Foto-LETA/AFP

Marihuānas eksperiments Urugvajā 0

Latīņamerikas valsts Urugvaja šonedēļ kļuva par pasaulē pirmo, kurā pilnībā legalizēta un kopš trešdienas noteiktās aptiekās brīvi nopērkama vieglā narkotika marihuāna. Tagad “izklaides” nolūkos to var iegādāties jebkurš pilngadīgs šīs valsts pilsonis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Urugvaja nav pirmā pasaules valsts, kur marihuāna ir dekriminalizēta, taču pirmā, kur tagad atļauts viss process – attiecīgās šķirnes kaņepju audzēšana, pārdošana un lietošana. Tā kā neviens īsti nezina, vai šāda pieeja nelegālā narkotiku tirgus apkarošanā izrādīsies efektīvāka par aizliegumiem, ietekmīgais laikraksts “The Wall Street Journal” to nosaucis par “ambiciozu sociālo eksperimentu”.

Nelielā, tomēr gandrīz trīsreiz par Latviju lielākā Urugvaja demokrātijas tradīciju, attīstītās ekonomikas un sociālās sfēras dēļ tiek uzskatīta par “Dienvidamerikas Šveici”. Dzīves standarts tajā ir augsts, noziedzības līmenis zems, bet politiskā aina stabila. Marihuānas legalizācijas process Urugvajā ilga trīs gadus, kopš brīža, kad 2013. gada nogalē Senāts nobalsoja par valsts prezidenta Hosē Muhikas atbalstīto priekšlikumu. Līdz tam marihuānas lietošana Urugvajā gan bija atļauta, taču audzēšana un pārdošana ne. Pretrunīgā vērtējuma dēļ punkta pielikšana “zālītes” reformā gan vairākkārt tika atlikta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārmaiņu rosinātāji un aizstāvji uzsver, ka marihuānas, kas ir populārākā narkotika Urugvajā, melnā tirgus apgrozījums sasniedz 30 – 40 miljonus dolāru gadā. Turpretī tagad daļa ienākumu no šīs narkotiskās vielas realizācijas nonāks aptieku rīcībā un valsts budžetā nevis kriminālo aprindu kabatās. Viss audzēšanas, pārstrādes un tirgošanas process ritēs valsts uzraudzībā, maksājot nodokļus. Urugvajas valdība cer tādā veidā papildināt budžetu ar apmēram 7 miljoniem dolāru gadā.

Noteikumi paredz, ka katrs Urugvajas pilsonis pēc 18 gadu sasniegšanas drīkst reģistrēties marihuānas pirkšanai. Pirkšanas process notiek, izmantojot pirkstu nospiedumu atpazīšanas tehnoloģiju. Atļautā mēneša norma ir līdz 40 gramiem personīgai lietošanai. Tiek piedāvāta divu veidu smēķējamā narkotika, sasvērta 5 gramu paciņās, kas maksā 6,50 USD. Tas ir lētāk nekā agrāk pie dīleriem. Vietējie eksperti apgalvo, ka psihoaktīvās vielas – tetrahidrokanabinola (THC) procents devās esot zems – tikai 2%. Parasti marihuānā ir līdz 25% THC. Tiesības pārdot “preci” piešķirtas 16 aptiekām, kuras tirgos produkciju, ko piegādās divas firmas, kas ieguvušas tiesības uz marihuānas audzēšanu, fasēšanu un izplatīšanu Urugvajā. Katra no firmām gadā drīkst izaudzēt divas tonnas atbilstošās šķirnes 
kaņepju. Plantācijas uzraudzīs Urugvajas armija.

Pārdošana aptiekās notiek tikai Urugvajas pilsoņiem, jo “marihuānas tūrisms” valstij nav vajadzīgs, un valdība sola ļoti rūpīgi sekot, lai narkotika netiktu pārdota ārzemniekiem vai tiem, kas brauc prom no valsts. Ārzemniekam, lai varētu reģistrēties, Urugvajā jānodzīvo vismaz gads. Līdz šim par pircējiem reģistrējušies nepilni 5000 lietotāju (valstī ir 3,4 miljoni iedzīvotāju). 70% reģistrēto ir 30 – 44 gadus veci vīrieši. Divas trešdaļas klientu dzīvo galvaspilsētā Montevideo. Pilsoņiem ir tiesības ne vien pirkt kāroto aptiekās, bet arī apvienoties marihuānas audzētāju un lietotāju “klubos” vai arī pašiem audzēt mājās ne vairāk par sešiem kaņepju stādiem. Līdz šim vairāk nekā 6600 cilvēku reģistrējušies marihuānas audzēšanai mājās, un valstī apstiprināts 51 marihuānas klubs. Par noteikto normu pārkāpšanu pienākas 20 mēnešu līdz 10 gadu cietumsods.

Protams, ka lietotāji priecājas par iespēju, bet aptieku īpašnieki par papildu ienākumiem, tomēr ne visi pilsoņi atzinīgi uzņem liberalizāciju. Tās pretinieki norāda, ka nācija nav “izmēģinājuma trusīši”, lai pieņemtu likumu un pēc tam skatītos, kas notiks tālāk. Aptaujas liecina, ka vairāk nekā 60% urugvajiešu ir pret marihuānas legalizāciju. Kritiķi norāda uz loģistikas un kontroles problēmām. Pastāv bažas, ka legālās produkcijas aprites laikā kaut kas var “noklīst”. Tā kā valsts marihuāna ir lētāka par melnajā tirgū nopērkamo, var rasties vilinājums veidot dažādas shēmas eiforiju radošās vielas pārpirkšanai un realizēšanai tālāk par augstāku maksu.

Reklāma
Reklāma

Neskatoties uz temata strīdīgumu, aizvien vairāk pasaules valstu raugās tajā virzienā, kurp devusies Urugvaja. Jamaikā, Nīderlandē, Kanādā, Čehijā, Gruzijā, Spānijā, Portugālē un 25 štatos ASV marihuāna jau ir legalizēta daļēji, lielākoties kā recepšu medikaments. Šā gada 22. jūnijā par medicīniskās marihuānas legalizāciju nobalsoja Polijas Seims, tomēr likumprojektam vēl jāiziet apstiprināšana, parlamenta augšpalātā – Senātā – un valsts prezidenta administrācijā. Polijā nav runas par marihuānas audzēšanu vai atļaušanu izklaides nolūkiem, tikai par ārstniecību.

Marihuānas iedarbība

Marihuānas lietošana rada eiforiju, apziņas izmaiņas, miegainību un pasīvu uzvedību. Paaugstinās skaņu, krāsu, garšas uztvere, rodas laika izjūtas traucējumi, dažkārt baiļu sajūta, tomēr lietotājs nezaudē paškontroli. Marihuāna var radīt arī atmiņas traucējumus un koncentrēšanās grūtības. Medicīnā šo psihotropo vielu lieto kā pretsāpju, pretepilepsijas līdzekli, kā dzīves apstākļu uzlabotāju izkaisītās sklerozes, vēža, HIV un AIDS gadījumos. Tomēr ilgstoša marihuānas lietošana spēj radīt veselības traucējumus. Marihuānā nav atkarību izraisošu vielu, taču cilvēkam var rasties psiholoģiska atkarība — pārspīlēta vēlme lietot šo vielu.