×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
13. aprīlis, 2018
Drukāt

“Helsinki-86” dibinātāja Linarda Grantiņa lieta tiesā virzās lēni (40)

Foto no tautastribunals.euFoto no tautastribunals.eu

Linards Grantiņš.

Rīgas pilsētas Vid­zemes priekšpilsētas tiesa šo ceturtdien, 12.aprīlī, latviešu izcelsmes Vācijas pilsoņa Linarda Grantiņa lietu skatīja divdesmit minūtes un slēgtā kārtībā, jo vērtēja apsūdzētā veselības stāvokli, diagnozi un vai vispār tiesvedību atjaunot.

Lietu tiesai nodeva 2016. gadā, bet pēc būtības tā vispār nav skatīta. L. Grantiņš apsūdzēts pēc diviem Krimināllikuma pantiem – nacionālā, etniskā, rasu naida izraisīšanā un pret Latvijas Republiku vērstu aicinājumu paušanu. Apsūdzētais uz tiesu nebija ieradies. Viņš atrodoties Vācijā. L. Grantiņš ir cilvēktiesību aizstāvības organizācijas “Helsinki-86” dibinātājs, bet pēdējos gados mediju vidē vairāk zināms kā pašpasludināta Latvijas Republikas tautas tribunāla priekšsēdētājs un savā mājas lapā regulāri kritizē Latvijas politiķus, amatpersonas un citus cilvēkus, arī rakstot, ka piespriež viņiem dažādus sodus, tajā skaitā augstāko soda mēru.

Kā vakar pēc tiesas sēdes sacīja L. Grantiņa advokāts Jānis Vilders, nākamā tiesas sēde notiks 6. decembrī. Līdz tam jāatrisinot dažādas ar tiesvedību saistītas nianses. Advokāts detalizētāk par krimināllietu atteicās runāt, arī atklāt, kas un cik ir cietušo (uz tiesas sēdi nebija neviens ieradies).

Bez žurnālista vakar tiesā bija tikai vēl viens klausītājs – Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Rihards Bunka, kuram L. Grantiņš arī “piespriedis” augstāko soda mēru. “Man grūti spriest, kāpēc esmu izpelnījies tādu Grantiņa uzmanību – kad viņš dibināja “Helsinkus-86″, man bija deviņi gadi un biju oktobrēns, tāpēc diez vai varēju kaut kā darboties pret viņu. Visticamāk, Grantiņa ievērību izpelnījos, kad viņu 2015. gadā apcietināja – biju cietuma operatīvo darbinieku priekšnieks. Apsūdzētais veselu rakstu par mani uzrakstīja. Tiesa, īsi pirms Grantiņa ievietošanas cietumā no darba biju aizgājis, bet diez vai viņš to zināja… Tas jau nav arī tik būtiski. Grantiņš rakstīja, ka esmu izveidojis slepkavu brigādes, kas nogalina latviešu patriotus, ka esmu, piemēram, nogalinājis advokātu Plataci. Arī Grantiņa ielikšana cietumā esot bijis manas darbības rezultāts. Tāpat viņš pagājušajā nedēļā paziņoja, ka esmu pielicis roku nesen bijušās prokurores Birutes Lozes pazušanā,” saka R. Bunka.

Pasniedzējs L. Grantiņa paziņojumus, no vienas puses, uztverot kā murgus, bet, no otras puses, uzdod jautājumu: ja nu kāds no aptuveni 40 000 cilvēku, kam Latvijā ir uzvedības traucējumi, viņa paziņojumus uztvers nopietni un šāda “Latvijas Republikas tautas tribunāla” vārdā dosies piespriestos sodus īstenot?

“Es gan tādus gadījumus pagaidām nezinu. Taču vai kāds var pateikt, kas notiek un noticis ar cilvēkiem, kas viņiem jāsajūt, kurus Grantiņš piemin un ar kuriem tiem ir bijis kāds sakars? Man bija interesants gadījums. Kad strādāju vēl cietumā, kāds slepkava kamerā lepojās, ka, lūk, viņa priekšnieks, proti, es, arī esmu slepkava, jo acīmredzot bija lasījis vai dzirdējis, ko ziņo Grantiņš. Pēc kāda laika šim apcietinātajam pavisam citā sakarā tiesa bija nozīmējusi konfrontāciju ar mani. Divas reizes viņš no tās atteicās, bet pirms trešās reizes izdarīja pašnāvību…” R. Bunka neizslēdz, ka L. Grantiņa lietā varētu kļūt arī par cietušo.

