×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. aprīlis, 2012
Drukāt

Kā ar mašīnizšūšanu izveidot ziedu rakstu

izsusana_4072

Mašīnizšūšana ir lielisks rokdarbu veids, kas ļauj izdaiļot vispirms apģērbu. Latvijas Amatniecības kameras Tekstilnieku ģildes vadītāja Rudīte Grasberga šajā tehnikā radījusi magoņu sēriju, kas tērpiem piešķir īpašu eleganci.

 

Rudīte Grasberga ir izveidojusi ziedus klājdūriena tehnikā uz trikotāžas.

Katrs darbs ir savādāks: vienai kleitiņai kāta galā tikai viens sulīgs zieds, citai turpretim visa apakšmala nokaisīta magonēm, turklāt puķes rotātas ar pērlītēm vai Svarovska kristāliņiem. Šie dekori piešķir izšuvumam to rozīnīti, kas ziedam ļauj krāšņi iemirdzēties!

Tērpi ir īpaši, jo ornamenti nav nolūkoti internetā vai žurnālos. Tos mašīnizšuvēja zīmē pati, smeļoties iedvesmu dabā.

 

Magone klājdūrienā

Materiāli

Mašīnizšūšanai vajadzīga kājminamā šujmašīna. Piemērotas arī jaunās paaudzes mašīnas ar ātruma regulētāju. Šuj ar 70. vai 80. numura adatām. Vēl vajadzīgs rāmis, kurā iestiepj audumu. Mašīnizšūšana zināmā mērā atgādina gleznošanu, kur katrai detaļai, pat ziedu pumpuram un lapiņai piemeklē vairākus līdzīgus krāsu toņus. Tāpēc arī nepieciešama liela diegu dažādība. Visas līnijas velk ar gela pildspalvu. Ērtākajai izšūšanai vajadzētu speciālo plēvi – avalonu. Otrs variants – līnijas zīmē tieši uz auduma.

 

Darba gaitu fotogrāfijās skaties ŠEIT.

1. Zieda kontūras ar gela pildspalvu uzvelk uz avalona. To liek uz auduma un iestiepj rāmī.

2. Ziedam klājdūrienā izšuj siluetu.

3. Noplēš avalonu.

4. Ziediņu sāk izšūt no apakšējās maliņas. Ņem visgaišāko toni, jo arī dabā puķītei ārējās lapiņas ir gaišākas.

5. Tā lēnām šuj pa riņķi un piepilda ziedlapiņas. Vidiņu iekrāso ar tumšāku toņu diegiem.

6. Magones zieds ir pabeigts. Audumu dekoram visapkārt rūpīgi apgriež un piešuj paredzētajam izstrādājumam, šajā gadījumā – trikotāžas kleitai.

 

 

Uzziņa

• Ar mašīnizšūšanu apģērbiem, aksesuāriem, arī tekstīlijām veido dažādus rakstus, kas noskatīti dabā (ziedi, lapas, koki u.c.). Šī izšūšana ietver rišeljē, klājdūrienu, broderī, cauro vīli, divkāršo izvilkumu, kā arī aplikāciju, kuģīšu un piestiprinājuma tehnikas.

• Mašīnizšūšana Latvijā ienāca no Vācijas pagājušā gadsimta 20. un 30. gados. Sievietes gāja kursos, lai apgūtu šo prasmi, un dažām pat firma “Singer” dāvināja šujmašīnas!

Svarīgi

Visus darbus vispirms veic uz atsevišķa auduma, ko piemeklē izšuvuma krāsā. Pretējā gadījumā ornaments jānošuj ļoti blīvi, lai nespīdētu cauri citas krāsas audums, un materiāls var deformēties.

 

Ilustratīvā materiāla veidošanai paldies Rīgas Jūgendstila muzejam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+