×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. janvāris, 2017
Drukāt

Liepājas pašvaldība māti ar maziem bērniem izliek uz ielas (37)

Kadri no "Bez Tabu" sižetaKadri no "Bez Tabu" sižeta

Pēc vecmāmiņas nāves mazmeitu ar diviem viņas bērniem Liepājas pašvaldība izmet uz ielas, jo dzīvoklis, kurā dzīvoja nelaiķe, pieder pašvaldībai. Tāpat, pamatojot to, kāpēc sievietei ar atvasēm jāatstāj miteklis, pašvaldība skaidro, ka miesīga mazmeita, kuru vecāmāte audzinājusi, nav viņas ģimenes locekle, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Liepājnieces Santas māte dzīvo ārpus pilsētas, bet vienmēr vēlējusies, lai meita ir tuvāk pilsētas dzīvei, tāpēc sūtīja viņu skolā Liepājā. Tāpēc, kā pati stāsta, skolas gadus pavadījusi pie omītes un vectēva pilsētas dzīvoklī, māti apciemojot brīvdienās. Līdz ar to vecvecāki viņu uzaudzinājuši.

Tālajā 1974. gadā dzīvokli vectēvam piešķīra par īpaši uzcītīgu darbu. Kopš 14 gadu vecuma Santa bijusi deklarēta miteklī, bet izrakstīties bijusi spiesta pēc vectēva nāves pirms vairākiem gadiem, lai omīte varētu apliecināt mazturīgās statusu un saņemt pašvaldības palīdzību.

Apglabā tuvāko radinieku un vācies prom

Dzīvoklis vienmēr piederējis Liepājas pašvaldībai. Pērn omītei atklāja vēzi pēdējā stadijā. Šā gada sākumā viņu guldīja zemes klēpī, bet Santa ar mazajiem bērniem, omītes mazmazbērniem, bijuši ar tuvo radinieci līdz pēdējai sekundei.

Vecmāmiņa vēlējusies, lai mazmeita ar bērniem pēc viņas nāves paliek dzīvot konkrētajā dzīvoklī, tāpēc Santa centusies šeit deklarēties atkārtoti janvāra sākumā, tomēr to pašvaldība traktējusi kā pretlikumīgu darbību, un nu sievieti ar diviem maziem bērniem patriekusi no mitekļa, par spīti tam, ka Santa šeit pavadījusi teju 26 dzīves gadus.

Santa, sašutusi un neziņā par nākotni: “Nākamajā dienā pēc omītes bērēm man pateica: vai nu uzrakstu iesniegumu, ka piekrītu līdz 31. janvārim izvākt mantas, vai tās vienkārši tiks izmestas ārā. Es biju vienkārši šokā! Man jau tā pēc bērēm bija šoks, tad man paziņoja kaut ko tādu! Mēs brutāli tiekam izmesti ārā.”

Rocība neļauj iegādāties jaunu dzīvokli, apzinās, kāda ir dzīvojamo telpu izīrētāju attieksme pret maziem bērniem, arī dzīvot pie mātes tālu ārpus pilsētas nevar, jo tūdaļ jāatgriežas darbā pēc dekrēta, turklāt, deklarējoties pie mātes, bērni zaudēs vietu bērnudārzā. Arī dzīvot un deklarēties pie bērnu tēva nevarot, māte atvases audzina viena.

”Es prasīju, vai ir iespēja izpirkt dzīvokli, es apņemos visus rēķinus maksāt godprātīgi. Ir taču jābūt kaut kādai iespējai! Nevar tā vienkārši mūs izmest,” izmisusi ir Santa.


Pašvaldība: Vecmāmiņa tev nav nekas, tāpēc arī dzīvoklis nepienākas

Liepājas pilsētas pašvaldības nostāja ir nesatricināma – sieviete ar maziem bērniem tiks atstāta aiz durvīm, jo viņa likuma izpratnē nav vecmāmiņas, kura viņu audzinājusi, ģimenes locekle, tāpēc nevar pārņemt līgumattiecības.

Maija Frīdmane, Liepājas pilsētas pašvaldības iestādes ”Nekustamā īpašuma pārvalde” Mājokļu nodaļas vadītāja:”Iemitinoties dzīvojamā telpā pie vecmāmiņas, viņa nekādā gadījumā neiegūst ģimenes locekļa statusu. Statusu nosaka likums ”Par dzīvojamo telpu īri”. Ģimenes locekļi likuma izpratnē ir laulātie, nepilngadīgie bērni, pilngadīgie bērni, kuriem nav savas ģimenes. Visi pārējie radinieki, kuri iemitinās, nav ģimenes locekļi, bet ir kā citas personas.”

