Praktiski
Mājas

Mazo melno mušiņu ordas. Kā no tām atbrīvoties?0

Foto – Shutterstock

Kā var iznīdēt sīkas, melnas mušiņas, kas lidinās ap atkritumu spaini? To regulāri iznesam, pēc tam izskalojam, ievērojam tīrību, taču no mušiņu mākoņa netiekam vaļā. LEONĪDS L. JŪRMALĀ

Istabā ap telpaugu podiem lidinās mušiņas – līdzīgas tām, kas rudeņos virpuļo ap augļiem un dārzeņiem, kuri mazliet iebojājušies. Kā no tām atbrīvoties? LIGITA BRUTĀNE MADONAS NOVADĀ

Iespējams, tās ir drozofilas. Mušiņas vairojas ārā, augļu dārzā, kur kokā vai uz zemes ir iebojājušies augļi, bet arī mājās tām var būt labvēlīgas vietas, kur attīstīties, piemēram, trauku mazgāšanas sūklis vai lupatiņa, kurā palikušas ēdiena drupačas. Drozofilas var vairoties maizes drupačās, kas sabirušas zem maizes kastes, iebojātā sīpolā, iepuvušā kartupelī vai zem virtuves skapja pakritušā ābola serdē, kas sākusi pūt. Kukaiņi mēdz izdēt oliņas uz izlietnes caurulēm, kur ir gan mitrs, gan sakrājušās ēdiena atliekas. Mīļa vieta ir puķu podi, ja tajos ir mitrums vai mēslojums.

Lai atbrīvotos no mušiņām, atkritumus, kas var ieskābt (ābolu serdes, mizas, iepuvuši burkāni, kartupeļi, jogurta un krējuma trauciņi u.c.), ieliek celofāna maisiņā, aizsien galu un tikai tad liek atkritumu tvertnē. Ja mušiņām nebūs ko ēst, tās divu vai trīs dienu laikā pazudīs. Miskaste regulāri jāmazgā un jāuztur sausa.

Lai mušiņas neapsēstu telpaugus, vispirms jālikvidē auga sausās lapas. Ja zemē jau saradušies kāpuri, augs jāpārstāda jaunā augsnē. Tas jādara laukā, lai sērgu neizplatītu tālāk. Virskārtā var uzbērt nedaudz smilšu. Tās izlaiž cauri ūdeni un ātri izžūst, bet mitrums paliek augsnē. Mušiņām nepatīk dēt oliņas sausā zemē/smiltīs, un telpaugu tās liks mierā.

Telpaugu var aplaistīt ar kālija permanganāta vieglas koncentrācijas šķīdumu (ūdenim jābūt gaiši rozā). Puķu podā var iespraust krustnagliņas, kuru aromāts nepatīk mušiņām.

LA.lv