×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Kusiņš: demokrātija nav vairākuma tirānija

Foto-LETAFoto-LETA

Satversmes kodolu, par kura precīzu definīciju diskusijas vēl joprojām turpinās, var mainīt tikai ar jaunas konstitūcijas pieņemšanu, 20.jūlijā konferencē “Tautas gribas aritmētika: vēlēšanas un referendumi Latvijā” sacīja Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

Kusiņš norādīja, ka tautas nobalsošanas ceļā var grozīt Satversmi, bet tikai tad, ja tas neizslēdz Satversmes kodola elementus vai nenonāk ar tiem pretrunā. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs uzsvēra: Satversmes kodolu var papildināt tautas nobalsošanas ceļā, bet noteikt citu Satversmes kodolu var tikai, pieņemot jaunu Satversmi.

Kusiņš skaidroja, ka pēdējā laikā akadēmiskajās aprindās moderna kļuvusi diskusija par to, kas ir Satversmes kodols. Katalizators šīm diskusijām bijis tā dēvētais valodu referendums. Taču vēl līdz šim brīdim nav panākts vienots viedoklis, kādi jautājumi būtu iekļaujami pamatlikuma kodolā.

Pēc Saeimas Juridiskā biroja vadītāja domām, Satversmes kodolā iekļauta neatkarīgas Latvijas valsts pastāvēšana. Tāpat iespējama diskusija par vairākiem Satversmes kodola elementiem. Piemēram, Eiropas Savienības tiesas tiesnesis un Konstitucionālo tiesību komisijas vadītājs Egils Levits kā Latvijas konstitūcijas kodola elementus minējis demokrātiju, tiesisku valsti, sociāli atbildīgu valsti un nacionālu valsti. Tāpat norādīts, ka šajā kodolā varētu būt Latvijas atrašanās konkrētajā teritorijā un latviešu valoda kā valsts valoda.

Pēc Kusiņa domām, pārāk lielā sabiedrības daļā Latvijā valda maldīgs uzskata, ka ar referendumu palīdzību var risināt visus jautājumus. “Demokrātija ir vairākuma vara, bet demokrātija nav vairākuma tirānija,” uzsvēra Saeimas Juridiskā biroja vadītājs, bilstot, ka “tautas nobalsošana nevar tikt izmantota kā neaizskarama teflona kapsula, kurā var ievietot jebko”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+