Latvijā
Sabiedrība

Mūžībā aizgājusi opermūzikas leģenda, izcilais tenors Kārlis Zariņš4

Foto: LETA

Šodien pēc smagas slimības mūžībā aizgājis izcilais latviešu tenors Kārlis Zariņš, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālās operas un baleta sabiedrisko attiecību vadītāja Irbe Treile.

Atvadīšanās no Zariņa notiks otrdien, 29. septembrī, plkst. 11.30 Operas Lielajā zālē. Izvadīšana notiks plkst.14 Pirmajos Meža kapos.

Latvijas Nacionālās operas solists un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Kārlis Zariņš dzimis 1930. gada 6. jūlijā. Pēc Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvēšanas un stažēšanās Sofijas konservatorijā Bulgārijā pie pedagoga Iljas Josifova, 1960. gadā Zariņš kļuva par LPSR Valsts Akadēmiskā operas un baleta teātra štata solistu.

Izcilais mākslinieks daudz dziedājis bijušajā Padomju Savienībā un ārpus tās – Bulgārijā, Rumānijā, Čehijā, Slovākijā, Spānijā, Vācijā, Itālijā, Holandē, Beļģijā, Zviedrijā, koncertējis arī Francijā, Austrijā, Grieķijā, ASV, Kanādā un citviet pasaulē.

Desmit gadi, no 1970. gada līdz 1980. gadam, pavadīti ārštata solista statusā Krievijas Valsts Akadēmiskajā Lielajā teātrī Maskavā, kur vairāk nekā 50 reižu Zariņš dziedājis Hermani, Radamesu un Hozē.

Zariņš piedalījies operu iestudējumos dažādos starptautiskos festivālos – 1992. gadā viņš Dreieihas festivālā Vācijā dziedāja Riharda Štrausa “Salomes” iestudējumā, kā arī Džuzepes Verdi operas “Dons Karloss” iestudējumā Buseto festivālā Itālijā, bet 1995.gadā – Štrausa operā “Elektra” Grācā, Austrijā.

Zariņš piedalījies vairāk nekā 2000 koncertos Rīgā un citur pasaulē, īpašu ievērību izpelnījušās viņa interpretācijas Verdi, Volfganga Amadeja Mocarta, Antonīna Dvoržāka “Rekviēmā”, Gustava Mālera Astotās simfonijas atskaņojumā un “Dziesmā par zemi”.

Kārlis Zariņš dziedājis kopā ar tādām vokālās mākslas zvaigznēm kā Irinu Arhipovu, Greisu Bambriju, Žozefīni Barstovu, Mariju Biešu, Genu Dimitrovu, Jeļenu Obrazcovu, Kristīni Opolais, Zinaidu Palli Annu Tomovu-Sintovu, Sergeju Leiferkusu, Džordžu Londonu, Juriju Mazuroku, Jevgeņiju Ņesterenko un citiem. Dažādās izrādēs un koncertos Zariņš strādājis kopā ar tādiem slaveniem diriģentiem kā Genādiju Roždestvenski, Juriju Svetlanovu, Nēmi Jervi, nozīmīgiem latviešu meistariem Edgaru Tonu, Rihardu Glāzupu, Leonīdu Vīgneru, Arvīdu Jansonu, Aleksandru Viļumani un Andri Nelsonu.

Zariņa balss iemūžināta daudzos skaņu ierakstos operas žanrā, vokālajā kamermūzikā un vokāli instrumentālajos skaņdarbos.

Profesora Zariņa audzēkņi ir solisti Ingus Pētersons, Aleksandrs Poļakovs, Jānis Sproģis, Guntars Vētra, Sergejs Jēgers un citi spoži dziedātāji.

No 1990. gada līdz 1991.gadam Zariņš bija Latvijas Nacionālās operas mākslinieciskais vadītājs. Apliecinot vokālo meistarību, spilgtas operlomas mākslinieks turpināja interpretēt arī pēc operas vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas, uzstājoties uz sev tik tuvās skatuves līdz pat 2006.gada nogalei.

Par izcilu ieguldījumu Latvijas vokālajā mākslā Zariņš 1994. gadā saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu, viņš ir arī 1999.gada “Aldara” balvas laureāts, savukārt 21. septembrī Zariņš saņēma “Latvijas Gāze” Gada balvu operai kategorijā “Leģendārs mūžs mākslā”.

LA.lv