Daukšte par obligāto dienestu: “Jaunām sievietēm jāiet dienēt vai jādzemdē bērni?” 0
TV24 raidījumā “Preses klubs” žurnāliste, TV24 raidījuma “Ziņu TOP” un “Nedēļa post scriptum” vadītāja Anita Daukšte pauda savu viedokli par obligāto militāro dienestu, īpaši attiecībā uz sieviešu iesaukšanu tajā, kā arī par demogrāfiju un Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanu.
Daukšte atzīmēja, ka jebkuras obligātās prasības jāuzsāk ar pašu cilvēku atbildību: “Šādos gadījumos, kad kāds saka, ka visiem kaut ko vajag obligāti, es gribu teikt – sāciet ar sevi,” uzsvēra žurnāliste, norādot, ka, lai runātu par šādiem jautājumiem, jāuzņemas arī personiskā atbildība.
Viņa pievērsās arī jautājumam par Izraēlas piemēru, kas bieži tiek minēts kā piemērs obligātajam dienestam, jo Izraēlā tāds ir noteikts neatkarīgi no dzimuma. “Tur dien nevis pilnīgi visi cilvēki, bet vīriešiem un sievietēm noteiktā vecumā ir obligātā militārā pakļautība, un ir jāiet dienestā. Protams, ir arī izņēmumi.”
Viņa arī piebilda, ka tas, ka armija ir stipra, ir atkarīgs no katra tās dalībnieka spējas un izturības: “Katras vienības spēks ir tieši tik stiprs, cik stiprs ir tās vājākais karavīrs.” Daukšte uzsvēra, ka Latvijas armijas spēku stiprināšanā ir svarīgi iekļaut pēc iespējas plašāku sabiedrību, bet arī jāņem vērā dažādi demogrāfiskie faktori.
Viņa izteica arī bažas par Latvijas demogrāfisko situāciju: “Mums ir tieši sievietes tajā vecumā, kurā vajadzētu radīt bērnus. Un tad ir jautājums – kas viņām tagad jādara? Viņām jādienē vai jādzemdē bērni?”
Daukšte atzīmēja arī to, ka veselības stāvokļa dēļ Latvijā ir grūtības atrisināt problēmas arī ar vīriešu obligātā dienesta apmācībām: “Mums jau ir problēma pat tajā, ka ar tiem puišiem tur nevar to jautājumu atrisināt līdz galam, jo arī viņu ir tik, cik ir. Veselības stāvoklis ir tāds, kāds ir.”
Tomēr viņa uzskata, ka pozitīvs solis šajā jautājumā ir Zemessardzes apmācības, kas tiek piedāvātas brīvprātīgi: “Tas, kas ir pozitīvi, patiesībā, ir tas, ka šobrīd ir zemessardzes īsās apmācības. Brīvprātīgi tu vari doties uz šīm apmācībām, un tā ir lieliska iespēja.” Viņa uzsvēra, ka tas ļauj cilvēkiem iegūt pirmo ieskatu militārajā dzīvē un, iespējams, vēlāk būt gatavam stāties pretī kritiskām situācijām.