×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. decembris, 2016
Drukāt

Linda Dombrovska: Dārgie cilvēki, eglītes raud! (64)

Foto - Linda DombrovskaFoto - Linda Dombrovska

Ir sācies eglīšu slaktēšanas laiks. Ar kādām tiesībām cilvēks savu savtīgo izklaižu dēļ katru gadu nogalina desmitiem tūkstošiem eglīšu, neļaujot tām izaugt par cēliem, lieliem kokiem. Jūs vaidat par meža izciršanu, par nelaimīgajām vistām un ne tā nokautajām cūkām, bet kā ar eglītēm?

Kamēr Jūs pie svētku galda stumjat māgā taukos cepešus, tikmēr eglīte, pakļauta nenovēršamai nāvei, lēnām mirst istabas stūrī, apkārta ar visādām perversām, to pazemojošām draņķībām.

Nereti arī viņas zari tiek apdedzināti. Un neviens nedzird eglītes vaidus! Eglīte ir izrauta no tās dzimtā meža, atņemta Mātei Dabai, iebāzta vāzē ar ūdeni, tādā veidā tikai pagarinot viņas mokas un nāvi.

Viņa vairs nekad nesajutīs vēja dvesmu savos zaros, nedzirdēs putniņu čivināšanu, nevarēs radīt čiekurus un citas mazas eglītes! Kāpēc? Un tas viss tikai cilvēka izklaižu dēļ! Eglītes pat nepatērē uzturā, pat nevāra no tām tēju. Tās vienkārši bezjēdzīgi tiek ik gadu slaktētas!

Pārstājiet slaktēt eglītes!

Pievienot komentāru

Komentāri (64)

 1. Koments saprotams, jo tika ieslēgta mednieku solidaritāte. Bet autore brauc auzās ar savu maksimālo pārspīlējumu. Gudri saimniekojot mežā eglītes un citi jaunie kociņi ir jāretina .Pretējā gadījumā( zaļoprāt ) izveidojas bezjēdzīgi brikšņi. Tā ka nav nekas nosodāms , ja pēc izretināšanas nocirstās eglītes nonāk Ziemassvētku un Jaunā gada svinībās.

 2. Un kurš tad mūsu mežā galvenais?Mēs skaidri zinām-Čiekurs ,egles dēls!
  Un ne jau kaut kāds lācis spalvainais,ne rudā lapsa,pelēks vilks!

 3. Lindai Dombrovskai laikam ziemassvetki bērnibā pagājuši bez eglites,skumji,tur jau ta lieta ka pieaugušiem nevajag eglīti,mūsu bērni priecajājas par katru uznigušo sniedziņu kas notiek arvien retāk,vēl par eglīti ieminieties!!!!Linda jūs uzvedieties ka tiesnese visā šajā,varone kas aizstāv!man brālis ir mednieks,tētis un vectēvs bija,bet nekad nedižojās ar savu medijumu,tā lai tiktu aizskarts kāds kam viņus žel…tava aizstavāma vareja ielādet fleškā un dižoties sava kolektivā!novēlu jums vairāk mednieka stāstus mazāk sevis popularizēšana,paradod to publiski savos profilos.

 4. Par šo aizdomājos jau vairākus gadus atpakaļ. Bērni ir izauguši, bet mums pieaugušajiem – nevajag katru gadu nogalināt mežā eglīti, ko pēc pāris nedēļām, kad tā nokaltusi, izmestu ārā. Paldies Lindai par rakstu, kas liktu katram aizdomāties par viņa vajadzību atņemt eglītei iespēju dzīvot un izaugt lielai.

  • Cienījamie tautieši! Atbildēt

   Eglīti laukos var audzēt pie mājas,katru gadu izpušķojot sev un bērniem tīkamā veidā. Risinot problēmas nenāktos aizvainot līdzcilvēkus, bet risināt problēmu pēc iespējas vairākos variantos, Var pušķot eglīti mežā ar augļiem,ko pēc tam zvēriņi apēdīs, var nopirkt eglīti podā, un, pēc tam to iestādīt sev tīkamā vietā. Tie, kas dzīvo ar cerību – redz tālāk …
   Tie, kas dzīvo ar mīlestību – redz dziļāk …
   Tie, kas dzīvo ar ticību – redz citādāk …
   Novēlu Jums ticību, cerību un mīlestību! Gaišus Ziemassvētkus un veiksmīgu Jauno gadu!

