Apbrīno

Rovans Atkinsons beidzot cietu seju. Skaties detektīvu par komisāru Megrē!3

Foto-VidaPress

Pēdējos gados Rovana Atkinsona dzīve apmetusi kūleni. Viņš ne vien šķīris laulību, bet arī pārkāpis savu principu spēlēt tikai tās lomas, kurās neviens vēl nav iejuties. Izmeklētājs Žils Megrē ir jaunākais pienesums angļu komiķa karjerā, un, daudziem par patīkamu pārsteigumu, Žorža Simenona slavenajā varonī nav ne kripatiņas no Atkinsona “alter ego” mistera Bīna.

Kolorītā kompānija

Ar franču policijas okšķeri Žilu Megrē, kura ikdiena rit Parīzē, Žoržs Simenons lasītājus iepazīstināja 1931. gadā. Līdz pat 1972. gadam viņa piedzīvojumus iemūžināja 76 romānos un 28 īsstāstos, un Megrē piedzīvojumi laika gaitā bijuši klausāmi gan radio, gan skatāmi kino un televīzijā.

Kino Megrē debitēja jau 1932. gadā. Panākumi pārsteidza ne tikai režisoru – slavenā tēlnieka slaveno dēlu Žanu Renuāru –, un tiem sekoja citas filmas. Angliski runājošā pasaule uz lielā ekrāna Megrē iepazina 1950. gadā Čārlza Loutona tēlojumā. Visslavenākais aktieris, kurš iejuties Simenona varoņa ādā, ir Žans Marē, un tas noticis trīs reizes (1957., 1959. un 1963. gadā).

Arī TV ekrānos Megrē runājis daudzās valodās – franču, japāņu, itāliešu, holandiešu, krievu un vācu u. c. –, un Francijā visiecienītākie bija seriāli ar Žanu Rišāru (1967–1990) un Bruno Krēmeru (1991–2005) slavenā izmeklētāja lomā. Pašam Simenonam daudz labāk patika itālietis Džino Červi (1964–1972) un velsietis Rūperts Deiviss, kurš viņa varoņa ikdienu izdzīvoja 52 sērijās un kuru pats rakstnieks nodēvēja par nevainojamu. Viņa kurpēs kāpuši arī britu veterāni Ričards Hariss un Maikls Gembons, un 2016. gadā šai kompānijai pievienojās Rovans Atkinsons, ko visa pasaule pazīst kā aušīgo misteru Bīnu.

Vienkāršais vīrs

Fagina lomā izrādē “Olivers!”.

Pretēji principam – iejusties tikai tajās lomās, ko vēl neviens nav spēlējis, – Rovans Atkinsons piekrita būt Megrē četrās televīzijas filmās, un pirmo no tām skatītāju vērtējumam nodeva pagājušā gada 28. martā. Tiesa, savu solījumu Atkinsons bija lauzis jau iepriekš, kļūdams gan par Faginu iestudējumā “Olivers!”, gan piedaloties citās izrādēs, un viņa transformācija jaunā veidolā izdevusies godam. Atkinsons pierādīja, ka spēj nešķobīties un nepaklupt pie pirmā pārbaudījuma, un skatītājiem lūdza vienu – vispirms novērtēt padarīto un tikai tad izteikt spriedumu. Un pasmīnēja, ka nu viņu dēvē par aktieri, jo komiķi taču par tādu neuzskata. Bet Atkinsona komiskā talanta faniem nav iemesla skumt, jo jau nākamā gada rudenī – 15 gadus pēc oriģināldarba pirmizrādes – skatītāji redzēs komēdijas “Džonijs Anglis” trešo daļu.

Jau pirmā Megrē filma internetā izraisīja pozitīvu atsauksmju vilni. Kaut arī filmas veidotāju bažas, vai Atkinsons pilnībā spēs atbrīvoties no mistera Bīna tēla, bija pamatotas, tomēr aktieris apliecināja, ka Megrē lomā ir nevainojams. Tam piekrīt arī Žorža Simenona dēls Džons, kurš ne vien uzņēmies rūpes par tēva literāro mantojumu, bet ir arī viens no šā TV projekta izpildproducentiem. Atkinsons atzīst: kaut arī televīziju programmas pārpludina dažādi detektīvu tēli, taču, viņaprāt, Megrē “ir atšķirīgs”, turklāt – viņam nepiemīt dīvainības, ar kādām apveltīti daudzi viņa kolēģi. Megrē ir vienkāršs vīrs, kurš dzīvo vienkāršu dzīvi, viņš nešļupst un neklibo, nav sajūsmā, piemēram, par operu, taču neatteiksies no glāzītes laba dzēriena, viņa mājas dzīve nav tīrās šausmas un pagātnē arī neslēpjas nekādi baismi darbi.

90 procenti personības

Megrē aktieriskos ieročus papildinājusi askēze gan žestos, gan grimasēs, viņš ir ģērbies pēc labākās modes, visticamāk, pie drēbnieka šūtā trīsdaļīgā uzvalkā, ir draudzīgs un nemētājas ar vārdiem – līdzīgi kā Rovans Atkinsons šaipus ekrāna. Kā aktieris atzīst, pieticis viņam ieminēties romantiskās komēdijas “Tāda ir mīlestība!” autoram Ričardam Kērtisam, ka viņam piedāvāta Megrē loma, kā dzirdējis glaimojošu slēdzienu – beidzot Atkinsons varēs iejusties tāda varoņa ādā, kas ir tik līdzīgs viņam pašam. Bīna atveidotājs atzīst – tā patiešām ir, līdz šim viņš vienmēr spēlējis ko pretēju sev, jo tā ir vienkāršāk.

