×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Kā lai iestājas augstskolā, ja nav kārtoti centralizētie eksāmeni? Atbilde “LA” lasītājam

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Svarīgi

• Augstskola vai koledža nedrīkst radīt nekādas tiešas vai netiešas priekšrocības personas uzņemšanai studiju programmā, kas ir pretrunā uzņemšanas noteikumiem, normatīvajiem aktiem vai vispārējiem tiesību principiem.

• Pretendentam ir tiesības prasīt, lai augstskolas vai koledžas lēmums par atteikšanos uzņemt šo personu tiktu noformēts rakstiski.

• Uzņemšanas komisijas lēmumu par konkursa rezultātiem var apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu augstskolas rektoram vai koledžas direktoram. Pieņemto lēmumu persona var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Vidusskolu beidzu 1998. gadā. Tagad gribētu iegūt augstāko izglītību, taču nekādus centralizētos eksāmenus kārtojis neesmu. Kā lai iestājos augstskolā? Kad var pieteikties studijām, un kādi dokumenti jāiesniedz, ja vidusskolu beidzu tik sen? MĀRTIŅŠ TUKUMA NOVADĀ

Noteikumi

Augstskolu likums nosaka, ka katra augstskola un koledža uzņemšanas noteikumos paredz kārtību, kādā studiju programmā uzņem personas, kuras drīkst nekārtot centralizētos eksāmenus, t.i., personas, kuras:

• ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004. gadam;

• ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs;

• ir ar īpašām vajadzībām.

Piemēram, Latvijas Universitātē šīs personas uzņem, ņemot vērā vidējās izglītības dokumenta gada atzīmes. Tas nozīmē, ka centralizētie eksāmeni nav jākārto, taču mācībās nopelnītās atzīmes gan ir svarīgas.

Reģistrējoties studijām, jāraksta iesniegums (paraugu nosaka attiecīgā augstskola vai koledža) un jāuzrāda pase vai personas apliecība. Ja reflektants pretendē studijām pilna vai nepilna laika bakalaura vai profesionālajā programmā, kurā nepieciešama vidējā izglītība, jāiesniedz vidējo izglītību apliecinošs dokuments, centralizēto eksāmenu sertifikāts (ja tāds ir), kā arī citi uzņemšanas noteikumos paredzētie dokumenti.

Elektroniska pieteikšanās

Elektroniski pieteikties var 11 augstākajās izglītības iestādēs: Banku augstskolā, Daugavpils Universitātē, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā, Latvijas Universitātē, Latvijas Lauksaimniecības universitātē, Liepājas Universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē, Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā, Rēzeknes Augstskolā, Ventspils Augstskolā un Vidzemes Augstskolā. Šogad to varēs izdarīt līdz 7. jūlijam plkst.16, izmantojot e-pakalpojumu Latvijas valsts portālā www.latvija.lv. Elektroniski var pieteikties pats reflektants vai cita persona. Taču reflektantam noteikti jāierodas augstskolā, lai personiski apstiprinātu šo pieteikumu un uzrādītu dokumentus.

Apstiprināt elektronisko pieteikumu vai pieteikties klātienē augstskolu uzņemšanas punktos varēs no 1. līdz 7. jūlijam. Augstskolu uzņemšanas punktu adreses un darba laikus var noskaidrot Latvijas Universitātes portālā www.lu.lv. Par vienoto pieteikumu reģistrācijas maksa ir 30 eiro (no šīs maksas ir atbrīvoti bāreņi un I grupas invalīdi, uzrādot apliecinošus dokumentus).

Konkurss

Uzņemšanai studiju programmā augstskola vai koledža rīko atklātu un vienlīdzīgu konkursu. Mērķis – izvēlēties labākos pretendentus izvēlētajā studiju programmā.

Konkursā par uzņemšanu pilna un nepilna laika bakalaura un profesionālajās studiju programmās, kurās uzņemšanas prasība ir iepriekš iegūta vidējā izglītība, augstskola vai koledža ņem vērā centralizēto eksāmenu rezultātus, izņemot likumā noteiktos gadījumus.

Augstskola un koledža nosaka vismaz divus mācību priekšmetus, kuros kārtotā centralizētā eksāmena rezultāts (vai atzīme vidējās izglītības dokumentā) ir konkursa atlases kritērijs.Augstskola un koledža, saskaņojot ar Augstākās izglītības padomi, var noteikt arī papildu prasības attiecībā uz speciālu iepriekšējo izglītību, īpašu piemērotību un sagatavotību vai citus nosacījumus. Lai konstatētu personas atbilstību papildu prasībām, var paredzēt arī iestājpārbaudījumus. Konkursa rezultātus nosaka un apstiprina augstskolas vai koledžas izveidota uzņemšanas komisija.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+