×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
14. maijs, 2017
Drukāt

Laima Kota: Mekā lūdzos, lai manas dzimtas sievietēm veseli bērni (23)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Laima Kota

Jau sešus gadus rakstniece Laima Kota ar savu vīru, turku dzejnieku un vērienīgu kultūras projektu vadītāju Ahmetu Kotu, dzīvo Turcijā, Stambulā. Pēc pagājušās vasaras apvērsuma mēģinājuma šajā valstī intervijā Latvijas Televīzijai Laima teica – savu dzīvi Turcijā uztveru kā likteni. Lai kas notiktu, palikšu kopā ar savu vīru.

Ar Laimu tiekamies Latvijā Lieldienās, kad viņa atbraukusi apraudzīt savu kuplo ģimeni. Nesen iznācis Laimas jaunākais romāns “Istaba”, kas bija nominēto darbu vidū Latvijas literatūras gada balvai prozas kategorijā. Laima sarunā mani pārsteidz – tas būšot viņas pēdējais romāns.

Ar tevi runājam dienā, kad Turcijā notiek referendums par izmaiņām konstitūcijā, kas paredz prezidenta pilnvaru paplašināšanu. Politikas vērotāji izsaka nopietnas bažas, ka Turcija strauji iet autoritārisma virzienā.


Mēs, Stambulas latvieši, pirms Lieldienām sanācām kopā, no Ankaras bija atbraukuši vēstnieks Pēteris Elferts un viņa kundze Anta. Lielākoties latviešu diaspora ir noraizējusies, kādā virzienā attīstās Turcijas politika. Skaidrs, ja situācija kļūst kritiska, visus Latvijas pilsoņus sasēdina “Air Baltic” lidmašīnā un aizved uz Latviju. Tikai nezinu, vai varēsim būt kā spartiešu sievas, kas drīkstēja paņemt līdzi dārgāko – vīrus un bērnus. Jo Turcijas latviešu ģimenes locekļi taču lielākoties nav Latvijas pilsoņi. Jā, sajūta ir trauksmaina. Bet pati esmu pārliecināta, ka palikšu kopā ar savu vīru, lai kas notiktu.

Tavas “turku” dzīves pirmo iespaidu vilnī tapa grāmata “Mana turku kafija”. Kādu grāmatu par Turciju rakstītu tagad?


“Mana melnā turku tēja”, turklāt bez cukura!!! Protams, pēc pastāvīgas dzīves gadiem šeit daudz ko redzu citādi. Ir lietas, ko joprojām nespēju un droši vien nespēšu pieņemt kā cilvēks, kas nācis no vietsēžu kultūras un dzīvo klejotājkultūras pēcteču vidū. Savu māju viņi burtiski izlaiza, sievietes ar putekļlupatām vien staigā, bet uz ielas atļaujas visu nomētāt. Klejotājs spēj ietekmēt tikai to apkārtni, kas ir viņa “çadır” – jurta, telts, un zina, ka rīt atkal aizies uz labākām ganībām. Tas veido viņu dzīves uztveri un uzvedību. Izveidotas kilometriem garas rožu dobes, bet līdzās – čupas, mēsli, atkritumi! Toties hierarhiju ievēro perfekti. Visiem ir tāds prieks pieliekt savu muguru. Un, ja viņi runā par demokrātiju, tad vai nu to ļoti mācās, vai saprot pavisam citādi.

Un ko Turcijas sabiedrībā pieņem, aizstāvi, esi ieraudzījusi citā, pozitīvā gaismā? No kādiem aizspriedumiem par šo zemi būtu jāatbrīvojas? 


