×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
11. jūnijs, 2012
Drukāt

Izdevējas izteicienu dēļ liedz darbu izmantošanu izdevumā

Foto - LETAFoto - LETA

Vairākus pašmāju rakstniekus aizskāruši izdevniecības “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētājas Vijas Kilblokas negatīvie izteicieni par latviešu rakstniekiem un viņu spējām, tādēļ literāti publiski paziņojuši, ka nepiekrīt savu darbu izmantošanai topošā īsprozas antoloģijā.

Kā aģentūrai LETA skaidroja rakstniece Dace Rukšāne (attēlā), savus darbus izdevniecības “Zvaigzne ABC” topošās antoloģijas “Jaunākā latviešu īsproza” veidošanā aizlieguši izmantot vairāki autori.

“Pēdējā laikā presē bijuši neglaimojoši izteikumi par latviešu literatūru un rakstniekiem, kur minēts, ka rakstniekiem nav ne tendences, ne arī potenciāls. Nesaprotami, kādēļ izdevniecība, kuras galvenā seja publiski pauž šādus izteikumus par literatūru, tad aicina rakstniekus publicēties, kuri pirms tam ir nokritizēti. Mēs nevēlamies, ka tāda izdevniecība publicē mūsu darbus,” pauda Rukšāne.

Publicēt savus darbus aizlieguši tādi Latvijā atzīti literāti kā Inga Žolude, Andra Neiburga, Jānis Einfelds, Gundars Ignats, Nora Ikstena, Gundega Repše, Maira Asare, Inga Ābele, Pauls Bankovskis, Māris Bērziņš, Dace Rukšāne, Osvalds Zebris un Juris Zvirgzdiņš.

Izdevniecības “Zvaigzne ABC” antoloģijas “Jaunākā latviešu īsproza” tapšana brīnišķīgi atspoguļo nepieņemami divkosīgu attieksmi. Vienlaikus noliedzot latviešu rakstnieku spējas uzrakstīt komerciāli veiksmīgus darbus, gatavot izdošanai jaunākās prozas antoloģiju, kura, spriežot pēc Kilblokas kundzes vērtējuma par latviešu mūsdienu literatūru, visticamāk būs komerciāla neveiksme, ir, mazākais, savādi, pauž rakstnieki.

“Vai potenciāli komerciālas neveiksmes statuss attaisno izdevniecības izturēšanos pret grāmatā iekļauto stāstu autoriem un tekstiem? Iespējams, tas ir specifisks izdevējdarbības biznesa “know-how” – sagatavošanu sākt ar tekstu ravēšanu, zilas un sarkanas krāsas labojumiem un autorus nolikt fakta priekšā, tā vietā, lai sāktu ar vienošanos ar autoriem par darbu izmantošanu, izmantošanas nosacījumu izrunāšanu. Daļa no potenciālajiem krājumā iekļaujamajiem autoriem par savu stāstu iekļaušanu izlasē nemaz nav informēti. Varbūt “know-how” ir Autortiesību likuma 19.pants, kas nosaka autora darba izmantošanas bez autora piekrišanas un atlīdzības izglītības un pētniecības mērķiem,” min rakstnieki.

Rakstnieki uzsver, ka, ņemot vērā līdzšinējo attieksmi un (ne)sadarbību antoloģijas tapšanā, nepiekrīt savu stāstu izmantošanai “Zvaigznes ABC” gatavotajā jaunākās īsprozas antoloģijā. Autori norāda, ka arī komerciāli veiksmīgāk būs atlikt antoloģijas tapšanu līdz brīdim, kad latviešu rakstnieki būs izanalizējuši, ko grib lasītāji un kam jābūt grāmatā, lai cilvēki to pirktu, un būs sākuši ņemt vērā visus kodus, kas vajadzīgi, lai cilvēki grāmatas lasītu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+