 5. Slima cilvēka murgi ! Un ne jau viņa vienīgā tāda,kas atrod,izdomā attaisnojumus slepkavībai-jebkuras dzīvas būtnes dzīvības atņemšanai. Vai ar to vajag lepoties,ka MAN PATĪK NOGALINĀT ??? Ka MUMS -MEDNIEKIEM tas sagaadaa prieku,baudu,… nezinu ko vēl… vai tad lūsis kādam no šiem cilvēkiem uzbruka,radīja nāves draudus? Vajadzēja aizstāvēties?
  Iepriekšējā rakstā kaut kāds “varonis” atradies-graudu maisu nesot uz mežu eža zveeriņiem … kāpēc nes? lai tajaa vietaa varētu to zvēriņu nogalināt,jo nāks uz to vietu barību meklēt… parakstus vākšot… par ko?Būtu labāk dabu mierā likuši-tāpati atradīs līdzsvaru bez cilvēka iejaukšanos. Ja kāds iznīcina dzīvību uz zemes ,tad tas ir tikai cilvēks un lepoties te nav ar ko.

 6. Ko pīpē raksta autors?

 7. Raksta autore ir Gunitas Kaņepes radiniece, tāpēc arī aizstāv lūša šāvēju un izplūst par eglītēm.

 8. Raksta autore ir Gunitas Kaņepes radiniece, tāpēc arī aizstāv lūša šāvēju un izplūst par eglītēm.

 9. Katrs drīkst izdomāt par ko gaudot.

 10. ak,eglite ak,eglite.
  kads pastavīgs tev tikums!
  Tavs apģērbs zaļš ir vasarā.
  un zaļš ir ziemas saltumā
  ak ,eglite ak,eglīte
  ko mācīšos no tevis?
  ne priekos ,ne ar asarās man sirds no Dieva neatstās.
  ak,eglīte,ak,eglīte ķāds teicams tikums tevim?
  ar kājām stāvi pasmiltīs,ar galvu tiecies debesīs.
  ak eglite,ak eglite
  es ar ta gribu darīt
  kamēr virs zemes dzivošu,ķas augšām ir to meklēšu. Priecīgus Kristus dzimšanas svētkus!

 11. Reāli labs raksts! Un tādu pašu vajadzētu par sēnēm – tās arī ir dzīvi organismi. Pat nerunājot par nežēlīgo odu slaktēšanu un mušu sišanu – vai kāds sitējs painteresējas, cik mušai bērnu paliek mirt bada nāvē? Cietsirži!

 12. Mūsdienu interneta sedetaju bandai laikam ta ari nav izdevies izprast shi raksta patieso sarkasma devu … ? Visu nav jāsaprot tieši, ieslēdzam iztēli, lasam starp rindām …

 13. Tad nu siltumu tu ar nedrīksti baudīt, nedrīksti uz oglēm cept gaļu, izmantot mēbeles un t.t…. Jo tad ja tu visu to izmanto tad tu esi LIEKUL

 14. Tad nu siltumu tu ar nedrīksti baudīt, nedrīksti uz oglēm cept gaļu, izmantot mēbeles un t.t…. Jo tad ja tu visu to izmanto tad tu esi LIEKULE! Tās lielās cirsmas, bet par vienu eglīti raud. Dabā viss pakārtots, katrs kaut ko zaude un raud. Idializē savu pasauli cik gribi tā tas nenotiek jo ir tā kā ir un tradīcijas nemainās.

 15. Tad nu siltumu tu ar nedrīksti baudīt, nedrīksti uz oglēm cept gaļu, izmantot mēbeles un t.t…. Jo tad ja tu visu to izmanto tad tu esi LIEKULE!

 16. Es běrnībá esmu ravèjusi eglïśu stádījumus un mans tétis ká mednieks ir ļoti daudz jaunu eglïśu iestàdījis mežos..tá.ka zaļá skaistule májàs tiek grezniota bez jebkàdiem sirdsapziņas pārmetumiem.

 17. Šim cilvēkam ir bērnības trauma,neviens nav iemācījis iestādīt eglītes,iestādi tūkstoti,paņem vienu katru gadu,neēd maizīti,jo vārpiņai sāp kad to nopļauj un izlaiž caur nežēlīgo kombainu!

