Latvijā
Politika

Ministre gaidībās – nebijis gadījums 16

Veselības ministre Anda Čakša. Foto – LETA

Veselības ministres Andas Čakša ģimenē nākamā gada janvārī gaidāms mazulis. Šis fakts ienesīs jaunu, patīkamu pagriezienu ministres dzīvē. “Esmu solījusies strādāt līdz galam un tad varbūt kādu brīdi ņemšu pārtraukumu. Jaunībā varēju pateikt, es zinu, kā būs, cik ilgi nestrādāšu, bet tagad tomēr esmu piesardzīgāka,” saka veselības ministre Anda Čakša un piebilst, ka ar valdības vadītāju Māri Kučinski ir vienojusies, ka strādāšot pilnu laiku, jo jūtas ļoti labi.

“Es vēlos, lai tas nestu skaidru pārliecību, ka sieviete var justies stabili arī vecumā 40+,” ar gandarījumu sacīja ministre, kurai jau ir divi pieauguši dēli – divdesmit vienu gadu vecs un desmitgadīgs. Kā viņa pati smej – ja apņemtos katrā gadu desmitā pa vienam bērnam, tad demogrāfiskā situācija valstī kļūtu arvien labāka.

Tas ir nebijis gadījums Latvijā, kad ministrei gaidāms ģimenes papildinājums, un šķiet, ka šī situācija ir nedaudz apmulsinājusi arī Ministru prezidentu, jo viņš atteicās atbildēt uz maniem jautājumiem par veselības ministres aizvietošanu, ja gadījumā šāda vajadzība rastos. Ministru kabineta (MK) darbību regulējošajos tiesību aktos nav noteikts, cik ilgi ministrs drīkst atrasties prombūtnē un kas notiek tad, ja ministre dodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Jurists Jānis Pleps, kurš ieguvis pietiekami lielu darba pieredzi, strādājot valsts pārvaldē, kā arī Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē, uzskata, ka grozījumi MK Kārtības rullī varētu tikt izstrādāti, saskaroties ar konkrētiem gadījumiem. Kā piemēru viņš minēja Saeimas Kārtības rulli, kuru laboja, kad deputāte Inese Šlesere devās bērna kopšanas atvaļinājumā. Tajā tika noteikts, ka deputātam ir tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī bērna kopšanas laikā nolikt deputāta mandātu. Šīs tiesības skar ne tikai sievietes deputātes, bet arī deputātus – tēvus. J. Pleps gan norādīja, ka tas būtu slikts signāls sabiedrībai, ja līdzīgā situācijā Ministru kabinetā valdības pārstāvim liktu atkāpties no amata.

Atgādināšu, ka pretēja nepatīkama situācija bija radusies veselības ministrei Ingrīdai Circenei, kura slimoja nepilnus 2,5 mēnešus un, visticamāk, kā pati saka, būtu turpinājusi strādāt, ja vien toreizējā Ministru prezidente Laimdota Straujuma to būtu ļāvusi un nebūtu vērsusies pret viņu tik asi, kad Circenei bija radies līdzīgs konflikts ar ģimenes ārstiem kā patlaban Čakšai.

Kopš A. Čakša ir ministre, viņa reto reizi publiski atbild uz jautājumiem, kas skar privāto dzīvi, – daudz labāk risinot ar darbu saistītos jautājumus, nevis atklāti stāstot par sevi. Žurnālā “Mājas Viesis” (2016. gada 10. augustā) ministre pastāsta, ka viņas privātās dzīves gājums nav bijis vienkāršs lielā mērā tāpēc, ka vienmēr ļoti daudz laika veltījusi mācībām un darbam.

A. Čakša: “Šā iemesla dēļ ir cietušas manas iepriekšējās attiecības. Man ir bijis daudz jāmācās, kā veidot veiksmīgas attiecības. Kamēr cilvēks ir jauns, viņam šķiet, ka viss, kā jābūt, ir zināms, un ļoti gribas mainīt otru cilvēku. Tikai gadiem ritot, sapratu, ka nekas nav tik vienkārši. Lielā mērā tāpēc nolēmu mācīties psihoterapiju. Kādu laiku kā psihoterapeite arī strādāju ar pacientiem. Kopš esmu apguvusi šo jomu, daudz labāk saprotu cilvēkus un spēju iejusties viņu “ādā”. Esmu nonākusi pie secinājuma – labo sajūtu sev var nodrošināt tikai cilvēks pats. Dzīvesbiedrs nav atbildīgs par partnera laimi.”

LA.lv