Ekonomika
Darbs un nauda

LTRK gatava piekāpties virsstundu apmaksas jautājumā0

Foto – LETA/Edijs Pālēns

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina Darba likumā noteikt, ka piemaksa par virsstundu darbu, kas veikts pirmajās divās stundās virs normālā darba laika ir 50% apmērā, bet par katru nākamo virsstundu 100% apmērā, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sacīja organizācijas pārstāve Elīna Rītiņa.

Iepriekš LTRK rosināja uz pusi samazināt piemaksu par visām virsstundām.

Saeimas komisija šodien otrajā lasījumā plānoja skatīt grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu. LTRK priekšlikums uz otro lasījumu bija vienīgas, tomēr priekšlikuma izvērtējuma trūkuma dēļ grozījumi kopumā netika virzīti tālāk.

Komisija šodien arī priekšlikuma būtībā neiedziļinājās, aicinot tiesībsargu Juri Jansonu, Ekonomikas ministriju, Labklājības ministriju (LM), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) nedēļas laikā iesniegt rakstveida atzinumu par to.

Jau ziņots, ka Saeima jūnija vidū konceptuāli atbalstīja grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.

Iepriekš atbilstīgajā Sociālo un darba lietu komisijā grozījumu virzīšana skatīšanai Saeimā tika atbalstīta ar norunu, ka tiks strādāts pie tā, lai nodrošinātu šīs normas atbilstību Satversmei.

Vienlaikus komisijas deputāti vienojās, ka par spīti Ministru kabineta lūgumam likumprojektu skatīt steidzamības kārtā, tas tomēr tikšot skatīts trīs lasījumos, jo esot pārāk daudz iebildumu un dažādu atzinumu, kas jāņem vērā.

Saeimas komisija pēc spraigām diskusijām, kā arī opozīcijas deputātu iebildumiem tomēr vienojās atbalstīt šo strīdīgo normu, par kuras atbilstību Satversmei iepriekš izskanējušas bažas no tiesībsarga Jura Jansona un Saeimas Juridiskā biroja.

Komisijas deputātus atbalstīt grozījumu virzīšanu pirmajā lasījumā aicināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V), LM parlamentārā sekretāre Karina Ploka (V), LBAS un LDDK, kuri norādīja, ka beidzot darba devēji un ņēmēji panākuši vienošanos.

Saistītie raksti

Ašeradens uzsvēris, ka norma virsstundas apmaksāt 100% apmērā ir neefektīva, turklāt tā esot “normāla Eiropas prakse” pieņemt, ka abas puses – darba devēji un ņēmēji – ir “pietiekami gudras” un spēj savā starpā vienoties, un atbalstīt sociālo partneru lēmumu.

Ministrs uzstāja, ka normas atbalstīšana ir ļoti nozīmīga, lai nodrošinātu elastības principu, kā arī samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru būvniecības nozarē.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Noslēgta 3,26 miljonus eiro vērtā Kurzemes ielas pārbūve Ventspilī
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Kādus datus visbiežāk pazaudē, mainot mobilo tālruni
20 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rolands Pētersons: Rīdzinieki nav pelnījuši slīkt atkritumos
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Kā rīkoties – “PNB bankas” klientiem sāk garantēto atlīdzību izmaksas
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
52 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Izklaide ar nosaukumu “nu, valdība kritīs?”
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav
25 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
VIDEO: Demonstrācijā cer atmodināt Dundagu
2 stundas