 18. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Skola maksā naudu, kā zināms. Bet – tiem, kas nejēdz vai pat nevēlas mācīties, tas maksā nesalīdzināmi dārgāk, jo šiem skolas naudu nākas maksāt visu mūžu un arvien lielāku.” ?

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): Pašreizējos “taupības apstākļos” šīs valsts saeima “plāno iegādāties egli “tautas kalpu” Ziemassvētku svinībām par tūkstoti latu”, vēsta mediji. Šīs valsts saeimas mājas lapā esot ticis publicēts paziņojums par iepirkumu “Par Ziemassvētku egles piegādi”, kur paredzamā līgumcena bijusi norādīta “orientējoši ne lētāka par Ls 1.000,-“. Pēc mediju pārstāvju intereses gan ekskluzīvās egles ekskluzīvā cena no parlamenta mājas lapas esot nozudusi…
  —–
  .
  “Sāks gadu “valsts” ‘pa jaunam’…”
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Reiz mežā dzima eglīte,
  Un auga, skujām klāta,
  Līdz – ‘fuksētāju’ brigāde,
  To ‘nolaida no kāta’…
  .
  Par tūkstoš (!!!) latiem ‘taksētu’,
  Uz SILI (rukšķiem) stiepa
  (Un – ‘štrunts’, ka lētāk maksātu,
  Pat dižozols vai liepa!…).
  .
  Ar eņģeļmatiem apkārta,
  Un stikla “cackām” spožām,
  Stāv eglīte, kur ‘stutēta’ ~
  Pie “tautas kalpu” ‘lōžām’:
  .
  Redz eglīte, kā “priekšstāvji”,
  Sev likumpantus ‘taisa’ ~
  Kurš “nobalso” par kolēģi,
  Kurš – īkšķiem ‘gaisu maisa’…
  .
  Dzird eglīte, kā ‘salmus kuļ’,
  Ja tribīnē kāds rāpies,
  Un krākoņu – ja ‘biedrs’ guļ,
  Līdz ‘atrubonam’ krāpies…
  .
  Vīst zaļās skujas eglītei,
  No karstuma un smakas,
  Kas raksturīga “elitei” ~
  Žmiedz rumpjus “goda” frakas…
  .
  Būs eglītei tā jānonīkst,
  Līdz Ziemassvētkiem zālē,
  Kur balsošanas signāls pīkst,
  Pa pogām ‘biedri vālē’…

  Kad “tautas kalpi” aizdosies,
  Uz ‘relaxu’ no “darba” ~
  Sāks apkopēji ‘šeftēties’,
  Pēc “reglamenta” skarba:
  .
  Tiks eņģeļmati noplēsti,
  Un stikla bumbas košās,
  Tad – safragmentēs eglīti,
  Iekš taras (ugunsdrošas).
  .
  To konteinerā izsviedīs,
  Pie atkritumu paunām,
  Un SILES “vōni” izmēzīs ~
  Sāks gadu “valsts” ‘pa jaunam’…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 19. Kas par murgu, ko tu piipee?

 20. Es arī nenesu eglīti mājās, izrotāt var jebko, kautvai kaktusu…. Eglīte nokalst pēctam skujas pa visu māju… man bērni, pat nekad nav iespringuši uz to, lai nestu egli mājās….

 21. Jā ,viņas ne tikai nelieto uzturā bet arī pie trofejām nav ko pielikt! 😀 Mežoņi tādi.

 22. Tieši tāpēc pirksim un mājās nesīsim mākslīgu plastmasas eglīti, kuras izgatavošanas laikā tā jau visādas draņķības dabā sagāztas. Starp citu – neaizmirsti mutei priekšā lakatu uzsiet – lai nejauši neapēd kādu mušu vai odu! Un lūdzu, dārgā pasaules glābēja, pārstāj ēst!

 23. Nevajag cirst egles jaunaudzēs. Lai koki izaugtu lieli un veseli, tie ir jaretina – pudurī saaugusi čupa sanāks. Vai arī zem elektrolīnijām. Aicinu autori aiziet uz mežu.

 24. Es jau kādus 9 gadus vairs nenesu mājās eglīti, lai aug un zaļo mežā. Man ir viens balti sudrabots Ziemassvētku rotājums to iekāršu priedes zarā. Palūgšu lielajai priedei, kas aug pie mājas kalniņā vienu apakšējo zaru nolauzt. Atklāti sakot, negribās arī to zaru nolauzt, lai pēc tam izmestu laukā. Viss jau ir atkarīgs no cilvēka apziņas. Būs daudzi, kas nesīs eglīti mājās, tie kuru sirdīs mājo patiesa mīlestība pret visu dzīvo necirtīs eglīti.