Advokāts Pāvels Rebenoks aģentūrai LETA iepriekš stāstījis, ka L. Grantiņš nenoliedzot publikāciju izvietošanu internetā, taču neatzīstot, ka tajos būtu aicinājums uz vardarbību. “Cilvēks vienkārši paudis viedokli, kā attīstās Latvijas valsts un kas varēja notikt vai nenotikt pēc neatkarības atgūšanas. Cilvēks analizē šos procesus, un, iespējams, daļa bija kritika. Drošības policija saasināti to uztvērusi,” teicis advokāts. Advokāts nenoliedza, ka Grantiņam iepriekšējās publikācijas dažkārt ir skarbas un var balansēt uz ētikas robežas, taču tāds esot viņa stils, lai piesaistītu uzmanību. Tomēr Drošības policijas (DP) nolīgtie eksperti no Tiesībsarga biroja un sabiedriskās politikas centra “Providus” iepriekš bija secinājuši, ka L. Grantiņa publikācijās ir saskatāmas pazīmes, kas veicina naidu.

DP kriminālprocesu sāka 2012. gadā. 2015. gada 24. jūlijā Grantiņš tika aizturēts Latvijā. Vēlāk pret 5000 eiro drošības naudu tiesa nolēma Grantiņu no apcietinājuma atbrīvot. Pēc izlaišanas no apcietinājuma viņš devās ārstēties uz Vāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. la.lv dzēš visus komentārus, kuros Linards Grantinš tiek slavēts.

 2. La.lv ir korumpēta lapa, kura dzēš komentārus, kuros Linards Grantinš tiek slavēts, aizstāvēts.
  Latvieši, lasiet tautastribunals eu, jo tur viss rakstītais ir patiesība.

 3. Šie tatāru sejas vaibsti kaut kur – nezin kur dzimušajam Grantiņam pasaka visu.
  Psiholoģiski vecais mocās ar savu lāstu visu mūžu. Nodeva savus biedrus no Helsinki-86, un tagad gadiem ilgi nomelno pārējos patriotus no Helsinki-86, kā arī aplej ar mēsliem Latvijas cilvēkus.
  Sunis zin, ko ēdis – ne velti baidās atgriezties Latvijā šis nodevējs.

 4. Kurš, kam ir kaut kādas saprāta pazīmes, gribēs apgalvot, ka tribunālā netiek rakstīta taisnība?

 5. Šitas Mazpisāns tiešām ir slims cilvēks! Vai LA nevar viņa nesakarīgos murgus no komentāriem novākt?

 6. Atbildibai par smagiem noziegumiem nav noilguma. Tieshi taa.

 7. Cik nesimetriskas uzacis! seja jau vien liecina, ka noslieces vecim. Pēc sejas pat ļoti līdzīgs Devidam Tuprinam, kas nežēlīgi spīdzināja savus 13 bērnus.

 8. Grantins lai mazāk skatās porniķus uz nakti un nodarbojas ar seksu reālā dzīvē, varbūt arī mazināsies naida lēkmes.

 9. Šis kungs, pēc visa spriežot, jau sen nav vairs pie pilna prāta. Visticamāk būtu jāarstē, nevis jātiesā

  • tieši tā, jo ko gan viņam izdarījuši nopelniem bagātie mākslinieki, kurus viņš sen atpakaļ apsūdzēja? pēc ta jau vien var spriest, ka viņa spriedumi ir slimi un vēl ar agresijas izpausmēm.

 10. Jaaizliedz 9. Maija orgija Atbildēt

  Ja nu kadam nervi neiztur,un vecos krievu teroristus un okupantus tomer saak tiesaat?kaa tas var buut ,ka netiek ieveroti LV likumi,un rus izdzimtenjiem ,par sevishki smagu noziegumu pret latvieshu tautu un valsti,netikai nepiespriezh sodu,bet atlauj rikot orgiju?atbildibai par smagiem noziegumiem nav noilguma.

 11. kapec vins peksni kluvi”tautes ienaidnieks”

 12. Interesantim vai šis ir izdomājums?
  No Latvijas Komunistiskās partijas pirmā sekretāra Borisa Pugo ziņojuma PSKP CK par pasākumiem pret iespējamo Latvijas neatkarības dienas atzīmēšanu 1987.gada 18.novembrī

  [dokumenta tulkojums latviešu valodā]

  “ “ novembrī 1987.g.
  PSKP CENTRĀLALAJAI KOMITEJAI

  20.11.87. Nodots pa tiešo “VČ” vadu
  915-940
  Ronis A.A.

  Pieņēma Šemjatina
  A.Ronis

  INFORMĀCIJA
  par Latvijas Kompartijas darbu, lai
  nepieļautu notikt antisabiedriskām
  nacionālistiskām parādībām
  1987.gada 18.novembrī

  Zinot, ka ideoloģiskais pretinieks nolems izmantot 18.novembri (Latvijas buržuāziskās pagaidu valdības pasludināšanas diena 1918.gadā) provokācijas nolūkos, Latvijas Kompartijas CK laikus sāka profilaktisko darbu, lai novērstu iespējamas nacionālistiskas parādības. Konkrēti tā virzieni tika izskatīti CK biroja sēdē ar partijas “gorkomu” un “raikomu” pirmo sekretāru piedalīšanos.