“Megrē ir ļoti parasts vīrs, kurš dara ļoti neparastu darbu,” tā Atkinsons kodolīgi raksturo savu varoni. Un piebilst, ka nevienu mirkli filmas veidotājiem, lai izpatiktu mūsdienu cenzūrai, nav ienācis prātā Žilu Megrē “atbrīvot” no pīpes, jo arī tā ir daļa no personāža attieksmes pret laikmetu. Atkinsons pats gan nemaz nelepojas, ka 20 gadu vecumā mēģinājis uzvilkt pa dūmam. Pīpes nepieciešamību tēva radītā varoņa ikdienā aizstāv arī dēls Džons Simenons, uzsverot, ka tā veido teju 90 procentus no izmeklētāja personības. Ja kāds liktu no šā Megrē netikuma atteikties, filmas nebūtu tapušas. Turklāt Rovans Atkinsons pīpi turot rokās tāpat kā Žoržs Simenons, un tā nevar būt vienkārša sakritība!


Uzlabotā Budapešta

Pagaidām jaunākā Simenona darbu ekranizācija notika nevis Parīzē, kur procesu apgrūtinātu tūristu pūļi, krietni mainījušās pilsētas ainavas un, protams, dārdzība, bet gan Budapeštā – Eiropā nav nevienas citas pilsētas, kas vizuāli tik ļoti līdzinātos 1950. gadu Parīzei. Taču dekoratori pamatīgi pastrādāja, lai Ungārijas galvaspilsētu “franciskotu”, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību detaļām: automašīnām, statistu tēliem, vitrāžām… Kādā no intervijām Džons Simenons atzinis: viņš pat esot nodomājis, ka labprāt ieturētos filmai īpaši veidotajā bistro!

Filmēšanas grupa veltīja ilgu laiku, lai atrastu vairākas pavisam specifiskas detaļas. Pulksteni, kas rotā Megrē roku, izvēlējās no 20 eksemplāriem, sarežģīti bija atrast īsto pīpi, un tā, kas ik pa laikam iegulst Atkinsona rokās, atvesta no Ņujorkas. Oriģinālo “Citroen Traction Avant” – mašīnu, ar kādu pēc Simenona ieceres brauca Megrē – producenti atrada diezgan nožēlojamā stāvoklī un pilnībā sedza tās restaurācijas izmaksas. Un pēc tam atviegloti nopūtās ik reizi, kad Rovans Atkinsons neizrādīja vēlēšanos sēsties pie šā braucamā stūres – kā zināms, viens no aktiera īpašajiem hobijiem ir traukties ar ātrām, jaunām un ļoti jaudīgām automašīnām… Filmēšanu apgrūtināja arī laika apstākļi – gaisa temperatūra noslīdēja līdz mīnus 15 grādiem, un visi bijuši laimīgi par darbošanos iekšskatos, jo, uz ielas strādājot, nelīdzēja ne termālā veļa, ne mēteļi.

Pavisam privāti

Lielas pārmaiņas notikušas arī Rovana Atkinsona privātajā dzīvē. Pēc 24 gadu ilgas laulības, kā iemeslu minot nesamierināmas domstarpības, 2015. gada 10. novembrī tika šķirta viņa un BBC grima mākslinieces Sunetras Sastrijas laulība, kurā dzimuši nu jau pieaugušie Bendžamins un Lilija. Sunetra tagad mīt 21 miljonu mārciņu dārgā īpašumā Londonas centrā, bet vien dažas nedēļas pēc šķiršanās Atkinsons ievācās 4,65 miljonu britu mārciņu vērtajā kotedžā Ziemeļlondonā, ko dala ar savu draudzeni Luīzi Fordi. Teju divreiz par viņu jaunākā sieviete ir aktrise – līdz šim viņas slavenākā loma ir britu seriālā “Vindzori”. Abi iepazinās jau 2012. gadā Vestendā, gatavojoties kādam iestudējumam.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: “Prāta vētra” nāk klajā ar dažiem pārsteigumiem, kas gaidāmi koncertā Liepājā
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: kāpēc reperis Ozols sācis piestrādāt par taksistu?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka “Sekss un lielpilsēta” zvaigznes Kima Ketrala un Sāra Džesika Pārkere, viena otru teju vai ienīst
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
“Sabiedrība ir neizglītota!” Kādēļ neprotam pieņemt cilvēkus ar invaliditāti?
44 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Ekonomika
“Nevis “ar masu”, bet ar kvalitāti par pieņemamu cenu.” Liepājā ražo plāksterus NVS “brūcēm”
3 stundas
LE
LETA
Laukos
Vasaras aveņu raža šogad padevusies laba, ar rudens avenēm – švakāk
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Petraviča nepatīkami pārsteigta par bāriņtiesu neieinteresētību atrast bērnam ģimeni
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Ļaudis šajā koalīcijā tik viegli aizvainojami, ka bail
2 stundas