Latvijā daudziem joprojām šķiet, ka Turcija ir pusaziātiska, tātad atpalikusi zeme, bet es bieži domāju, kāpēc manā valstī nevarētu būt tik laba infrastruktūra, kādu esmu redzējusi šeit. Un kā te domā par cilvēka ērtībām. Šodien braucu autobusā Viļaka–Rīga, un vairākas stundas bija jāstāv kājās. Turcijā, ja kādā tālākā maršrutā ir daudz braucēju, piemēram, uz tiem pašiem Dikiļiem pie Egejas jūras, kur atrodas mūsu vasaras māja, sūta divus autobusus, lai visi varētu apsēsties.

Kad redzu, kā šo piecu sešu gadu laikā Stambulā uzcelti vairāki tilti pāri Bosforam un Marmora jūrai, izveidoti jauni viadukti, metro tagad savieno Stambulas Āzijas un Eiropas daļas, mašīnas traucas pa Eirāzijas tuneli zem Marmora jūras, tad gan, Rīgā atbraucot, man gribas gluži vai kliegt – tik daudz naudas acīmredzami kādam pielipis pie nagiem!

Pavasarī abi ar Ahmetu bijām saķēruši nejauku kāsu. Mans vīrs ir pensionārs, viņam pienākas veselības apdrošināšana, kas attiecas arī uz medikamentiem. Par veselu maisu ar zālēm Ahmets samaksāja tikai 17 liras, tas ir, piecus sešus eiro. Milzīgas atlaides, zāles faktiski par brīvu. Un, ja kāds Latvijā saka – ko gan tu iedomājies, visu par velti, tad tāda nu ir mana pieredze šajā pusaziātiskajā valstī. Redzu, ka cilvēki tur sociāli ir daudz aizsargātāki.

Vai esi iecerējusi iegūt Turcijas pilsonību? Nu jau vari pretendēt. Daudzām tavām Turcijas latviešu draudzenēm tā ir.


Jā, un viņas ir ļoti apmierinātas. Par mani – nu redzēs. Viss ir iespējams.

Kādas priekšrocības tas tev dotu?


Pensijas nodrošinājumu. Turcijas pilsone, kas sasniegusi pensijas vecumu – 55 gadus –, arī ja visu mūžu bijusi mājsaimniece, var izvēlēties, kādu pensiju saņemt: atbilstoši vīra, brāļa, tēva, pat mirušā tēva iemaksām sociālajā budžetā. Tās nav pasakas.

Mēs dzīvojam pasaulē, kurā par baisu ikdienu kļuvuši asiņaini, arī Allāha vārdā veikti terorakti…


Es nezinu, kas vada cilvēkus, kuri uz to ir spējīgi. Tur visi rēķini sajukuši. Ļaudis, kurus sastopu ikdienā, pārdzīvo gan par teroraktiem Eiropā, gan Turcijā. Paldies Visaugstajam, neesmu tos pieredzējusi, neesmu gadījusies nevienā no epicentriem. Bet vai tad nezinām, ka dažādas radikālas organizācijas cilvēkus savos tīklos iesaista it kā islāma vārdā. Viņus vienkārši izmanto nekrietniem mērķiem. Sev apkārt – skolā, ģimenē redzu pilnīgi citus islāmticīgos. Arī Ahmets katru piektdienu dodas uz mošeju, kur vīrieši pulcējas uz lūgšanām, viņi spriež par garīgām lietām, runā ar imāmu, kuram ir gandrīz 100 gadu. Un tās ir ļoti viedas sarunas.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Latvijā nav nevienas tīrasiņu latviešu mātītes un tīrasiņu latviešu ērzeļu,
  tāpēc LV pastalnieku šļupsti pret šo dāmu, kura dzīvo laulībā(!) ar Turcijas dēlu,
  maigi sakot izbrīna! Nabagmājā LV pārjājušies krustām sķērsām, jo tīrasiņu latviešu mātītes un
  tīrasiņu latviešu ērzeļi ir par stulbu(!) – 50 %, ka nespējīgi pat salaulāties,
  kur nu vēl uzticīgi gadiem dzīvot laulībā! Liecina statistikas dati!
  Lai Laimai Kotai veicas pašas izvēlētajā dzīvē Turcijā!
  Kā Aivars Lembergs teica Latvijas Radio, no Latvijas jau ir izbraukuši 700 000 …