  (..)
  Visai efektīgi pasākumi īstenoti pa Latvijas PSR VDK līniju. Viņi palīdzēja dezorganizēt, neitralizēt tā saucamo “Helsinki-86” grupu, organizēt pa televīziju tās vadītāja Grantiņa pozitīvu uzstāšanos; Grantiņš norobežojās no saviem domubiedriem un aicināja viņus nepiedalīties paredzamajās antisabiedriskajās akcijās.

  • Tas nav izdomājums, bet tas arī neapstiprina pilnīgi nekādu Grantiņa sadarbības faktu ar VDK vai PSKP, bet tikai to, ka tomēr IZDEVĀS (tātad bija daudz reālāks pretējs rezultāts) noorganizēt gandrīz nosisto atmodas aizsācēju pateikt to televīzijā, ko VDK tajā brīdī vēlējās. Cilvēkam, kurš ir ieslodzīts starp okupantu kriminālistiem, kuriem dotais uzdevums bija viņu dauzīt līdz nāvei (parasta čekistu metode, lai izrēķinātos ar nepakļāvīgajiem politieslodzītajiem, kas nepiekrīt sadarboties), un nav pilnīgi nekādas informācijas par to, kas notiek ārpus cietuma mūriem, kā arī esot “iesācējam” sēdēšanai cietumā, līdz ar to nepārzinot VDK dezinformācijas izplatīšanas metodes ieslodzīto vidē savu mērķu sasniegšanai, nebija sevišķi lielas iespējas pieņemt tajā brīdī pareizāko lēmumu.

   Šis ir vienīgais trumpis, ko spējat izspēlēt. Bet viņš neiedarbojas uz tiem, kas kaut nedaudz pārzina VDK metodes. Zinot šīs metodes, daudz uzkrītošāka un aizdomas rosinoša par sadarbību ar VDK ir daudzu citu disidentu slavināšana medijos, kuriem neviens lietas nesafabricē, cietumā nemet un kaulus nelauž.

 13. Par ko tad apsūdz?

 14. Nenoliedzot viņa ieguldījumu neatkarības atjaunošanā, taču tagad izskatās, ka viņam ar galvu nav viss kārtībā.

 15. Augsti novērtēju Grantiņa nopelnus Latvijas neatkarības atjaunošanā. Tam ko viņs darīja savā laikā bija vajadzīga izcila drosme un uzdrīkstēšanās. Taču pirms jau gadiem esmu lasīji viņa lapu un, jāsaka, man toreiz radās bažas par viņa garīgās veselības stāvokli. Ir saprotams, ka pret viņu vēršas, tur viņš bija sarakstījis riktīgu sviestu. Būtu bijis labi to jautājumu sakārtot kaut kā mierīgi, bez tiesu darbiem, tā teikt – dēļ nopelniem. Pakratīt ar pirkstu un teikt lai tā vairs nedara, lai sēž mājās un raksta memuārus.

 16. Vai likumi par etniskā naida kurināšu un tamlīdzīgie, ar kuriem nomainīja PSRS kodeksā – par dzimtenes nodevību, arī tiek piemēroti pēc etniskā principa? Krieviete pieprasīja nogalināt visus latviešus pēc internetā pieejamā saraksta. Deputāts Šnore prasīja ierosināt lietu – atteica.

 17. Grantins daudz ,ko parspile . Bet vina saita ir aspogulotas lietas kuram ir verts pieverst uzmanibu.

 18. Visticamāk, ka tas komunists, biedrs grantiņš pēc sava “neatkarības atgūšanas” cirka ir nostumts nost no siles. Tāpēc tagad ārdās un ķengājas. Nemaz nebūšu pārsteigts, ja šoreiz viņš saņems pelnīto cietumsodu.

 19. Cik ļoti pretvalstiski šeit izrunājas daudzi citi un aicina cilvēkus uz piketiem, runā naida runas u.t.t., bet viņiem nekas, lai gan tieši no viņiem ir liels kaitējums valsts drošībai!

