Praktiski
Dārzs

No veikala pārnestas orhidejas pēkšņi sāk vīst un iznīkst. Kad tās vislabāk pirkt? 0

Foto – Valdis Semjonovs

Kad ir vērts pirkt orhidejas? SANITA JELGAVĀ

Veikalos orhidejas ir cita par citu skaistākas, taču pat profesionāļi mēdz iekrist, iegādājoties jau mirušas puķes, – mājās pārnestas, tās skaisti izskatās un zied vēl kādu mēnesi, bet pēc tam pēkšņi sāk vīst, iznīkt.

Lai tā negadītos, orhideju kolekcionārs Egons Tone iesaka falenopšus pirkt siltā laikā, kad gaisa temperatūra ir virs +15 °C. Nevar šo tauriņu orhideju iegādāties ziemas sezonā, ietīt papīrā un tad skriet uz mašīnu. Falenopši necieš krasu temperatūras pazemināšanos, tādējādi iet bojā.

Cimbīdijas puslīdz droši var veikalos pirkt jebkurā laikā, jo savvaļā šie epifītaugi aug Himalaju kalnos līdz pat 4000 metru augstumā. Augiem nekaitē īslaicīga gaisa temperatūras pazemināšanās līdz -5 °C. Cimbīdijas skaisti ziedēs arī tad, ja apstākļi mājās nebūs pietiekami labvēlīgi. Taču, lai puķes arī turpmāk gadu no gada krāšņi ziedētu, tām ziemā jāsarūpē vēsa (+5…+12 °C) vieta un ļoti daudz gaismas. Veikalā iegādāta, ziedoša cimbīdija ilgi ziedēs arī telpā, kurā ir apgaismojums, kas pietiekams cilvēkam. Taču nākamajā gadā tai ziedpumpuri neveidosies. Audzējot cimbīdijas zem stikla seguma, piemēram, ziemasdārzos, siltumnīcās, tās pavasarī un vasarā jānoēno no tiešajiem saules stariem, lai izvairītos no lapu apdegumiem.

Arī masdevallijas (Masdevallia) var droši pirkt vēsā laikā. Šīs ekstravagantās orhidejas veido trijstūra formas ziedus košās krāsās. Tām ir labas spējas pielāgoties, tomēr puķes nekad nedrīkst izkaltēt, jo dabā masdevallijas aug mākoņu zonā (lielā gaisa mitrumā).

“Savvaļā orhidejas aug tur, kur tām šķiet pieņemama laba vieta. Audzējot mājās, nebrīvē, puķei jāsamierinās ar vietu, kur audzētājs to noliek. Nevar orhideju nēsāt apkārt, ik pēc nedēļas novietojot citā vietā. Tad tā ies bojā,” uzsver Egons Tone.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Korejiešu kimči – asi, aromātiski un izcili kraukšķīgi skābēti kāposti
1 diena
SM
Signe Mengote
Praktiski
Tas, ka viņi ir lēni, ir tikai mīts… Ciemos pie bruņurupuču meitenes, vārdā Brunis
1 diena
MP
MAIJA PASTARE
Praktiski
Ja darbinieku skaits tiek samazināts, kam ir priekšroka saglabāt darbu?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā
39 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
ES 27 dalībvalstis vērtē Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES līgumu un nākotnes attiecību deklarāciju
53 minūtes