×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. septembris, 2015
Drukāt

Nedrīkst bēgļiem atdot vairāk nekā mums ir, uzsver profesore Gunta Ancāne (27)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Nav divu domu par to, vai mums ir jāpalīdz bēgļiem. Ir jāpalīdz. Tomēr tas ir jādara gudri. Tas nedrīkst notikt uz mūsu cilvēku vai valsts pašcieņas rēķina,” vērtējot diskutablo bēgļu uzņemšanas jautājumu un riskus, kas ar to saistās, savu viedokli pauž profesore, daktere Gunta Ancāne, Eiropas Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas asociācijas prezidente.

“Mēs, Latvija, jau sen esam izvēlējušies piederēt Eiropai – tās kultūrai, vērtībām un tradīcijām. Attiecīgi mums ir arī jāuzņemas atbildība par dažādām problēmām, kā to dara Eiropas valstis. Tāpēc nav divu domu par to, vai mums ir jāpalīdz bēgļiem. Ir jāpalīdz. Tomēr tas ir jādara gudri. Tas nedrīkst notikt uz mūsu cilvēku vai valsts pašcieņas rēķina. Un tas nozīmē, ka mums nav jāatkāpjas no savām vērtībām un jāpiekāpjas bēgļu prasībām. Šobrīd jautājums ir par nācijas identitāti un vērtībām. Citiem vārdiem sakot – par to, ar ko mēs vēlamies būt kopā,” teic profesore.

Mums nav jārespektē bēgļu vērtības vairāk par savējām
“Lai neveidotos situācija, kurā Eiropas valstis kļūst par savu vērtību ķīlniecēm, ir sev jāatgādina, ka mūsu civilizācijā pieņemts, ka tas, kurš lūdz palīdzību, neizvirza savas prasības un par saņemto izrāda pateicības jūtas. Ja bēgļi kaut ko pieprasītu, ko mēs būtu gatavi dot bez ierunām, tā būtu nevis cilvēcība un devība, bet gan pazemība, mazohisms, pašcieņas un pašvērtības trūkums,” skaidro profesore, uzsverot, ka šādā gadījumā saņēmējs nejutīs cieņu un pateicību pret palīdzības sniedzējiem. Un tādējādi pastāv risks, ka starp tautām var izveidoties neveselīgs attiecību modelis – tāds, kas nevirza uz attīstību un izaugsmi.

“Nesen plašsaziņas līdzekļos izskanēja ziņa, ka imigrantiem, īpaši jaunajiem vīriešiem, diskomfortu rada tas, ka vācu meitenes valkā minisvārkus, un skolas izsūtījušas meiteņu vecākiem vēstules ar ieteikumu mainīt savu atvašu ģērbšanās stilu un nevilkt noteiktus apģērbus. Ja tauta, kura sniedz palīdzību, respektētu imigrantu labsajūtu vairāk par savām tradīcijām un vērtībām, tā būtu psihiski nevesela, destruktīva rīcība. No šā viedokļa raugoties, kompliments tiem cilvēkiem Latvijā, kas nostājas pret bēgļu vieglprātīgu uzņemšanu. Kritiski analītiska pieeja jautājuma risināšanai pēc būtības ir ārkārtīgi nepieciešama. Respektēšana vienmēr ir vērsta vienam pret otru, tā nevar būt vienpusēja. Ja cieņas izrādīšana notiek vienpusēji, to sauc par pazemību, pieglaimību, pielabināšanos, kā nu kurā gadījumā, kas noteikti neatbilst cilvēka un Eiropas vērtībām,” uzsver Gunta Ancāne.

Profesore akcentē:” Citu cilvēku tradīcijas mēs ievērojam viņu zemēs. Iebraucējiem mēs palīdzam šobrīd, lai glābtu viņu dzīvību. To mēs respektējam, bet viņu vērtības un tradīcijas mūsu zemē nevar tikt vērtētas augstāk nekā mūsu pašu. Mēs noteikti nevaram pielāgoties tā cilvēka, kura dzīvību glābjam, vērtībām, tradīcijām, normām, reliģijai, ikdienas un sociālajiem paradumiem, jo neejam palīgā glābt viņa reliģiju, pieņemtās normas vai sociālos paradumus. Mēs palīdzam glābt dzīvību.”