 25. Linda vai pati nekad nevienam neesi nodarījusi pāri. Es domāju esi jau piedzimstot nodarīji ar sāpēm pāri mammai.cik knaušus un dundurus esi nositusi.

 26. Nedzirdēs putniņu čivināšanu…
  Tas nekas , ka eglēm nav dzirdes orgānu?
  Ak šī antromorfiskā pašpārliecība.

 27. Salātus ēst arī vairs nevarēs?

 28. Mēs visi dzeram ūdeni…
  Bet ūdens taču ir zivtiņu mājas 🙁

 29. Pirms svētkiem aizbrauc uz mežu un nocērt pašu kroplāko, nesmukāko egīti bez izredzēm izaugt, atved mājās izrotā no negītā pīlēna par gulbi!!! Eglītei labi un pašam prieks..!!! Nevajadzētu jau nošņikāt kādu sudrabegli un izmest ārā tad gan žēl!!!

 30. Sāksim ar vegāniem!!!! Viņi arī dara pāri salātiem!

 31. Tad jau jaunaudžu retināšanu arī jāaizliedz, jo nozāģētas eglītes raud.Dzīvoklī grib dabiga materiāla mēbeles-un atkal raud. Burkānus arī vagā nevar retināt, jo raud. Brīžiem jau aiziet līdz stulbumam.

 32. Piekrītu Lindai, bet tā ir saucēja balss tuksnesī……Visi esam tik sasodīti vienādi, truli, tradicionāli, tik masveidīgi, kad darbojas bara efekts…Ļoti brīnišķīgi, smaržīgi un skaisti Ziemassvētkos izskatās ari vāzē ielikti zari no lielas egles….ar čiekuriem, ar rotājumiem, ar mantiņām. Nu jā, bērniem gribas eglīti un dāvanas zem tās, bet cik tūkstošu eglīšu paliktu augot, ja mēs nebūtu visi tik truli vienādi savās vēlmēs. Nu un tad, ka tēvu tēvi nesa un rotāja? Vai tad nav smadzeņu izdomāt ko citu, tikpat skaistu, nenodarot sliktu eglītēm?

 33. nevajag tak aiziet galējībās,cik vien dzīvoju Latvietis pirms ZZ cirta egli,nesa pušķoja.
  kuram atkal dilērijums uznācis,ka viss visapkārt raud,tad arī zeme raud pa kuru staigājam.
  KAUT KĀDI JAMPAMPIŅI!!!!

 34. Mans vectēvs nesa mājās egli , to darīja mans tēvs ,es to turpina darīt un ceru ka mani mazbērni un bērni nesēdēja Ziemassvētkos pie plastikas mēsla!

 35. Mežs ir jācērt,jāretina utt.,lai tas augtu. Koki pāraug,slimo un nokalst. Latvija Valsts Meži pat treždaļu neizcērt no tā ko vajadzētu izcirst-ja izcēst,tad sastāda jaunas un + dabīgā pavairošanās! Tāpēc jau tā eglīšu lieta ir atļauta pat oficiāli! Runājot par morāli-katram savi uzskati un karts pats izvēlas par ko rūpētie-kaķīšiem,sunīšiem,eglītēm-vai tomēr par cilvēkiem!

 36. Es ar nesaprotu kāpēc jācērt koki, kas pēc nedēļas vai divām nokaltuši mētāsies piemājas konteinerā. Pie tam mazas un neizaugušas eglītes. Bezjēdzīgī un nevajadzīgi.

 37. Ak visi svētie! Mīļā Linda! Lūdzu no šī brīža paliec gultā un guli! Lūdzu lūdzu nestaigā, jo Zemei sāp!

 38. Uz mani tas neattiecas… Jo šogad man ir priedīte.

 39. Ha. Ja divas vai vairakas egles augs kopa, protams ka atstasu vienu un to labako, lai izaug liela un cela. Vai ari tas pats par meza zveriem ka tos kocinus nokoz, iznikst vai aug lika. Un tad jaau vasara nevar ari ogas iet, senes, arii raud. Sviests kaut kads.