Juriste Ieva Brante gan uzskata, ka šāda attieksme ir izdabāšana likuma burtam, nesaskatot reālo problēmu: ”Pašvaldības atbildība ir rūpēties par saviem iedzīvotājiem. Vai šāda Liepājas pašvaldības rīcība ir vislabākā un visprofesionālākā? Diemžēl es nevaru to pateikt.”


Birokrātija ģimeni nospiež uz ceļiem

Pašvaldības pārstāve Frīdmane gan norāda, ka, sievietei atbrīvojot dzīvokli, kura īrniece bija viņas vecmāmiņa, pašvaldība miteklī ļaus ievākties tiem, kuri gaida rindā uz dzīvojamo platību.
Tāpat ”Nekustamā īpašuma pārvaldes” pārstāve iesaka Santai vērsties pašvaldībā, lai arī ieņemtu vietu rindā uz dzīvokli. Tomēr juriste Ieva Brante uzskata, ka šāda birokrātija nepalīdz vientuļajai mātei un viņas bērniem.

”Ja mēs skatāmies pēc likuma burta, ar pašvaldības rīcību viss ir kārtībā, bet jāsaprot, ka tādējādi pašvaldība mākslīgi rada situāciju, kurā šī pati ģimene atnāks atpakaļ caur sociālo dienestu, lūdzot šo palīdzību. Respektīvi, ģimene no sākuma tiks izmesta ārā, nolikta uz ceļiem lūdzēja lomā, un pēc tam tiks meklēta iespēja ģimenei palīdzēt. Pašvaldībai ir jābūt rīkiem, kā palīdzēt efektīvāk gan mātei, gan bērniem,” kritiska ir juriste.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Jautājums tikai – KUR lai tagad sieviete ar bērniem iet un kur lai dzīvo?

  Kur viņai jādodās tagad?
  Vai “zem tilta”?
  Uz kādu “bomžatņiku”?
  Kopā ar bērniem uz patversmi?

  KUR VIŅAI JĀDODĀS ???????

  Vai pašvaldība viņai ko piedāvā reāli un šobrīd?
  Teorētiskais “stājieties rindā uz pašvaldības dzīvokli” nav risinājums, jo reāli nav kur iet.

 2. Pilsētas Domei Seska kunga personā šo lietu būtu jānokārto cilvēcīgā līmenī.

 3. ĢIMENI ar maziem bērniem var izlikt no dzīvokļa tikai ar tiesas lēmumu. Tiesas lēmums būs- izlikt no dzīvokļa pēc cita dzīvošanai derīga dzīvokļa ierādīšanas.

  Arvīds. Liepājā

  • Tur jau tā lieta, ka māte ar bērniem tur nav deklarēta, jo deklarēšanos caur internetu pašvaldība šajā gadījumā neatzīst.

 4. pašvaldība skaidro, ka miesīga mazmeita, kuru vecāmāte audzinājusi, nav viņas ģimenes locekle,
  —————————————-
  Tikai kantora aizgalda GOVS,
  kas veģetē uz NODOKĻU maksātāju rēķina, var uzskatīt, ka vecmamma nav ģimenes locekle!
  Bet kad kādam bērnam miruši abi vecāki,
  tad tā pati kantora GOVS saka, ka lai vecmamma audzina b;ērnus, jo IR ģimenes locekle …
  VECMAMMĀM dod arī aizbildnībā bērnus, kas palikuši bez vecākiem …

 5. nedod Dievs, protams, nonākt šādā situācijā, tomēr… Par deklarēšanos dzīves vietā nekas nav dzirdēts laikam, ka tagad šāds lērums. Pašvaldības dzīvoklis, kuru gaida kāds no dzīvokļu rindas, nevar tikt atdots kādam, kas tur nav deklarēts. Kas te tik netaisnīgs? Ja jau bērni ir rindā bērnudārzam, tad taču kaut kur šī ģimene ir reģistrēta, tad, acīmredzot, tur arī jādzīvo. Un žurnālisti kā vienmēr: nabaga ģimeni izmet uz ielas, ah, ah! Saprātīgam rīcībspējīgam cilvēkam pašam savu dzīvi jāprot nokārtot

 6. Mazmeita pati vainīga, gribēja šmaukt pašvaldību un izdeklarējās! Vajadzēja dzīvot dzīvoklī likumīgi (neizdeklarējoties) – neviens viņu tagad laukā nemestu!