Nedrīkstam bēgļiem atdot vairāk, nekā mums ir
“Palīdzēt nozīmē dalīties ar otru tajā daudzumā, kas ir sakrāts – piemēram, spēks, enerģija, materiālie labumi. Tas nozīmē, ka tu otram dod no tiem dažādajiem resursiem, kas paliek pāri, bet neatņem sev nepieciešamo savas dzīvības un veselības saglabāšanai – kā indivīda, tā tautas līmenī,” skaidro profesore Dr. med. Gunta Ancāne. To, kas paliek pāri, var izmantot dažādi saskaņā ar Eiropas vērtībām un uzstādījumiem, arī daloties un palīdzot citiem.

“Mums nevajadzētu pieļaut situāciju, kad atdodam vairāk resursu, nekā mums ir, paši paliekot ar mīnuss zīmi. Ne velti, arī iesēžoties lidmašīnā, stjuarte māca: ja gadījumā rodas kāda problēma un izkrīt skābekļa maskas, pirmais – uzliec masku sev un tikai tad steidzies palīdzēt citiem, piemēram, bērniem vai nevarīgiem cilvēkiem. Doma vienkārša: ja tu aiziesi bojā, nebūs kas palīdz tiem citiem, kas paši nespēj par sevi parūpēties. Tas ir līdzsvara jautājums starp došanu un ņemšanu,” norāda Gunta Ancāne. “Cilvēks var dalīties, ja viņam ir, ar ko dalīties. Piemēram, tas, kuram ir divi āboli, var apēst tikai vienu un otru iedot tam, kas lūdz palīdzību. Bet, ja dos otram, pats nepaēdis, agrāk vai vēlāk būs pagalam, un tā nebūs palīdzēts nevienam.”

Profesore norāda, ka ir būtiska atšķirība starp “lūgt palīdzību” un “pieprasīt palīdzību”. “Iespējams, no dažiem neveikliem televīzijas sižetiem ir radies priekšstats, ka bēgļi šobrīd no mums pieprasa, – tika atainota bēgle, kura kliedza: “Kur ir mūsu 100 eiro dienā?”. Gribētos cerēt, ka tas neraksturo kopējo bēgļu plūsmu. Ja kāds mums sāk kaut ko pieprasīt, tad mums ir ļoti jāpārdomā, kas patiesībā notiek. Tie, kas ir patiesi bēgļi un bēg no nāves, viņi nenāks ar prasībām. Tie, kam ir tendence, vēl neienākušiem mūsu zemē, runāt par to, kā viņi vēlētos, lai mēs viņus sagaidām, izturas kā kungi pret kalpiem. To mēs nedrīkstam pieļaut.”

“Ar cieņu pret sevi un citiem cilvēkiem mums ir jāpalīdz bēgļiem nelaimē, bet mēs nedrīkstam, sniedzot palīdzību, zaudēt savu pašcieņu,” rezumē profesore, daktere Gunta Ancāne.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Karš Sīrijā drīz beigsies un visi ”bēgļi” brauks mājās.
  Vai ne ?

 2. Visi tik runā par bēgļu integrēšanu utt, bet kāpēc neviens nedomā, ka šiem sīriešiem vajadzētu tomēr kādreiz atgriezties atpakaļ savās majās, dzīvot savā valstī, pašiem to uzcelt no jauna. Tautu sajaukums rada nesaskaņas gadsimtiem ilgi, un šis gadsimts nav izņēmums. Kuram tas ir izdevīgi? Reizēm šķiet, ka šis bēgļu jautājums pašas ES vadītāju radīts, lai šādi risinātu iekšējās pretrunas, kas var beigties ar lielu krahu.

