×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

“Latvijas Gāzei” dota zaļā gaisma jaunu tarifu aprēķina gatavošanai (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome ir noteikusi kapitāla atdeves likmi AS “Latvijas Gāze” 6,1% apmērā, līdz ar to uzņēmums var sākt gatavot jaunu tarifu aprēķinu.

“Latvijas Gāzes” pārstāvis Vinsents Makaris stāstīja, ka šodien noteiktā kapitāla atdeves likme attiecas uz nākamajiem tarifu projektiem, bet esošos tarifus tā neietekmēs. Uzņēmumam vēl nepieciešams laiks, lai novērtētu SPRK pieņemto kapitāla atdeves likmi, savukārt lēmumi par iespējamo tarifu projektu tiks pieņemti vēlāk.

“Latvijas Gāzes” kapitāla atdeves likme pēdējo reizi tika noteikta 2008.gadā 8% apmērā.

SPRK informēja, ka kapitāla atdeves likme aprēķināta saskaņā ar Dabasgāzes pārvades pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku, Dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku, Dabasgāzes sadales pakalpojuma tarifu aprēķināšanas metodiku un Dabasgāzes tirdzniecības tarifu aprēķināšanas metodiku.

Kapitāla atdeves likme ir SPRK noteikta vidējā svērtā likme no pašu kapitālam noteiktās atdeves likmes un aizņemtajam kapitālam noteiktās ilgtermiņa kredītu procentu likmes. “Latvijas Gāze” neizmanto ilgtermiņa aizņemto kapitālu, tādējādi vidējā svērtā kapitāla atdeves likme ir vienāda ar pašu kapitāla atdeves likmi, kas aprēķināta pēc regulatora noteiktajām metodikām un ir 6,1% apmērā.

Regulators šī gada 27.janvārī saņēma “Latvijas Gāzes” iesniegumu ar lūgumu noteikt dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas, sadales pakalpojumu un tirdzniecības tarifu aprēķinu projekta sagatavošanai nepieciešamo kapitāla atdeves likmi. 2015.gada 26.februārī, 25.martā, 10.aprīlī un 13.maijā regulators saņēma “Latvijas Gāzes” iesniegto papildu informāciju un priekšlikumu kapitāla atdeves likmi noteikt 7,2% apmērā.

Regulatora ieskatā kapitāla atdeves likme 6,1% apmērā nodrošina “Latvijas Gāzei” atbilstošu un samērīgu pašu kapitāla atdevi, kas ļauj nodrošināt lietotājiem iespēju saņemt nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus, kuru tarifi (cenas) atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, kā arī nodrošināt finansējumu dabasgāzes apgādes sistēmas darbībai un attīstībai.

Kapitāla atdeve ir uzņēmuma atļautās rentabilitātes rādītājs, kas tiek noteikts, balstoties uz datiem par pakalpojumu sniegšanā veiktajiem ieguldījumiem, pašu kapitālu un aizņemto kapitālu. Regulētiem komersantiem ir svarīgi nodrošināt prognozējamu atdevi no izmantotā kapitāla, lai sabalansētu ierobežotu rentabilitāti un līdzekļu piesaisti ieguldījumu finansēšanai ilgtermiņā. Regulators kapitāla atdeves likmi nosaka atbilstoši attiecīgās nozares pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikām.

Jau rakstīts, ka “Latvijas Gāze” vērsusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) ar lūgumu noteikt kapitāla atdeves likmi. Gāzes koncernā atzina, ka SPRK pozitīva lēmuma rezultātā nākotnē varētu augt dabasgāzes tarifs gan ražotājiem, gan mājsaimniecībām, taču patlaban nav zināms, par cik procentiem.

SPRK padomes loceklis Rolands Irklis skaidroja, ka pēc kapitāla atdeves likmes noteikšanas komersants var sākt gatavot jaunu tarifu aprēķinu. “Pēc būtības tas nozīmē, ka “Latvijas Gāze” var vērsties SPRK ar jaunu dabasgāzes apgādes pakalpojumu tarifu projektu, kas varētu būt saistīts ar dabasgāzes tirdzniecības apjomu kritumu. SPRK vērtēs, vai iesniegumā ir norādīta visa informācija, kas ir nepieciešama lēmuma pieņemšanai,” teica Irklis, piebilstot, ka šis process vidēji var aizņemt dažus mēnešus.

“Prudentia Energy Markets” direktors Roberts Samtiņš sacīja, ka “Latvijas Gāzes” iespējamajam gāzes tarifa pieaugumam nevajadzētu ietekmēt patērētājus.

“Ja SPRK pieņems lēmumu, tad cena augs tajā tarifa sadaļā, kas skar gāzes pārvadi un sadali. Bet kopumā gāzes kā produkta gala cenai nevajadzētu aug, ņemot vērā, ka līdz ar naftas cenu kritumu pasaules tirgos samazinās arī gāzes cenas. Turklāt gāzes cena turpinās krist, tiesa, nav zināms, cik ilgi,” sacīja eksperts.

“Prudentia Energy Markets” direktora vērtējumā šis ir “Latvijas Gāzei” labvēlīgs brīdis, kad pārskatīt kapitāla atdeves likmi, jo gāzes cena pasaulē kādu laiku vēl saglabāsies zemā līmenī, savukārt, “Latvijas Gāzei” paaugstinot cenu par gāzes pārvadi un sadali, netiks ietekmēti patērētāji.

Arī enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš atzina, ka kapitāla atdeves likmi parasti nosaka tad, kad uzņēmums vēlas celt tarifu, un “Latvijas Gāzes” gadījumā tarifa pieaugums sagaidāms tieši gāzes pārvades un īpaši gāzes sadales daļās.

Āboltiņš piebilda, ka minētās sadaļas gāzes tarifā varētu pieaugt, taču gala tarifa pieaugumu gala patērētājiem varētu kompensēt krītošās gāzes cenas, ko sekmē globālais naftas cenu kritums. Arī Āboltiņš piekrīt, ka “Latvijas Gāze” kapitāla atdeves likmi vēlas pārskatīt stratēģiski izdevīgā brīdī.

Jau ziņots, ka pērn AS “Latvijas Gāze” nopelnīja 30,07 miljonus eiro, kas ir par 1,9% vairāk nekā 2013.gadā, liecina uzņēmuma nerevidētais 2014.gada 12 mēnešu finanšu pārskats, kas iesniegts biržā “NASDAQ OMX Riga”.

“Latvijas Gāze” pērn 12 mēnešos patērētājiem pārdeva 1,29 miljardus kubikmetru dabasgāzes. Salīdzinājumā ar attiecīgo 2013.gada periodu dabasgāzes realizācija ir samazinājusies par 10,9%.

Lielākais “Latvijas Gāzes” akcionārs ir Vācijas “E.ON Ruhrgas International GmbH”, kam pieder 47,2% akciju, 34% pieder Krievijas kompānijai “Gazprom”, bet 16% – SIA “Itera Latvija”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Paldies Dievam,mani tas neskar. Pietiek jau ar Latvenergo cirkus gājieniem

Draugiem Facebook Twitter Google+