Mobilā versija
Brīdinājums -2.0°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
24. septembris, 2016
Drukāt

Jauna augsnes rūpnīca (4)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

SIA "Pindstrup Latvia" finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmelis (no kreisās) un valdes priekšsēdētājs Simons Soe.

Latvijā lielākais, dāņiem piederošais kūdras substrātu ražošanas uzņēmums “Pindstrup Latvia” Ķekavas novada Baložos uzbūvējis jaunu rūpnīcu, kurā oktobrī sāks ražot kokšķiedru. Sajaucot to kopā ar kūdru, iegūto substrātu var izmantot dārzeņu, ziedu, ogulāju, augļu koku profesionāli audzētāji.

Dāņi izpētījuši, ka, izmantojot substrātus, kuru sastāvā kūdrai piejaukta kokšķiedra, var iegūt labākas ražas nekā ar tīro kūdras substrātu. Tā kā Latvijā ir lieli kūdras krājumi, tāpat šķelda, kuru var iepirkt no vietējām kokzāģētavām, dāņi ieguldījuši jaunās ražotnes izveidošanā piecus miljonus eiro, tostarp 1,2 miljonus piešķīrusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

“Jaunā rūpnīca ir ne tikai lielāki Latvijas eksporta apjomi, lielāki nodokļu ieņēmumi budžetā un jauna pievienotā vērtība šķeldai, bet arī jaunas un labi apmaksātas darba vietas mūsu iedzīvotājiem,” tā vakar, piedaloties ražotnes svinīgajā atklāšanā, atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Uzņēmumā “Pindstrup Latvia” nodarbināti vidēji 500 darbinieku, kūdras ieguves sezonā – ap 800. Savukārt jaunajā Baložu ražotnē būs 25 jaunas darba vietas.

SIA “Pindstrup Latvia” valdes priekšsēdētājs Simons Soe saka, ka Latvijā uzceltā ražotne pašlaik ir vienīgā Baltijā. Bet dāņu uzņēmumam “Pindstrup” tā ir jau otrā. Neliela ražotne pirms aptuveni desmit gadiem uzcelta Ziemeļīrijā. Jaunā Baložu ražotne uzņēmumam ļaušot par 30% palielināt saražotās produkcijas apjomu, saražoto kokšķiedru varēs piedāvāt arī citiem kūdras ražotājiem Latvijā.

Kokšķiedras un kūdras maisījumu substrāti. Foto - Karīna MiezājaKokšķiedras un kūdras maisījumu substrāti. Foto - Karīna Miezāja

“Šogad uzņēmumā ceram saražot 1,25 miljonus kubikmetru substrāta. Latvijas tirgū, protams, pēc tik lieliem apjomiem nav pieprasījuma, tāpēc praktiski visu uzņēmumā saražoto eksportējam uz Dāniju, Vāciju, Ķīnu un citām pasaules valstīm,” piebilst “Pindstrup Latvia” finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmelis.

“Pašlaik Latvijā nav otras tādas ražotnes, kurā būtu ieguldīta tik prāva summa. Tomēr jārēķinās, ka substrāts, kura sastāvā ir kokšķiedra, patērētājiem maksās dārgāk nekā kūdras substrāts,” spriež uzņēmuma “Peat Export LLC” valdes loceklis, Latvijas nacionālās kūdras biedrības valdes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Kozlovs, “tāpēc diezin vai Latvijas kūdras ražotājiem būs liela interese par kokšķiedru. Tiesa, pašlaik vēl viena kūdras ražotāja plānos ir uzcelt Latvijā otru kokšķiedras ražotni, taču tai vēl vajadzīgs laiks.”

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. resursu izpāredevēji?

  2. Nezinām tikai cik tūkstoši,varbūt miljoni, ieripos šo kungu maciņos no mūsu zemītes iztirgošanas. Nožēlojami .

  3. neticu kamēr neredzēšu Latvijā 25 gadi visu posta neko neceļ braukšu skatīties

  4. dāņiem piederoša... Atbildēt

    Mūsu valdošie padomieši Latvijā visu iztirgo, pat uzturēšanās atļaujas un pilsonību.

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (6)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+