 3. PALDIES par JŪSU VIEDOKLI!!! Bet mūsu roklaižas NOTEIKTI ŠO RAKSTU NELASĪS, VIŅIEM NEVAJAG!!!

 4. Bēgļu plūsmu rada Krievija atbalstot Asada režīmu. Tos bēgļus vajag novirzīt uz Krieviju, bet izskatās tā, ka ES to nesaprot, bet varbūt ir vēl kādi citi iemesli, par kuriem netiek runāts.

  • Ja apskatītos šobrīd esošo varas kontroli Sīrijas teritorijā, tad diez vai tavs apgalvojums ir pareizs. Sīrijā šobrīd ir pilsoņu karš, kurā karo vairāki teroristiski grupējumi, t.sk. Islāma valsts, Sīrijas atbrīvošanas armija, kurdu armija, Al – Nurs grupējums uc. nemiernieki, kuras visi vēlas pārņemt varu Sīrijā. Vairums no teroristiem vēlas ieviest stingras viduslaiku sunnītu tradīcijas. Sīrijas teroristiskās organizācijas karo iedzīvojāji vairāk kā no 80 valstīm (nez vai tik daudz arābu valstis ir), tajā skaitā gandrīz no visām Eiropas valstīm. Jā, 2011. gadā Sīrijas bruņotie spēki pielietoja spēku pret protestantiem, kas pārgāja nekontrolētā kara darbībā. Bet tad ir jautājums, kā civiliedzīvotāji (opozicionāri) kuri līdz šim laikam dzīvoja mierīgi, varēja izveidot šādu armiju un tikt pie ieročiem? Drīzāk pašu radīts sajukums, un tagad bēg no kara darbības, jo baidās zaudēt dzīvību, kā arī viņus piesaista ES lielie pabalsti, citādi jau tik tālu nestaigātu.

 5. Paldies profesorei par viedokli.Piekritu it visa.
  Domaju,ka par tautu valdiba sobrid nedoma,ta dreb Eiropas prieksa.
  Un ungari ir malaci!
  Par to,ka tik viegli musulmani tika ielaisti musu zeme,mazberni mums
  paldies neteiks.

 6. Paldies cienījamajai profesorei par rakstu! Bet svarīgākais šajā sakarā ir mūsu KATRA PAŠA attieksme un izturēšanās. Kāpēc vēl aizvien tik daudzi krievi šeit nepieņem Latviju kā valsti un sabiedriski sadzīviskos kontaktos runā krieviski? Tāpēc, ka latvieši gadu desmitiem ir bijuši iztapīgi un pārmēru toleranti – ātri vien paši sāk runāt krieviski. Ja būtu ieturējuši tik stingru stāju kā igauņi, tad šeit nebūtu tik krieviska vide. Tāpēc baidos, ka ar bēgļu integrāciju var iznākt tāpat – palēnām /vai arī gana ātri, ja iebraucēju būs daudz/ mūsu sadzīve tiks pielāgota viņiem… Tāpēc vēlreiz uzsveru – nekāda valdība, nekādi deputāti ne ar kādiem lēmumiem bēgļu integrāciju nenodrošinās – tikai mēs KATRS un VISI KOPĀ varam aizstāvēt savu latvietību un kultūru. Mēs katrs esam Latvijas sargs!

 7. Es laikam par glupu,jo nesaprotu kadel lielako tiesu beglos ir jauni viriesi.Ja butu veci cilveki un berni to varetu saprast!

 8. Tieši tā. Cilvēki, kas šeit ieradīsies, personīgajā un sabiedriskajā dzīvē, nevarēs uzspiest kaimiņiem savu dzīves veidu. Viņu dēļ Latvijā neievedīs šariāta likumus, Latvijas sievietes nesāks staigāt tikai maksikleitās un ar lakatiem ap galvu, Operas un Baleta teātra skvērā nenojauks strūklaku, lai kā tā arī neaizvainotu īstenticīgo jūtas. Ja tas tā nenotiks, tad pie vainas būs tie, kas balso par bēgļu uzņemšanu.

