Uncategorized

Mūžībā aizgājusi klasiskās filoloģijas pārstāve Ināra Ķemere 16

LETA

Vakar, 4.septembrī, agri no rīta Gaiļezera slimnīcā mirusi klasiskās filoloģijas pārstāve, viena no spilgtākajām Latvijas personībām Ināra Ķemere, informēja “Rīgas Laika” pārstāve Renāte Prancāne.

 

Ķemere dzimusi 1939.gada 23.aprīlī.

Viņa bija sengrieķu un latīņu valodas lietpratēja un labi pazina klasisko kultūru. Ķemere izstrādājusi daudzus enciklopēdiju šķirkļus, tulkojusi un rediģējusi latviski tulkotos Aristoteļa, Platona, Marka Aurēlija, Sv.Augustīna un daudzu citu autoru darbus. Viņa arī piedalījusies gandrīz vai visu pēdējos 30 gados izdoto antīkās pasaules tekstu tapšanā latviešu valodā.

Ķemeres nenovērtējamo lomu Latvijas kultūras dzīvē labi zina latviešu dzejnieki, kam viņa palīdzējusi atdzejot latīņu dzeju, mūziķi, kas viņas vadībā slīpēja latīņu vārdu izrunu, teātra izrāžu veidotāji, kam Ķemere sagatavojusi Sofokla un Aristofana lugu parindeņus. Viņas atsaucību un spēju paskaidrot sengrieķu un latīņu jēdzienu un izteikumu nozīmi ir pieredzējuši Latvijas ārsti un juristi, kā arī ikviens, kurš jebkurā diennakts stundā viņai ko jautājis par antīko pasauli.

Ķemere bija viena no līdzautorēm jaunajam Bībeles tulkojumam latviešu valodā.

Četrdesmit gadus viņa bija Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes klasiskās filoloģijas pasniedzēja, pie kuras mācījās visi, kas savā dzīvē saskārās ar klasisko kultūru. Daudzi viņu uzskata par savu skolotāju.

Pēdējos 14 savas dzīves gadus viņa veltīja monumentālam darbam pie pirmās sengrieķu-latviešu vārdnīcas. Tās 2000 lappušu manuskripts palika nepabeigts.

Atvadīšanās no Ķemeres notiks Rīgā sestdien, 7.septembrī, plkst.13 Krematorijas Lielajā zālē.

LA.lv