×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. maijs, 2013
Drukāt

Mežaparkā vāra saplāksni un bauro kā brieži 


Foto - Baiba BucenieceFoto - Baiba Buceniece

Muzeju naktī Mežaparkā pie SIA “Rīgas meži” biroja ciemiņus gaidīja mežsaimnieki un kokrūpnieki. Mutuļoja saplākšņa laboratorija. Pie vērtīgām balvām tika SIA “Rīgas meži” zīmējumu konkursa uzvarētāji. 


 

Naktī no sestdienas uz svētdienu Mežaparkā pie Dziesmu svētku estrādes par meža nozari varēja uzzināt daudz interesanta. Te varēja satikt Meža māti un Sila raganu, SIA “Rīgas meži” čaklo Zīļuku un AS “Latvijas valsts meži” nenogurstošo Cūkmenu.

Bērni fotografējās meža dzīvnieku un kukainīšu kostīmos, minēja putnu balsis un, pūšot ragā, atdarināja briežu buļļa aurus. Pie skārienjutīga ekrāna bija iespējams pārliecināties, cik ātri Latvijā aug mežs un cik lielas ir meža zemju platības gan mūsu, gan citās pasaules valstīs. 
Mezi5_BB_11

Līdz pat vieniem naktī strādāja saplākšņa laboratorija, kur vārīja, saldēja un locīja saplāksni, pārliecinoties par tā izcilajām īpašībām. AS “Latvijas finieris” ļaudis demonstrēja, kas notiek ar saplāksni, ja to sasaldē mīnus 160 grādos un pēc tam dauza ar āmuru, bet pēcāk vāra un mēģina locīt. Izrādās – sa-plāksnis savu formu nemaina! Bet – ieliekot mobilo telefonu finiera kastītē, kas speciāli apstrādāta, izrādās – tā tik labi izolē skaņu, ka uz šo mobilo telefonu piezvanīt nav iespējams. Saplāksnis ir videi draudzīgs materiāls, kaut arī līmē izmantots formaldehīds. Visi varēja mēģināt minēt, cik miligramu formaldehīda ir saplākšņa kilogramā, cik žāvētā zivī, vistiņā vai vienā cigaretē. Patiesībā žāvētā zivī tā ir tūkstoš reižu vairāk!

“Latvijas finiera” koku stādaudzētava “Zābaki” bija izstādījusi bērzu un arī reti nopērkamos melnalkšņu ietvarstādus.

Iebāžot roku speciālā kastē, zinātkārajiem nācās minēt, kādu materiālu, saistītu ar mežsaimniecību, tie satvēruši, kā arī uzminēt Latvijā zināmāko putnu balsis.

Savukārt AS “Pata” lika uzminēt daudz un dažādu kokmateriālu pielietojumus, no kuriem vairākums, arī skaistie biezie grīdas dēļi, tiek ražoti šajā uzņēmumā. Bet Toms Sojers krāsoja koka žogu un stāstīja par šai nodarbei labākajām krāsām.

Meža pazinēju darbnīcās varēja izgatavot īpašas meža lampiņas un suvenīrus. Visi varēja apskatīt starptautisko meža trofeju izstādi “Trophy Grand Prix Riga 2013”, kur dižojās lepnākie briežu buļļu ragi, medīti Baltkrievijā, Lietuvā, Igaunijā un Latvijā. Atsevišķi bija izstādīti briežu dārzos un savvaļā medīto buļļu ragi.

Muzeja nakts pasākumu laikā Mežaparkā nama saimnieki – SIA “Rīgas meži” – apbalvoja ikgadējā skolēnu zīmējumu konkursa uzvarētājus. Šogad konkursa tēma: “Palīdzi mežam ziņot”. Konkursā tika iesniegti vairāk nekā 200 zīmējumi. Uzvarētāji no trešās līdz divpadsmitajai klasei tika noteikti trīs vecuma grupās. Trešās vietas ieguvēji saņēma dāvanu kartes 50 latu vērtībā. Otrie tika pie fotoaparātiem, bet pirmās vietas ieguvēji dāvanā no “Rīgas mežiem” saņēma velosipēdus. Labākie zīmējumi tiks izmantoti brīdinājuma zīmju izgatavošanā. Tās izliks Rīgai piederošajos mežos.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar SIA “Rīgas meži”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+