 9. Lasu un brīnos, ka tik .. cilvēks iir pat profesors.
  Vai patiešām dzīvo mucā un neredz, kas notiek Eiropā?
  Kur vēl tālāk!
  Kāpēc Ungārija 5 dienu laikā, redzot REALITĀTĒ, kas notiek, nevis TUKŠI muldot, iesaistot 4000 karavīrus, spēja uztaisīt žogu 100+ km garumā, uz robežas ar Serbiju.
  bet IDIOTU visos līmeņos LV turpina tik TRULI muldēt…

  • Vai tikai Jūs pats neesat ”tups”? Tiesa gan – īsti nesaprotu šā vārda nozīmi,bet glaimojošs tas neliekas…. Bet cienījamai profesorei piekrītu pilnīgi,ikvienam burtam un vārdam.

 10. MŪSU VALDĪBA VAR,JO VIŅIEM TAUTA NEKAD NAV UZTRAUKUSI.GALVENAIS IR PILDĪT SAVUS KONTUS,TIKAI ŠAUBOS,KA TIEM,KAS IERADĪSIES LATVIJĀ KĀ BĒGĻI, UZTRAUKS VIŅU KONTU PAPILDINĀŠANA UN VIŅU VIETĀ BŪS CITI,KURI JAUNOS LATVIJAS IEMĪTNIEKUS VAIRĀK APMIERINĀS.JOCĪGI SANĀK,DALĀS VISI,IZŅEMOT TOS,KAS TO AKCEPTĒJA.LAI MAKSĀ NO SAVIEM IENĀKUMIEM.BŪTU JĀNOSAKA %%, CIK JĀATDOD ŠIEM IENĀCĒJIEM NO REĀLAJIEM CILVĒKU IENĀKUMIEM,ARĪ NO MŪSU IERĒDŅU PEĻŅAS VISĀS IESPĒJAMAJĀS UN NEIESPĒJAMAJĀS KOMISIJĀS UN FONDOS.

 11. Nelīdzēs ne NA, ZZS balsojums pret jo Vienotībā, ka varas partija apies visu un panāks to uz brīvprātības principa, lai izdabātu ES.

 12. Godīgi sakot – man ir bail, par sevi, par saviem tuvajiem. Tas ir tāpat kā atrasties vienā telpā ar mērkaķi, kam iedota granāta. Un minēt – ko nu darīs. Skumjākais, ka nav jau īsti iespējas sevi aizstāvēt – ja jau ārzemēs sāk pamatnācija regulēt ko vilkt, lai bēgļus nekaitinātu, sievietes pārkrāso matus, lai nepievērstu uzmanību…kas tālāk?? Uz ko cer tie, kas apgalvo, ka bēgļiem ir jāpalīdz? Ka paldies pateiks, ka neuzspers?? Ka nenostādīs uz ceļiem un rīkli nepārgriezīs?? No kurienes tas stulbais naivums?? Cik akliem ir jābūt, lai neredzētu to cilvēku ļaunumu, merkantilumu, naidu?? Viņi cilvēku (ne islāmistu) nevērtē ne cik augstu… un sākt domāt ko darīt, tad kad sāksies te nekārtības un slimības būs par vēlu.

 13. Profesores kundze! Piekrītu katram uzrakstītajam vārdam. Valstij un tautai ir jābūt pašcieņai. Un tās līmeņa indikators šoreiz ir pagadījies bēgļu jautājums. Ko tas rādīs, drīz redzēsim.

  .

