×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. decembris, 2014
Drukāt

Melnie caurumi var pārvērsties baltajos, apgalvo zinātnieki (6)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Autors – Vilma Veldre

2013. gada oktobrī pētnieki nāca klajā ar teoriju, kas piedāvāja melnos caurumus uzskatīt par nemirstīgiem, mūžīgiem. Tagad astrofiziķi piedāvā jau citu versiju. Jaunā pētījuma autori uzskata, ka melnie caurumi mēdz uzsprāgt un pēc tam pārvērsties tā dēvētajos baltajos caurumos, kas izstaro uz āru visu to matēriju, enerģiju un informāciju, ko bija sevī uzsūkuši iepriekšējā savas evolūcijas posmā.

Jaunā hipotēze balstīta pagaidām vēl absolūti nepierādītajā un katrā ziņā strīdīgajā kvantu gravitācijas teorijā, taču astrofiziķi teorētiķi uzskata, ka balto caurumu modelis var sniegt atbildi uz jautājumu par to, vai melnie caurumi patiešām iznīcina visu to matēriju, ko savulaik iesūkuši sevī, un vai patiešām tie neatgriezeniski iznīcina arī visu sevī uzņemto informāciju.

Jaunais modelis tagad piedāvā to, ka “baltais caurums” uzsprāgstot izgrūdīs izplatījumā savulaik melnā cauruma iesūkto materiālu. Pētnieki ir pārliecināti, ka melnā cauruma pāreja baltajā caurumā notiek tūlīt pēc melnā cauruma veidošanās sākšanas momenta, taču, tā kā gravitācija izstiepj laiku, novērotāji no malas var redzēt, ka melnais caurums dzīvo miljardiem vai pat triljoniem gadu, atkarībā no tā izmēra, lai gan patiesībā tas jau sen evolucionējis un ir gluži citāds.

Ja šī hipotēze ir patiesa, tad mikroskopiskie melnie caurumi, kas veidojušies visagrīnākajā mūsu Visuma veidošanās stadijā, patlaban visviet uzsprāgst gluži kā gigantiskas petardes. Tie var būt arī noslēpumainā kosmiskā augstas enerģētikas starojuma avoti. Turklāt tas, ko astronomi tagad uzskata par supernovu uzliesmojumiem, patiesībā var būt tieši to melno caurumu, kas izveidojušies neilgi pēc Lielā sprādziena, “pēdējā izelpa”.

Jāatgādina, ka tagad jau nopietni un pamatoti apšaubītā Alberta Einšteina relativitātes teorija pauž: kad mirstoša zvaigzne kolapsē, tā aizkļūst līdz punktam, kad kolapss jau kļuvis neatgriezenisks un vairs neviens dabas spēks to nevar apturēt. Un tieši šajā mirklī zvaigzne pārvēršas par melno caurumu, kas iesūc sevī matēriju un pat gaismu, kas patrāpījusies tuvumā. Savukārt vispārējā relativitātes teorija paredz to, ka kolapss noved līdz singularitātes punkta izveidošanai, un tā rezultātā veidojas laiktelpas izkropļojums. Šajā punktā matērija būs bezgalīgi blīva, bet telpa bezgalīgi izliekta. Tādā apgabalā fizikas likumiem vispār nevajadzētu darboties.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Visā šitajā man vissmeķīgākais liekas tā migrējošā informācija … 🙂
  .
  Galvenais – lai melnie caurumi nepārvērstos z i l a j o s ! TAD GAN BŪS ZIEPES ! 🙂
  .
  Sekmīgu jaunu teoriju radīšanu uz nepierādītām vecajām ! 🙂

 2. Neesmu nekāds fizikas guru, bet vienu lietu no ši teksta nesapratu. Kā paši zinātnieki apgalvo ka laiks norit dažādos ātrumos melnajam caurumam un mums kā novērotājiem. Tad kā viņi konstatē viņa griešanās ātrumu? Un vai tas ātrums ir samērojams ar mums zināmiem ātrumiem ja jau laiks tur ļoti lēni.

 3. Lieli aprēķini gandrīz līdzīgi spaisiņam

 4. ir teorija kas saka ka melno caurumu mūžs ir ap 180 miljardiem gadu, jo tie savā evolūcijā izstaro specīgu rentgena starojumu, un tā kā ar laiku viss ko var iesūkt, dod mazāku masu nekā aiziet ar starojumu, tad praktiski evolūcija apsīkst. Interesanti kā izskatītos milzīga melnā cauruma sprādziens? Domāju ka nekā, jo lai tas vispār notiktu ir j’būt ierosinātājam. Tad kas tas ir?

Draugiem Facebook Twitter Google+