  • Šmaukt? Vecmāmiņai bija nepieciešams maznodrošināto statuss! Mūsu valstī pensijas ir tik niecīgas, ka cits variants neatliek, vèl no pensijas nodokļus atvelk, tas vispār absurds. Ko var darīt, ja tie dienesti tupi skatās pēc likuma, ja mazmeita piedeklerēta, statuss nepienākas!!!

 7. Mazmeita pati ir vainīga, jo izdeklarējās, lai šmauktu pašvaldību (maznodrošinātā statuss). Nebūtu vēlme šmaukties un neizdeklarētos, būtu LIKUMĪGA dzīvokļa iedzīvotāja – neviens viņu laukā nemestu!

  • Pēkšņi kāds pamanīja, ka mūsu valstī šmaucās – vienreizēji !!!
   Kādi sev visiem līdzekļiem kapa vietas nodrošina, bet parastiem cilvēkiem jāšmaucas lai izdzīvotu un mājvietu nodrošinātu…..Par ko te vispār ir runa !!!

  • Pēkšņi kāds pamanīja, ka mūsu valstī šmaucās – vienreizēji !!!
   Kādi sev visiem līdzekļiem kapa vietas nodrošina, bet parastiem cilvēkiem jāšmaucas lai izdzīvotu un mājvietu nodrošinātu…..Par ko te vispār ir runa !!!

 8. Necilvēcības kalngals. Mazmeita un vecmāmiņa nav radinieces no kura laika? Kur lai iet ziemā jaunā sieviete ar maziem bērniem. nedomā ar galvu tā Liepājas pašvaldība.

 9. ir ar mazmeitiņa- vecmāmiņai, kura audzinājusi vien mazturīgās statusu s arūpējusi? bet dzīvoklis gan noderētu? tad jau bija jāprivatizē, nevar jau tastāt radiem to, aks pašam nepieder likt pašvaldībai uzturēt un tad mantojumu meklēt???

 10. Vienā pašvaldībā kārtīgu ģimeni ar diviem bērniem ievieto vienā istabiņā dzīvoklī, kur dzīvnieku aizstāvji pat suni turēt neatļautu. Pašvaldība solīja remontu koptelpām? Pēc trīs dienām tur būs tāpat, ja jaunā māmiņa neņemies apkopt visas pārējo ģimeņu mēslus. Tur var dzīvot bērni? Te izmet no dzīvokļa, ierādīs kādu stūrīti komunālā miskastē. Kas saņems atsavināto vecmāmiņas dzīvokli. Gan jau maksātspējīgs.
  Bet deputāti, valdība te neiejaucas – demogrāfiju uzlabo ar nekur nederīgiem projektiem.

 11. Kārtējā demogrāfijas cēlāja, kas visu grib haļava! Tikai dzemdēt katru gadu un pieprasīt palīdzību, jo šai taču viss pienākas! Un kāpēc tad šī ir vientuļa, ko? Vecis no tādas aizlaidās!

  • Tu esi tikumības tiesa vai cilvēks, kam nav vienaldzīgs līdzcilvēks? Ko rejies kā īstenais latvietis? Laiks paskatīties pašam uz savu neglīto raksturu!

 12. paši esam nožēlojami un stulbi, paši sevi iznīcinām…

 13. Tādi esam viens pret otru -“īstenie latvieši”….
  Kauns Liepājas pašvaldībai un tai krāsotajai birokrātei -cacai no pašvaldības

 14. Tā deklarēšanās iekšā un ārā statusa dēļ, protams, neizskatās labi, bet neaizmirsīsim, ka tas notiek ne jau labas dzīves dēl. Lai vai kā – šī sieviete ir īpaši neaizsargāta, jo bērni ir mazi un viņa ir viena. Ja tos tētiņus varētu tik viegli piespiest pienācīgi parūpēties par savām atvasēm, domāju šāds stāsts netaptu. Diemžēl mūsu sabiedrībā pierasts būt iecietīgiem pret bezatbildīgiem vīriešiem un kritizēt sievietes, kuras vienas velk vezumu.

 15. No vienas puses skumji, bet no otras – izskatās, ka tā izdeklarēšanās bija ar domu uzmest pašvaldību, lai dabūtu statusu, kas nepienākas. Pašvaldībai tas drīkst nepatikt.