 2. Vispār ir smagi pārkāps kristiešu 1.bauslis…par kuru sods krīt uz bērnu bērniem…
  Cerams, ka kundze ir pilnā mērā izvērtējusi, ko dara ,jo ir lietas, kas nepaliek nesodītas.
  Šķiet tak bija katoliete-svētceļojumos staigāja…nu, nu….
  Bet cilvēkam ir dota brīva griba- tāda ir viņas izvēle…

 3. morāli vāja sieviete. kļūst par barību citam, jo nav savas programmas, savas pašapziņas.
  ja komentārs atkārtojas, tas ir tādēļ, ka iepriekšējo neredzu.

 4. Sieviete kas kļūst par barību svešai kultūrai. Zema pašapziņa. Sādi cilvēki ir barība citām tautām.
  Viņi nenes savu programmu un neturas dzīvē pie tās, bet klaiņo un uzņem svešo.
  Tādus cilvēkus nevar cienīt.

 5. un kāpēc Latvijā viņa būtu jādrukš un jāslavina… un par viņu jāraksta portālos

 6. īsta latviešu zoss!

 7. Aizdomājos, priekš KAM tā Latvija ir vajadzīga…Pati Turcijā, viena māsa Hopenhāgenā, otra Belfāstā, viena meita Lielbritānijā, otra meita Vācijā…Un vai tikai viņas ģimenē ir tā???

 8. Visa latviešu nācija cer, ka šitā nelaime turēs vārdu un NEKAD vairs nerakstīs, un Latvijā arī nerādīsies!

 9. Skaisti ,bet pateikta tikai puspatiesība… ,bet kas gan vel interesē sievieti mākslinieci- pensija ,zāles ,dzīves lētums un viss ! Sliktās organizācijas ,tas būtu jauki ja tā būtu ! Islama pasaulē ir izveidojusies stabila , radikālā islama -saudītu ,kateras arābu virzītā sunnītu-vahhabītisma tendence. Aceramies ,ka islamā-Meka tāpat kā katoļu rel. Romas-Vatikāna tendenci nosaka metrapole. SaudArābija ir oficiālā
  sunnītu vahhabitu reliģija kura pateicoties naudai tiek izplatīta un dēstīta ….

 10. Kur paliek patriotisms? Atstāt savu zemi tādos laikos? Ar vārdiem jau spēlēties nav māksla, ja ar darbiem atļaujas parādīt savu patieso nostāju.

 11. allāham velta lūkšanu Atbildēt

  bet bērni ta kristietibā:) tantei viss pavisam nojucis:)

 12. Allahu Akbar !

 13. Jauka intervija, manuprāt. Lai nu Laimai viss izdodas!

 14. Ak tad pašā Mekā?! Wow cik tas ir cool!

 15. Paldies Visuagstajam … Laikam 11.gs. esam?

 16. Sātan atkāpies stāv Bībelē rakstīts-tas bija Irīnstantes teiciens.Pirms 60 gadiem.Un es to saku tagad!

 17. Ar patiku lasīju interviju! Atbildēt

  PALDIES Dacei Terzenai par SATURĪGO interviju ar rakstnieci Laimu Kotu…
  Andai Krauzei iznācis tik …SIEVIŠĶĪGS rakstnieces foto …

  • sievietēm atmet pensiju par vīru vai tēvu 🙁 Nuja sieviete jau pati nav cilvēks. Mjāā, kāds civilizācijas sasniegums…

   • rūpīgāk izlasīt vajag – ja pati nav algotu darbu strādājusi – tad viņai rēķina pensiju no vīra, tēva vai brāļa nodokļu iemaksām. Tā kā paliekot viena bez uzturlīdzekļiem mūža nogalē viņa nepaliks.

Draugiem Facebook Twitter Google+