiprina cieši pie griestiem (lai tās neciestu no nejauši lidojošas bumbas vai lidmašīnas…).

 

Funkcionālāka un drošāka par sienas lampu būs stabila stāvlampa, kurai ir liela jauda, divi vai vairāki “zari”, kuru virzienu iespējams mainīt,– derēs gan lasīšanai gultā, gan rotaļām uz grīdas.

Vēl jāatceras, ka darba vieta jāizgaismo no kreisās puses. Ja istabā ir divstāvu gultas, apgaismojums jāparedz arī augšējās gultas līmenī.

Uzmanību vērts pievērst arī izmantotajām spuldzēm un to spektram. Bērnu acīm halogēnspuldzes nav ieteicamas, ja to spožos starus neaizsedz papildu stikla plāksnīte vai lampas kupols. Labāk izvēlēties kvēlspuldzes vai ekonomiskās spuldzes ar marķējumu warm/white.

 

Mēbeles

Skolēnam nepieciešams labs miegs, ērta darba zona un vieta atpūtai. Tāpēc istabu nevajag pieblīvēt ar daudzām mēbelēm. Vajadzīga kvalitatīva gulta, plašs rakstāmgalds vai darba virsma, kvalitatīvs krēsls un pietiekami daudz brīvas vietas, kur izkustēties. Praktiskākas ir tās mēbeles, ko, bērnam augot, var papildināt ar jauniem elementiem vai variēt – moduļu un transformējamās mēbeles. Moduļus var dažādi kombinēt, kraut citu uz cita, novietot vienu otram galā un vajadzības gadījumā piepirkt vēl kādu moduli klāt. No tiem visbiežāk veido rotaļu vietas, skapjus, plauktus un darba virsmas. Transformējamās mēbeles ir krietni nopietnākas un arī dārgākas, jo to augšanu līdzi bērnam nodrošina dažādi mehānismi. Visbiežāk tās ir gultas, ko iespējams pagarināt, un krēsli, galdi, kam var regulēt augstumu.

 

Aksesuāri un mantu glabāšana

Skolas gaitas ienes bērna istabā daudz jaunu lietu – jāatrod vieta gan mācību piederumiem, gan sporta inventāram, nereti telpā jānovieto arī kāds mūzikas instruments vai molberts. Nevajag dusmoties, ja sākumā šīs lietas rada telpā nekārtību. Ietilpīgi skapji mazajam skolnieciņam nebūs ērti, jo augšējos plauktus viņš vēl nevarēs aizsniegt. Turklāt pirmajās klasēs bērnu apģērbs vēl lielākoties ir lokāms, nevis karināms. Tāpēc izdevīgākas ir ietilpīgas kumodes un kastes, vislabāk caurspīdīgas, lai var redzēt, kas tajās iekšā. Ērtas ir arī mantu glabātavas uz riteņiem, ko iespējams izmantot par sēdekļiem. Bērniem patīk arī dažādi karināmi kabatu plaukti un kārbas, kur ērti salikt dažādus sīkumus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+