  • vārna vārnai acī neknābs…

  • Lielākais kaitējums valsts drošībai – piketi, naida raunas (tad jau visa republika jātiesā, kopā ar informatīvo varu)? Arī dažādo partijnieku ( Ždanokas ieskaitot) pieketi ir valsti graujoši.
   Lielākais kaitējums valsts drošībai ir valsts iedzīvotāju konsekventa iznīcināšana – ar nesamērībām pamatvajadzību (jumta virs galvas, iztikas avota – darba un atlīdzības par to, veselības aprūpes) nodrošinājumā un ar visādu spaidu (netaisnīgu nodokļu, likumības ignorēšanu vai sagrozīšanu, banku sistēmas pielietošanu augļošanai no iedzīvotājiem) pielietošanu – īsi sakot – ar genocīdu. Tad jau iznāk, ka jāsoda arī tie, kuri šādu valsti uztur. Izmirinās iedzīvotājus – i valsts vairs nebūs. Un Grantiņš jau tieši to – ka izmirina iedzīvotājus – negrib. Un rakstam virsraksts jau arī ne “pa tēmu“, jas lielākā daļa teksta par to, ko Bunka domā par Grantiņu.

   • Grantiņš tautas tribunālā uzskaitījis melus šajā rakstā, par kuriem var pārliecināties ikviens, kam nav slinkums datora taustiņus paspaidīt. Ja cilvēks var karināt tautai tik viegli atpazīstamus makaronus uz ausīm, kāpēc lai kāds ticētu kaut vienam viņa vārdam?

    Kaimiņu pagalma Vovas izdarības. 😀

 20. Lai jau tie subjektīvie pieņēmumi ar dažādiem piespriestajiem soda mēriem paliek kā Grantiņa novērtējums atsevišķo personu darbībā, bet tas kas darās valstī nav normāli. Ja ceturtdaļgadsimta laikā ap 500 000 iedzīvotāju ir pametuši valsti un turpina to darīt, bet palikusī daļa vergo, par ,,vēdera tiesu”.

  • cietumā par atteikšanos pildīt pavēles liek karcerī Atbildēt

   gan jau to konfrontējamo “atteicināja” un pēcāk uzlaida kriminālos “novākt”

  • Edvards Lunnis – man jau 76, rakstietĶeguma novadā, kur mani pazīst katras sētas sūns, katrs policists Ogres rajonā, visi deputāti Ķēgumā un viss ciemats, 100 %, jo es esmu cīenītājs. Ja gribiet kaut ko uzzināt par mani vairāk, pajautājiet googlē manu vārdu un zināsiet, kādas mūms saskarsmes ar Līnardu Grantiņu. Linards Grantiņš ir mans draugs.

   Ja jums līdzās ir alus bumba, ienākat.

 21. Nu, ko patrioti? Psihiski slims indivīds, no kura muka visi sakarīgie disidenti ar Cālīti priekšgalā , nu vairs šis nav noderīgs politikas taisīšanai, ja? Jāliek cietumā?

 22. Pilnīga taisnība.

 23. Viens nav cīnītājs,bet Grantiņa kungs redz to situāciju ,kas notiek mūsu Latvijā. Visur viņam ir taisnība.
  Mums pie varas zagļi un Latvijas izsaimniekotāji. Kādi mums ir ceļi,toties kādas ir mājas,kas atbild par mūsu ceļiem-tās ir pilis,ko godīgs cilvēks ar godīgi nopelnītu naudiņu nevar uzcelt. Kur skaties pilis ceļas un tauta grimst lielākā nabadzībā. Padomājiet par ko tas liecina?

  • ” … nolīgtie eksperti no Tiesībsarga biroja un sabiedriskās politikas centra “Providus”… ” izsecinās ko tikai zagļiem vajadzēs…
   Pat Latvijas teritorijas atdošanu kremlim…

  • Nē, nē, nav viens Atbildēt

   Viņam ir līdzgaitnieks un draugs Edvards Lunis no Ķeguma, “Tautas sapulces” organizators un aicinātājs uz sapulci, lai mainītu politisko varu valstī. Palasiet Googlē un daudz ko uzzināsiet, kā cilvēks cīnās par taisnību zem saules.

   Viņu, Luni, esmu redzējis TV rādītajos piketos un sapulcēs. Viņš ir tautas varonis, cīnās ar prokuratūras netaisnībā, ar Ķeguma domi un, ka jau teikts, viens no galvenajiem “Tautas sapulces” organizētājiem, bet kaut kā tā sapulce nesanāk.

   • Lunis tiešām atbilst savam uzvārdam.
    Ilgus gadus vaukšķēja Grantiņam līdz. Tad atļāvās vienreiz iebilst, un palātas vecākais uzreiz padzina Luni, pasludinot par nodevēju.
    Pareizi, palātā var būt tikai viens ķeizars.

Draugiem Facebook Twitter Google+