×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Muzeju naktī Liepājā rādīs Raiņa un Aspazijas darbu iestudējumus

Publicitātes fotoPublicitātes foto

16. maijā starptautiskās akcijas “Muzeju Nakts” laikā, kas šogad visā Latvijā veltīta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai, Liepājas muzejā būs iespēja apmeklēt divus Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Metalurga teātra iestudējumus – Aspazijas lugu “Boass un Rute” un Raiņa lugu “Pūt, vējiņi!”, portālam LA.lv pastāstīja muzejpedagoģe Liene Putāne.

Plkst. 19 muzejā mazajā zālē būs vērojama Aspazijas izrāde “Boass un Rute”. Izrādes darbība notiek mākslinieka darbnīcā, kur top gleznas par Bībeles tēmu – “Rutes grāmatas” motīviem. Gleznojot attiecīgos tēlus, mākslinieks “izvilks” viņus no saviem audekliem un iedzīvinās darbībās – dejās un kustību etīdēs.

Izrādes galvenā tēma ir divu dažādu kultūru un pasaules uzskatu nesaderība. To akcentējusi arī pati Aspazija: “…es no dotā Bībeles motīva vilku konsekvences, kādas var rasties no divu kultūru sadursmes”. Otra, ne mazāk pazīstama, tēma ir atgriešanās dzimtenē pēc vairākiem svešumā pavadītiem gadiem labākas dzīves un darba meklējumos. Te arī izskanēs jautājums: kas iegūts un kas pazaudēts, atstājot dzimto zemi, tuvos cilvēkus, mājas.

Izrādes scenogrāfu veidojis mākslinieks Andris Millers. Viņa gleznas, iestudējuma gaitā iedzīvinās Metalurgu Tautas teātra aktieri Ildze Matute, Ainars Krūms, Iveta Treimane, Diāna Zuļģe, Kaspars Plauks, Sinilga Ozoliņa un citi.

Savukārt plkst. 22 muzeja Liepājas muzeja dārzā būs skatāma Raiņa luga “Pūt, vējiņi!”. Metalurgu Tautas teātris to salīdzina ar dzejnieka Imanta Ziedoņa pasaku, kurā spēlējas, spēlējas, kamēr sāk spēlēt. Līdzīgi tiek meklēts ceļš “Pūt, vējiņi!” atklāsmei – viss iesākas ar lugas lasīšanu režisora vadībā, kuru atveido Ainars Krūms, līdz beidzot ar skatītāju palīdzību, pakāpeniski pārģērbjoties un pārtopot, aktieri atklās izrādes varoņu traģiskos likteņstāstus.

Šodienas cilvēks dzīvo ļoti straujā dzīves ritmā – pieradis pie ātriem saziņas līdzekļiem, zibenīgām reakcijām uz notiekošo, televīzijas klipi iemācījuši uztvert būtisko caur spilgtām detaļām un asociācijām. Šī izrāde orientēta uz jauniešu auditoriju, kurai aktieri vēlas dot ieskatu dramaturģijas lasīšanā un Raiņa “Pūt, vējiņi!” atklāsmē koncentrētā substancē.

Piedaloties skatē “Gada izrāde 2011”, Liepājas Metalurgu Tautas teātris ieguva apbalvojumu “Gada izrāde”, bet Aigars Kārkliņš – “Gada aktieris” par Ulda lomas atveidojumu.

Izrāde iestudēta divos sastāvos, Muzeju naktī skatītāji redzēs jaunāko aktieru sastāvu. Baibu atveidos Elita Medne, kurai šī ir pirmā loma Metalurgu Tautas teātrī, Uldi atveidos Aigars Kārkliņš – viņam, tāpat kā Kristīnei Finkai Zanes lomā, šis ir otrais iestudējums, stāsta Putāne.

Didža lomā iejutīsies Kaspars Plauks – viens no ilggadīgākajiem Metalurgu Tautas teātra aktieriem. Arī Andu atveidos viena no pieredzes bagātākajām aktrisēm Ildze Matute. Pārējo aktieru ansambli veido teātra aktieri: Māte – Ērika Vecvagare, Gatiņš – Rūdolfs Grūbe, Ciepa – Lāsma Ruņģe, bet Orta – Sinilga Ozoliņa.

Izrādē izmantota Imanta Kalniņa mūzika kinofilmai “Pūt, vējiņi!”. Kostīmus darinājusi un dejas iestudējusi Ērika Vecvagare. Par dekorācijām parūpējies Kaspars Plauks, bet izrādi apskaņos un apgaismos Jānis Treimanis un Dainis Roze.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+