×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Nesteidz pārrēķināt bērnudārzu līdzmaksājumus (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Kaut valdība jau decembra sākumā pieņēma jaunu metodiku, kā aprēķināmas izmaksas par bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, nebūt ne visas pašvaldības jau veikušas nepieciešamās aplēses.

Kā zināms, pašvaldībām jālīdzfinansē bērnu skološana privātajos bērnudārzos. Privāto bērnudārzu apmeklētājiem līdzfinansējums ir tikpat liels, cik pašvaldības tērē par katru bērnu, kurš apmeklē pašvaldības bērnudārzu. Tā kā valdošajās aprindās radās aizdomas, ka pašvaldību aprēķini ir nekorekti, valdība pieņēma jaunu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) izstrādātu metodiku, kā aprēķināmas bērnudārznieka izmaksas. Aptaujājot vairākas pašvaldības, nācās secināt, ka daļa pašvaldību vēl tikai veic pārrēķinus. Piemēram, Mār­upes novadā tikai janvāra beigās pašvaldības deputāti lems, cik lielam turpmāk būt līdzmaksājumam. Patlaban tas ir 188 eiro mēnesī. Paredzams, ka tas varētu pieaugt par 10 līdz 15 procentiem. Arī Liepājā pārrēķināšana vēl turpinās. Pilsētas Izglītības pārvaldes pārstāve Gunta Jākobsone gan prognozēja, ka līdzmaksājamā summa nepieaugs vairāk par pieciem līdz septiņiem eiro mēnesī. Patlaban pilsētas līdzfinansējums privāto “dārziņu” apmeklētājiem ir 132 eiro.

Tajās vietējās varās, kur pārrēķins jau veikts, pašvaldības finansējums bērnudārzu apmeklētājiem gan pieaudzis par vairākiem desmitiem eiro. Piemēram, Rīgā no 142 eiro līdzmaksājums pieaudzis tikai līdz 173 eiro. Jelgavā tas paaugstināts no 112 eiro līdz 139,09 eiro. Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza uzsver: pašvaldība arī iepriekš katru gadu pārrēķinājusi bērnudārznieku izmaksas. Turklāt arī līdz šim tās aprēķinātas pēc līdzīgas metodikas kā valdības nesen pieņemtā. Klāt nākušas tikai izmaksas par pamatlīdzekļu nolietojumu, kas iepriekš aprēķinos nebija iekļautas.

Privāto bērnudārzu reālās izmaksas gan joprojām ir krietni lielākas nekā pašvaldību aprēķinātie līdzmaksājumi. Reālās izmaksas parasti svārstās ap 300 eiro mēnesī. Līdz maija beigām arī valsts turpinās līdz­finansēt privāto bērnudārzu apmeklēšanu, tāpēc kopējais valsts un pašvaldību atbalsts vēl dažus mēnešus būs 228 eiro. Šā gada valsts budžetā līdzmaksājumam piešķirti tikai 2,3 miljoni eiro, no kā var secināt, ka valsts cerējusi: pašvaldību līdzmaksājums turpmāk būs krietni dāsnāks un valsts savu daļu varēs ievērojami samazināt. Iepriekš valsts gadā līdzfinansēja nepilnus deviņus miljonus eiro.

Privāto pirmsskolu biedrības valdes priekšsēdētāja Daina Kājiņa uzsver, ka šajā situācijā, kad nav pilnīgas skaidrības par to, cik lielā mērā ģimenēm pašām turpmāk vajadzēs līdzfinansēt privāto bērnudārzu izmaksas, vislielākie cietēji ir vecāki.

D. Kājiņa pagaidām atturējās vērtēt, vai pašvaldību aprēķinātās jaunās bērnudārznieku izmaksas ir pamatotas, jo nav iepazinusies ar aprēķinu pamatojumu.

Tomēr dažas nianses pašvaldību rīcībā viņai šķiet aizdomīgas. Piemēram, Rīgas dome apgalvojusi, ka būšot ļoti sarežģīti pēc jaunās metodikas aprēķināt summu, kurai būtu jāseko katram bērnudārzniekam. Toties, kad metodika apstiprināta, Rīga ļoti ātri paziņojusi jauno līdzmaksājuma apmēru.

Cik godīgi pašvaldības ievēros jauno metodiku, veicot pārrēķinus, saskaņā ar valdības pieņemtajiem noteikumiem, kontrolēs VARAM. Tās pārstāve Laura Jansone skaidro: pašvaldībām būs jāpieņem saistošie noteikumi par jauno līdzmaksājuma apmēru. Savukārt šie noteikumi būs jāsaskaņo VARAM. Saskaņošanas procesā ministrijā vērtēs, vai jaunie aprēķini tiešām atbilst metodikai.

D. Kājiņa piebilst, ka jaunās metodikas izstrāde nav bijusi viegla un arī pēc smagajām diskusijām to nav izdevies izveidot pilnībā godīgu. Piemēram, izmaksās netiks ņemtas vērā nekustamā īpašuma nodokļa izmaksas, jo pašvaldībām par saviem bērnudārziem tas nav jāmaksā, bet privātās pirmsskolas no tām nav atbrīvotas. Tāpat aplēsēs par jau pieminēto pamatlīdzekļu nolietojumu pašvaldības varēs gana brīvi lemt, kā šo nolietojumu rēķināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Paņem visu pagasta bērnu dārzu bilanci un izdala ar bērnu skaitu, vai kādi sarežģīti aprēķini jāveic!

Draugiem Facebook Twitter Google+