 14. Bēgļiem jāglābj dzīvības un tikai. Kad 2. pasaules karā bēga latvieši neviens viņus neintegrēja, bet ievietoja bēgļu nometnēs un tikai pēc vispusīgām pārbaudēm ļāva iekļauties brīvi sabiedrībā. Arī šie bēgļi ir jāievieto bēgļu nometnēs un jāglābj viņu dzīvības, bet, ja kādam ir pretenzijas, tad viņam jādod tikai viena iespēja, iespēja izbraukt. uz citu valsti

 15. Runas jau vairs nepalīdzēs, viss jau ir izlemts nolemtībai, nekas labs mūs vairs negaida, bail par bērniem un mazbērniem, kas viņus sagaida?

 16. Ta .. straujuma atdos tiem negeriem savas pedejas apkasbikses,ka tik ietrapit ES!

 17. Kāpēc profesores kundze nav saemā,vismaz viens gudrs cilvēks tur būtu.

 18. Rodas jautājums, vai obligāti jābūt naivam, lai kļūtu par profesoru, vai arī cilvēks kļūst naivs pēc profesora grāda iegūšanas?
  “Mūsu civilizācijā pieņemts, ka tas, kurš lūdz palīdzību, neizvirza savas prasības un par saņemto izrāda pateicības jūtas. Ja bēgļi kaut ko pieprasītu, ko mēs būtu gatavi dot bez ierunām, tā būtu nevis cilvēcība un devība, bet gan pazemība, mazohisms, pašcieņas un pašvērtības trūkums,” skaidro profesore, uzsverot, ka šādā gadījumā saņēmējs nejutīs cieņu un pateicību pret palīdzības sniedzējiem.”

  Cienītai profesorei laikam nav televizora vai datora ar interneta pieslēgumu un viņa nezina, kas notiek vietās, kur nelikumīgie robežpārkāpēji izkāpj krastā, cik pateicīgi viņi ir un kā viņi uzvedas, kas notiek Vācijā, Francijā, Zviedrijā.
  Šajās valstīs ir ne mazums tik pat gudru profesoru, bet nevienam no tiem nav izdevies integrēt imigrantu vairākumu un pierunāt tos dzīvot pēc mūsu civilizācijas uzvedības normām. Notiek tieši pretējais. Malmē iedzīvotāju vecuma segmentā līdz 50 gadiem musulmaņu imigranti jau ir vairākumā, tie dzīvo pēc islāma civilizācijas likumiem un nekādas pateicības jūtas pret etniskajiem zviedriem neizrāda. Etniskie zviedri no šīs pilsētas bēg. Zviedri prognozē, ka jau līdz 2030. gadam Zviedrija var pārtapt par islāma valsti.
  Vai cienītā profesore tiešām domā, ka mazā Latvija būs pirmā valsts pasaulē, kurai izdosies migrantu plūdus ievirzīt civilizētākā gultnē?

  • Mucenieka kungs laikam ir tik pārgudrs, ka nav uztvēris profesores teiktā jēgu.

   • Visu cieņu maģistram, kas aizstāv savu profesori! Kas attiecas uz mani, tad Jūs manai gudrībai liekat nepelnīti augstu atzīmi. Pārgudrs neesmu, profesors arī ne, bet dažiem politisko zinātņu un Juridiskās fakultātes studentiem maģistra darbu izstrādāšanā palīdzējis esmu un zinu, ko tas nozīmē. Psihoterapjas laukā gan būtu bezspēcīgs. Es jums ne vienam, ne otram nepārmetu neko vairāk, kā tikai naivumu. Pat nepārmetu, jo tas piemīt daudziem. Tikai norādu uz to. Pāvests Jānis Pāvils II ir teicis, ka arī tas ir Dieva dāvana, tikai nevajag to izmantot pārāk bieži un nevietā.
    Vai šajā gadījumā mūsu valdība (kangarāts) mūs ciniski un augstprātīgi nespiež uz profesores minēto pazemību, mazohismu, pašcieņas un pašvērtības trūkumu, kura dēļ pat puslīdz normāli mūs necienīs un nejutīsimies mums pateicīgi. Un runa nebūt nav par dažiem agresīviem indivīdiem.

