×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

VDK dokumentu izpētei pagaidām nav piešķirts ne cents valsts finansējuma (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Kārlis Kangeris

Pagājušajā nedēļā nodibinātajai starpdisciplinārajai komisijai Valsts drošības komitejas dokumentu izpētei pagaidām nav piešķirts ne cents valsts finansējuma, tāpēc paredzams, ka šajā gadā tā vēl nedarbosies ar pilnu sparu.

Oficiāli valdības sēdē gan finansējums šim gadam netika prasīts. Valdības sēdes protokolā teikts, ka zināšanai tiek pieņemta izglītības un zinātnes ministres Inas Druvietes sniegtā informācija, ka komisijas darbība 2014. gadā tiks nodrošināta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) esošo budžeta līdzekļu ietvaros. Neoficiāla informācija gan liecina, ka komisijas darba sākšanai jau šogad būtu nepieciešami vismaz 12 000 eiro, kas patiesībā IZM budžetā nebūtu tik viegli atrodami, tāpēc finansējums tomēr tiks lūgts no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Vai šis finansējums tiks iegūts, nav skaidrības. Finanšu ministrijā (FM) skaidru atbildi neizdevās gūt. Tās pārstāve Ieva Pužule tikai atgādināja, ka valdībā lemts: šā gada finansējumam jānāk no IZM budžeta.

Komisijas priekšsēdētājs vēsturnieks Kārlis Kangeris atzīst, ka arī darba sākšanai tomēr būs vajadzīgs finansējums. Piemēram, šogad plānots atrast telpas komisijas darbam.

Katrā no nākamajiem trīs komisijas darba gadiem plānots prasīt 250 000 eiro lielu finansējumu.

No IZM sagatavotās komisijas darba tāmes redzams, ka lielākā finansējuma daļa domāta tieši pētījumu veikšanai. Atsevišķa pozīcija tāmē paredzēta komisijas locekļu darba atalgojumam. K. Kangeris gan atzina, ka komisijas locekļi arī varēs iesaistīties pētījumu veikšanā. Tikmēr neoficiāli zināms, ka daži komisijas locekļi būtu gatavi vismaz pagaidām darboties arī, nesaņemot samaksu.

Taču skaidrības nav arī par to, vai komisija saņems visu iecerēto finansējumu nākamajos gados. Finanšu pieprasījums komisijai tiek ietverts tā sauktajās jaunajās politiskajās iniciatīvās, un pieredze liecina, ka tām naudu biežāk neiedod nekā iedod. Pērn IZM prasīja 100 miljonu latu jauno politisko iniciatīvu īstenošanai, bet dabūja tikai desmit miljonus. Bet šogad jaunajām iniciatīvām plānots prasīt kopumā 110 miljonus latu. FM skaidro: jaunās politiskās iniciatīvas, tātad arī VDK dokumentu izpētes darbs tiks finansēts “atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām”. Sākotnēji bija iecerēts līdz ar finansējumu komisijas darba prasīt naudu arī VDK dokumentu digitalizācijai. Dokumentu papīrs draud sairt un dokumentu aiztikšana pētniecības nolūkos šo procesu tikai paātrinātu. Taču tagad nolemts digitalizācijai naudu prasīt, nesaistot to ar komisijas darbu.

komisija_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Es pareizi sapratu, ka paši “komisionāri” pie dokumentu izpētes nemaz neplāno strādāt, ja jau tikai “varēs iesaistīties pētījumu veikšanā”? Tad – atvainojos – par ko viņi grib saņemt algu?

 2. VDK darbinieki joprojam turpina ar savu daramo cepuri kuldami. Pareizie pareizas vietas.

 3. ” Piemēram, šogad plānots atrast telpas komisijas darbam.”- ??? Vai ta “Stūra mājā” kādu istabiņu Kangerim&Co. neatradīs?! Jebšu kungs vēlas sekot VVF piemēram, nodrošinoties ar Zviedrijas līmeņa apartamentiem?

 4. Vai tas nav valsts institūciju pienākums? Vai valsts institūciju darbiniekiem darba algu nemaksā un vai viņiem ir gabaldarbs?
  Un vispār, kāda izpēte ir vajadzīga un ko tas dos? Sarakstu publicēšana daudz nemaksā, bet pārējo nokārtos sabiedrība un bez maksas.

 5. Cilvēki nesaprot! Atbildēt

  Svarīgākais-padomes valsts uzņēmumos!

 6. Interesanti uzzināt, kāda ir Agritas Kiopas loma komisijas darba kavēšanā un finansējuma liegšanā? Tāda loma ir vai nav?

 7. kas tur ko pētīt Atbildēt

  Tāpat skaidrs, ka visi, kas PSRS laikā ir bez problēmām beiguši augstskolas ir VDK aģenti. Tāpat visi, kuri bija kļuvuši par priekšniekiem padomju laikā ir saistīti ar VDK. Tā bija totalitāra valsts, kur visiem bez izņēmuma bija jāsadarbojas, kurš to nedarīja, tas cieta, vispirms jau maksājot ar amatu, tad ar veselību un beigās ar dzīvību. Kamēr VDK darboņi sēdēs Saeimā, tikmēr valsts nodevība turpināsies, vai ne, Paul, Imant Kalniņ un citi mūsu “inteliģenti”. Vēlēšanu listēs esošo biogrāfijās arī tagad netiek uzrādīts tāds absolūti nepieciešams fakts kā darbība kompartijā. Nu par ko tas liecina? Nu vai jūs paši sev neriebjaties…

Draugiem Facebook Twitter Google+