Izglītība

Jauna prēmija dzelzaviešiem
0

Foto – LETA

Pirmie divi Dzelzavas pamatskolas skolēni šajā mācību gadā saņems gleznotāja Ārija Skrides prēmijas 100 latu apmērā. 
Par godu sava vecvectēva brālim, lai atbalstītu dzimtā novada bērnus un nelielo skoliņu, pamatskolas absolvents kardiologs Andris Skride šogad nodibinājis Ārija Skrides fondu.

Tā atbalstītāju vidū ir arī viņa māsīcas pasaulslavenās mūziķes Linda, Lauma un Baiba Skrides.

“Jo tālāk pasaulē ejam un vairāk sasniedzam, jo biežāk atceramies savu pirmo skolu un skolotājus. Esmu sapratis, ka bez savas pirmās skolas es nebūtu nekas,” teic fonda dibinātājs. Tieši Dzelzavas pamatskolā, pirmoreiz mācoties ķīmiju un bioloģiju, viens no labākajiem Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunajiem speciālistiem nolēmis, ka būs ārsts. “Turklāt, šķiet, tieši lauku skolām piemīt kāda īpaša aura, sava dvēsele. Man ir svarīgi, lai tā neizzūd, tāpēc esmu sācis atbalstīt savu pirmo skolu un ceru, ka līdzīgi rīkosies arī citi,” skaidro A. Skride.

Turpmāk ik gadu gleznotāja Ārija Skrides prēmijas saņems vismaz divi Dzelzavas pamatskolas skolēni, kas sasniegs labus rezultātus mācību olimpiādēs, un tie audzēkņi, kuri uzrādīs īpašu talantu tēlotāja mākslā. Naudu jaunieši varēs izlietot pēc sirds patikas, taču A. Skride pauž cerību, ka viņi liks to lietā, lai tālāk izkoptu savas spējas.

“Esmu pārliecināts, ka jau pamatskolas laikā veidojas gan skolēnu nostāja pret valsti, gan pārliecība par tālāko profesijas izvēli. Talantīgākajiem nereti visvairāk trūkst finansiāla atbalsta un vienlaikus pozitīva motivācijas grūdiena no malas,” pārliecināts kardiologs.

Ārijs Skride (1906 – 1987) bijis viens no izcilākajiem dzelzaviešiem, Vilhelma Purvīša skolnieks un impresionistiskās ainavas pamatlicējs latviešu glezniecībā. Viņa darbi jau gleznotāja dzīves laikā izstādīti ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Šodien tie skatāmi Latvijas Nacionālajā māk-slas muzejā un privātu kolekcionāru vidū ir pieprasīti un augstu novērtēti. Vairāk nekā divdesmit gadus Ārijs Skride bijis arī Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras pedagogs.

 

LA.lv