 16. Lai nu kaa tur “kraapusies” vecmaaminja par maznodroshinaato statusu… Nu vecs cilveeks ko tur nokraapa??? Kapeikas… Kaadas ir pensijas dazhiem labiem… ja tie kraaptu, tad vareetu vinjus sodiit. Bet shis ir gadiijums ir vairaak par cilveeciibu… Pashvaldiibaa dranjkjiigi iereednji???

 17. Kāda “vientuļa māte un viņas bērni”, ja ir bērniem tēvs pie kura kaut kāpēc nevar dzīvot. Un jautājums: kāpēc dzīvokli neprivatizēja, visiem taču bija sertifikāti? Kārtējā ģimenīte, kas rēķina kā dzīvot uz citu rēķina un aplaužas. Nu nemaz nav žēl!

 18. Kāpēc gan sieviete domāt sāk tikai tad,kad visas iespējas palaistas vējā?Ilgus gadus bija iespējams privatizēt vecāsmātes dzīvokli- neizmantoja šo iespēju! Vai bija tik spiedīgi apstākļi,ka vajadzēja izdeklarēties laukā no tā dzīvokļa,apjaušot ar ko tas var beigties?…..un galu galā laicīgi zinot,ka vecāmāte tik smagi slima,kāpēc nepiedeklarējies atpakaļ viņai vēl dzīvai esot-iespēja taču pastāvēja?…..viss nokavēts!

  • Tam nav nozīme, kas bija pirms gadiem, bet gan tam – kas šobrīd notiek LV visās dzīves sfērās….katru dienu sazin kas….un tā ir pašvaldības patvaļa, ja bez tiesas lēmuma pieprasa atstāt dzīvesvietu…..tā ir vienīgā faktiskā un vienīgā, kurā atrodas arī -personām piederošas personīgās mantas un saimniecībai nepieciešamās lietas….

 19. Vissirsnīgākā ir tā vieta, kur, lai saņemtu maznodrošinātā pabalstu, mazmeita no dzīvokļa izrakstījās. Resp., pašvaldību apkrāpa, tagad grib, lai palīdz.

 20. Tas nav nekas jauns, Liepājā tā rīkojas jau gadu desmitiem.
  Kad bija Īrnieku b-ba, tad vēl varēja kādu palīdzību saņemt, taču to
  veiksmīgi padarīja par darboties nespējīgu un beigās likvidēja.
  paldies Lāsmai Vaičei

 21. Neticu savām acīm, vai mēs dzīvojam Latvijā, kur ik dienu sarūk iedzīvotāju skaits ??? Vai Latvijai vajadzīgi savi cilvēki, pie tam mazgadīgi bērni, kur tā nolādētā birokrātija un kalpošana burtam mūs ir novedusi -necilvēcības kalngals!!!!

  • Un tu domā, ka tādi nabagi, kas krāpjas ar pabalstiem un tikai vairojas kā truši, kaut ko nākotnē atrisinās? Kas būs labāks? Liels skaits nabagu, kas dzīvo pašvaldībām uz kakla???

   • Latviešiem ir teiciens – ” …vārdi nāk atpakaļ….”
    Pačūlija sev nākotni nobruģējusi pie nabagiem….

   • Šī sieviete tomēr strādā. Viņa nedzīvo no pabalstiem, kā var saprast, un būtu pat gatava dialogam ar pašvaldību, lai varētu izpirkt šo dzīvokli, taču pašvaldība šādu iespēju pat nepiedāvā. Ko tad šī pašvaldība viņai piedāvā? Pašvaldība šobrīd rada problēmu jūru, jo nespēj pieņemt saprātīgu lēmumu, bet ir ieciklējusies uz birokrātiju. Sliktas pārvaldības piemērs, tāds arī secinājums, bet, ja metīs sievieti fiziski ārā, tad tiesā jāsūdz, jo tas ir pret cilvēka tiesībām, pirmkārt, jau tiesībām uz mājokli.

    • Tieši tā – pašvaldība nez tiesas lēmuma neko nedrīkst patvarīgi uzsākt…..

     • Vai tāda Santas kundze vispār var pretendēt pat uz rindu Liepājā, ja pašvaldībā nav deklarēta un vai pēc deklarēšanās nav jānodzīvo noteikts laiks, lai stātos rindā uz pašvaldības dzīvokli?

Draugiem Facebook Twitter Google+