 40. Murgs kkads…jau sen sen mūsu senčiem bij tāda tradīcija….murgot nav ko…tad te sāk jau pārspīlēt!

 41. Kā alternatīvu var ņemt piemēram pidis audzētās eglītes… tikpat skaistas … ja ne vēl skaistākas. Un viņas var pārstādīt pēc svētkiem mežā.

 42. es savu eglīti nocirtu mežā.turu tagad goda vietā.izgreznotu un ļoti sapostu.viņai un mums ir kopīgi svētki.citādi aļņu ,stirnu un cūcīgu mednieku apčurāta savā vientulībā.tad, kad būs 100 gadu veca, tad gan man būs viņas žēl nocirst

 43. Nu nez, es nocirtu mazu eglīti, kura auga krietni lielākas egles pakāje. Tāpat viņa nebūtu izaugusi par pilnvērtīgu egli tik tuvu lielākai eglei.

 44. Tev nav neērti par tādu – pārgudras vecenes – stulbu morāli?

 45. Kauninājums cik nevietā, tik liekulīgs: kur biji, asaru slaucītāj, kad tūkstošiem kubilmetru koksnes nozāģē, nozog un pārdod? Tad tev bailes bāzt degunu – ka nenoraujies, bet tagad moralizē?
  Tā bijis gadu simteņiem, ka Ziemassvētkos eglīte ienāk ik mājā, tikai jācērt ar prātu un bez liekulības: daudzviet eglītes jāretina tik un tā, grāvjos un ceļa malās tās jāizcērt tik un tā, zem eletrolīnijām jāizcērt tik un tā…

  • taisnība jau tev ir.. Ja jau gribās tad jau var. Bet vai visiem tik ļoti gribas. Man šķiet lielakais vairums mēs daram vienkarsi viskautko automatiski.
   Es piem. pierms pāris gadiem sapratu, ka manis pēc nav jācērt egle. Lai stāv 🙂

 46. Rakstiņs itkā smieklīgs, bet piekrītu.
  Neesmu kristiete tapēc man stāsts priekš kam ir jacērt eglītes un jāstiep mājās ir vienaldzīgs.
  Neesmu arī veģetariete, neesmu pacifiste, neesmu nekāda dzivniektiesību fane. Bet par to, ka mums nevajaga bez vajadzības postīt dabu gan esmu. Daba stāv pāri visiem tiem stāstiem, ko cilvēks izdomā.

  • Pēc idejas izdomāja to kristietību, tad izdomāja kaut kādu pieņeēmumu, ka katram ir vajadzīgs kaktā ielikt egli..
   un rezultātā tas beidzas ar milzīgu industriju…
   Jo mūsu ir tik daudz un mēs visi cits citam daram pakaļ.
   vai mums visiem to tik ļoti vajag.. galu galā tā ir aizgūta tradicija. Gan sen, bet tomer aizgūta.

   • Kristietība caur caurēm ir bizness (žīdu izdomāts), Ziemassvētki, Liedienas, Jāņi (nejaukt ar Saulgriežiem) ir liels biznesa projekts!

 47. Ceru, ka sarkasms 😀
  Jebšu ļautiņu glupībai nav robežu.

 48. Es nesapratu – šis raksts ir sarkasms (no sērijas: Veģetārieši – beidziet slepkavot zirņus un burkānus… viņiem taču varēja būt bērniņi… ) , vai tomēr autors to ir domājis nopietni?!?!?

  • Autore feisbukā bija ierakstījusi, ka tā esot ironija (tad kad kāds viņai sāka pārmest, ko viņa tur raksta). Salīdzinājusi antimednieku attieksmi. Bet te izskatās, daudzi lasītāji to neredz, šo viņas īpatno sarkasmu, un domā, ka viān raksta nopietni…. Linda, tev tomēr ir kaut kādas problēmas zemapziņā, vainas sajūtua par tām medībām, j jau tev tomēr sirds velk ārā šitādus tekstus rakstīt.

 49. zemkopji lopkopji mednieki vācēji Atbildēt

  Vajag vākt parakstus.

  • jūs ar savu parakstu vākšanu jau nojūgušies,ja jums nevajg tās egles,tad ejiet ZZ uz mežu un sēžiet zem egles.tuparilas!!!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18
Alūksne +17.9
Daugavpils +18
Saldus +15
Liepāja +14.5
Jelgava +17
Ventspils +16.0
Limbaži +14
Madona +18
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+