    Ieskatam sniegšu dažus musulmaņu laimes zemē Anglijā musulmaņu pasākumos populārus saukļus, kādus drīz vien nāksies lasīt arī mums, tikai Apvienotās Karalistes un Britu vietā būs ierakstīts Latvija, Latvijas, Latviešu:

    Britu policija, ej ellē!
    Apvienotā Karaliste, ej ellē!
    Musulmaņi pirmie – briti pēc tam!
    Islāms valdīs pār pasauli!
    Britu policisti – teroristi un ekstrēmisti!
    Beidziet terorizēt Musulmaņus!
    Terorismā vainīga britu valdība!
    Rokas nost no Musulmaņiem!
    Šariāts – risinājums Apvienotajai Karalistei
    Musulmaņu sievietes – Islāma gods
    Nav citu dievību – vienīgi Muhamads ir Allāha Vēstnesis
    Komunisms ir miris, Kapitālisms mirst. Islāms ir ceļš uz atdzimšanu
    Britu policija – Krustneši!
    Jūs esat valdības vergi, mēs esam Allāha vergi
    Mēs nepakļaujamies likumiem, mēs pakļaujamies Allāham
    Nokauj tos, kas aizvaino Islāmu!
    Nocērt galvas tiem, kas izsmej Islāmu!
    Noslaktē tos, kas aizvaino Islāmu!
    Iznīcini tos, kas aizvaino Islāmu!
    Nogalini tos, kas aizvaino Islāmu!
    Padari viņu bērnus par bāreņiem!
    Ak, Allāh, padari par atraitnēm viņu sievietes!
    Ak, Allāh, nodrošini Islāma uzvaru visur!
    Nav cita dieva – tikai Allāhs!
    Un Cionisti Allāha ienaidnieki.
    Un Allāhs mīl Mocekļus.

    Ja tas vēl nepārliecina un arī televizoru negribas slēgt iekšā, tad varu tik ar nožēlu citēt populāru angļu teicienu: “Var pievest zirgu pie ūdens, bet nevar to piespiest dzert.” Tas pats par cilvēku: kas negribēs redzēt un negribēs dzirdēt, pret to jebkuri argumenti būs bezspēcīgi un velti.

  • Mucenieka kungs nav spējis saprast profesores rakstīto domu! Skumji.

 19. Katru ceturdienu parlamenta sēdi vajag sākt ar šī raksta nolasīšanu, lai politiskām amēbām rastos mugurkauls. 🙂

 20. man pie pensijas oktobrī pielikšot 3 eiro.Feini! Pensija joprojām zem iztikas minimuma. Tad,kad Latvija būs labklājības zeme,varēsim palīdzēt arī bēgļiem! Tā es domāju.

  • kamēr pie varas pašeizējā k*iķe – Latvijai 1 000 gadu nebūs ko dot āfrikāņiem !
   Ja nu kā boļševiku laikos – nomauks tautai pēdējās bikses …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai sāksies datu plūdi?

No 25. maija Eiropas Savienības valstīs tiek piemērota ES Vispārīgā datu aizsardzības regula. Lai gan tā stājās spēkā jau pirms diviem gadiem, tomēr Latvijas valsts institūcijas nav steigušās regulu saskaņot ar mūsu valsts normatīvajiem dokumentiem. Tieslietu ministrija Saeimā iesniegusi jaunu Personas datu apstrādes likuma projektu, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Taču likumprojekts patlaban tiek skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā tikai pirms otrā lasījuma un līdz 25. maijam galīgajā lasījumā to nepaspēs pieņemt. Arī daudzas iestādes un uzņēmumi atzinuši, ka nav gatavi regulas ieviešanai. Uzņēmēji uztraucas, piemēram, par regulas nosacījumiem, ka uzraugi no 25. maija varot ierasties ikvienā uzņēmumā un iestādē un pieprasīt parādīt, kādā veidā tiek ievērota Vispārīgā datu aizsardzības regula, arī tad, ja nav nevienas sūdzības vai aizdomu par datu noplūdi vai nozaudēšanu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+